Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. W nocy ukraińska armia miała z wykorzystaniem drona zaatakować rosyjski tankowiec w Cieśninie Kerczeńskiej.
TASS: Na moście krymskim tymczasowo wstrzymano ruch pojazdów
Osoby przebywające na moście i w strefie kontroli zostały poproszone o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy ochrony transportu - informują rosyjskie media.
Doradca szef władz okupacyjnych Krymu Oleg Kriuczkow poinformował, że eksplozje, o których informowali mieszkańcy półwyspu, nie miały nic wspólnego z mostem
Media: Trzy eksplozje w pobliżu mostu na Krymie
W rosyjskich i ukraińskich mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o co najmniej trzech eksplozjach na Krymie. Rosjanie informują, że ukraińska armia wykorzystała do ataku drony nawodne i powietrzne. Informacje te nie zostały jeszcze potwierdzone.
Rosja podwaja plan wydatków obronnych na 2023 r.
Prowadzenie wojny na Ukrainie kosztuje Rosjan coraz więcej. Niemal 30 proc. wszystkich wydatków związanych jest z obronnością.
Czytaj więcej
Rosja podwoiła swoje wydatki na obronność w 2023 roku do ponad 100 miliardów dolarów - co stanowi jedną trzecią wszystkich wydatków publicznych - wynika z dokumentu rządowego przeanalizowanego przez agencję Reutera.
Silna eksplozja w pobliżu Mostu Krymskiego
Ukraińskie media informują o potężnej eksplozji na Krymie.
Sztab Generalny Ukrainy: Krematorium w okupowanym Melitopolu działa całą dobę
Sztab Generalny Ukrainy informuje, że mobilne rosyjskie krematorium bez przerwy działa w okupowanym Melitopolu w północno-wschodniej części miasta. Lokalni mieszkańcy skarżą się na ciągły smród zwłok, zwłaszcza w nocy.
"Wróg nadal ukrywa swoje straty. W tym celu aktywnie wykorzystuje mobilne krematoria" - przekazano.
Nowy pakiet niemieckiej pomocy wojskowej: pojazdy do rozminowywania, drony zwiadowcze i sprzęt komunikacyjny
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przedstawił publicznie część kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który został już przekazany armii. Obejmuje on m.in.pojazdy i sprzęt do rozminowywania, systemy rozpoznania powietrznego i łączności i pojazdy dla Straży Granicznej.
Malar: Ukraińskie Siły Zbrojne na południu przełamują pierwszą linię obrony i docierają do linii pośredniej
Wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała, że ukraińscy żołnierze na południu kraju w niektórych miejscach przełamali już pierwszą linię rosyjskiej obrony i przeszli na linię pośrednią.
Rywal Trumpa spotkał się w Kijowie z Zełenskim
Ubiegający się o republikańską nominację Chris Christie spotkał się w piątek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie
- Jestem zwolennikiem większej pomocy dla Ukrainy, bardziej znaczącej pomocy dla Ukrainy, szerszej pomocy dla Ukrainy - zapowiedział.
Szef MON rozmawiał z z Sekretarzem Obrony USA o białoruskich śmigłowcach
Mariusz Błaszczak rozmawiał z Lloydem Austinem o obecności Grupy Wagnera na Białorusi.
Zachód obawia się, że Putin będzie przedłużał wojnę do wyborów prezydenckich w USA
Kreml liczy na to, że nowa administracja w Białym Domu zmieni podejście USA do wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Czołowi urzędnicy w USA i Europie obawiają się, że prezydent Rosji Władimir Putin uwzględnia wybory prezydenckie w USA w 2024 r. w swoich planach dotyczących Ukrainy. Kreml ma nadzieję, że ewentualna przegrana prezydenta Joe Bidena w przyszłym roku skłoni USA do ograniczenia wsparcia dla Ukrainy i poprawi pozycję negocjacyjną Rosji.
Rosja zakazuje "nieprzyjaznym" obcokrajowcom posiadania firm
Prezydent Putin podpisał nowe przepisy zezwalające niektórym dużym rosyjskim firmom i bankom na zakaz posiadania udziałów przez osoby z "nieprzyjaznych" krajów.
Nie wiadomo, które kraje zostaną oficjalnie sklasyfikowane jako "nieprzyjazne", ale można przewidywać, że będą to państwa, które nałożyły sankcje na Rosję.
Wielka Brytania wzywa do uwolnienia Nawalnego
Brytyjski sekretarz spraw zagranicznych James Cleverly zareagował na kolejny wyrok wydany na Aleksieja Nawalnego.
"Znęcanie się na nim pokazuje całkowite lekceważenie przez Rosję nawet najbardziej podstawowych praw człowieka. Dezaprobaty nie można uciszyć. Wielka Brytania wzywa do jego natychmiastowego uwolnienia" - przekazał.
Zełenski: Bardzo ważne jest, aby świat zobaczył, że sprawiedliwe i uczciwe zakończenie rosyjskiej agresji przyniesie korzyści wszystkim
Prezydent Ukrainy zabrał głos przed szczytem pokojowy w Arabii Saudyjskiej.
Według niego, wyzwolenie ukraińskiej ziemi od okupantów oznacza przywrócenie pełnego poszanowania prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych. - Eliminacja wszystkich zagrożeń dla ukraińskiego i globalnego bezpieczeństwa stworzonych przez Rosję to powrót spokoju do stosunków międzynarodowych i stabilności w życiu globalnym - powiedział.
Izwiestia: jedna z czołowych marek odzieżowych wróci na rynek rosyjski. Jej sklepy nadal działają w Rosji
US Polo Assn, marka odzieżowa istniejącego od 1890 roku Amerykańskiego Stowarzyszenia Polo, wróci oficjalnie na rynek rosyjski – twierdzi rosyjski dziennik biznesowy „Izwiestia”. Marka miała zostać skreślona z listy producentów objętych „importem równoległym”, uprawiającym firmy z Rosji do nieoficjalnego sprowadzania towarów, których producenci wycofali się z tamtejszego rynku po napaści Rosji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Jak informuje rosyjski dziennik „Izwiestia”, marka odzieżowa US Polo Assn ma oficjalnie wrócić na rynek rosyjski. Została już usunięta z listy marek, które wolno sprowadzać do Rosji w ramach tak zwanego importu równoległego.
Generał Skrzypczak: Nie należało strzelać do białoruskich śmigłowców
- W chwili naruszenia przestrzeni powietrznej należało poderwać samoloty. Ale od tego typu działań do zestrzeliwania kogokolwiek droga jest jeszcze bardzo daleka - uważa generał Waldemar Skrzypczak.
Czytaj więcej
- Strzelanie to zawsze ostateczność. Tu absolutnie nie należało tego robić. Ktoś, kto głosi takie teorie, że trzeba było śmigłowce zestrzelić nie ma najmniejszego pojęcia ani o wojskowości, ani o stosunkach międzynarodowych - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych, generał Waldemar Skrzypczak.
Litwa zamknie dwa przejścia graniczne z Białorusią
Litwa planuje zamknąć dwa przejścia graniczne z Białorusią z powodu obecności najemników z Grupy Wagnera na terytorium Białorusi - poinformowała litewska stacja LRT, powołując się na wiceministra spraw wewnętrznych Arnoldasa Abramaviciusa.
Czytaj więcej
Litwa planuje zamknąć dwa przejścia graniczne z Białorusią z powodu obecności najemników z Grupy Wagnera na terytorium Białorusi - poinformowała stacja LRT, powołując się na wiceministra spraw wewnętrznych Arnoldasa Abramaviciusa.
Chiny wezmą udział w rozmowach w Arabii Saudyjskiej na temat Ukrainy
Pekin potwierdził swój udział w szczycie pokojowym w Dżuddzie. Kraj będzie reprezentował specjalny wysłannik MSZ Li Hui.
Nawalny skazany na kilkanaście lat więzienia
Opozycjonistę oskarżono o działalność ekstremistyczną.
Czytaj więcej
Moskiewski Sąd Miejski skazał w piątek Aleksieja Nawalnego na 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Opozycjonistę oskarżono o założenie i finansowanie ekstremistycznej organizacji.
Prezydent Bułgarii broni rosyjskich interesów
Zdaniem prezydenta zerwanie umowy z Łukoilem "nie odpowiada interesom konsumentów" - nie wychodzi naprzeciw zagrożeniom wzrostem cen paliw i surowców oraz nie uwzględnia groźby utraty tysięcy miejsc pracy w zakładzie spółki, a także jako naraża na procesy sądowe przeciwko Bułgarii.
Czytaj więcej
Bułgarski prezydent Rumen Radew nazwał decyzję parlamentu o zerwaniu koncesji Łukoilu dla naftoportu Rosenets niezgodną z konstytucją i zaskarżył ją do trybunału. Zdaniem bułgarskiego prezydenta, wyrzucenie Łukoilu z Bułgarii „nie odpowiada interesom konsumentów”.
Agencja ONZ uzyskała dostęp do elektrowni jądrowej w Zaporożu i nie znalazła materiałów wybuchowych
"Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) nie zaobserwowali żadnych min ani materiałów wybuchowych na dachach budynków reaktorów bloku 3 i bloku 4 oraz hal turbin ... po uzyskaniu dostępu wczoraj po południu" - poinformowała MAEA.
Czytaj więcej
Zespół ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) uzyskał dostęp do elektrowni jądrowej Zaporoże w południowej Ukrainie. Nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych.
SBU: Rosja planuje zamach na Białorusi, by wciągnąć kraj w wojnę
Ukraińskie służby poinformowały, że na Białorusi są rosyjskie służby specjalne, które przygotowują się do zamachu na południu kraju. O jego przeprowadzenie mają być oskarżeni Ukraińcy.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) twierdzi, że Rosjanie przygotowują wspólnie z Grupą Wagnera zamach terrorystyczny na Białorusi, aby zaangażować Mińsk w bezpośrednie działania wojenne przeciwko Ukrainie.
MSZ domaga się wyjaśnień od Białorusi
Resort podkreśla, że przekazane stronie białoruskiej dane "stoją w sprzeczności ze stanowiskiem Republiki Białorusi", wyrażanym w oświadczeniach MSZ i Ministerstwa Obrony tego kraju.
Czytaj więcej
Ambasada RP w Mińsku przekazała białoruskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych informacje, które potwierdzają fakt naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez śmigłowce armii Białorusi.
Amerykanie zarzynają dojną krowę Kremla
Amerykańskie władze są przekonane, że pułap cenowy na rosyjską ropę znacznie zmniejszył dochody reżimu na Kremlu.
Czytaj więcej
Amerykańskie władze są przekonane, że pułap cenowy na rosyjską ropę znacznie zmniejszył dochody reżimu na Kremlu, a także ustabilizował rynki energetyczne. Teraz Biały Dom idzie krok dalej.
Ankieta CNN: Większość Amerykanów sprzeciwia się większej pomocy USA dla Ukrainy w wojnie z Rosją
Większość Amerykanów sprzeciwia się zezwoleniu Kongresu na dodatkowe fundusze na wsparcie Ukrainy w jej wojnie z Rosją, wynika z nowego sondażu CNN,
55 proc. ankietowanych twierdzi, że Kongres USA nie powinien zezwalać na dodatkowe fundusze na wsparcie Ukrainy, podczas gdy 45 proc. twierdzi, że Kongres powinien zezwalać na takie finansowanie.
51 proc. respondentów uważa, że Stany Zjednoczone zrobiły już wystarczająco dużo, aby pomóc Ukrainie, a 48 proc. twierdzi, że powinny zrobić więcej.
Ukraińcy twierdzą, że ataki na krymski magazyn ropy są „nieuniknione”
Natalia Humeniuk powiedziała też, że ataki na magazyn ropy naftowej na okupowanym przez Rosję Krymie są „nieuniknione: - Wszyscy wiedzą, że w Teodozji znajduje się bardzo duży magazyn ropy, w którym można przechowywać bardzo duże rezerwy dla Floty Czarnomorskiej - mówiła.
- Jest jasne, że Rosjanie będą bronić tego obszaru. I jasne jest, że logistyka wroga jest do pewnego stopnia skoncentrowana w tych miejscach. A zaopatrzenie w paliwo i smary jest bardzo ważnym elementem gotowości bojowej. Dlatego ataki będą. I jest to nieuniknione – powiedziała Humeniuk.
Siły Zbrojne Ukrainy: Rosja wysłała 15 okrętów wojennych na Morze Czarne
Strona ukraińska informuje o wzmożonej obecności rosyjskich okrętów pełniących służbę bojową na Morzu Czarnym. Teraz jest ich 15, a kolejny znajduje się na Morzu Azowskim
Prawdopodobieństwo ataku rakietowego tych okrętów na terytorium Ukrainy pozostaje wysokie - ocenia Natalia Humenuuk, przedstawicielka regionalnego dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy „Południe”. Zasugerowała, że strona rosyjska „przygotowuje prowokacje na Morzu Czarnym i dąży do rozproszenia swoich okrętów, aby nie stały w jednym miejscu”.
Rosja planuje atak na białoruską rafinerię pod fałszywą flagą
Za atak na zakłady w Mozyrzu będą winą ukraińscy sabotażyści, którzy chcą wciągnąć Białoruś do wojny - twierdzą ukraińskie służby bezpieczeństwa.
Służby informują, że akcję pod fałszywą flagą przygotowuje „grupa sabotażowo-wywiadowcza” złożona z personelu rosyjskich sił zbrojnych i najemnika z Grupy Wagnera.
Bezzałogowa łódź uszkodziła duży rosyjski okręt. Na arenę walk wkracza nowa broń
Dwa ukraińskie drony morskie miały przeprowadzić atak na rosyjską bazę marynarki wojennej w pobliżu czarnomorskiego portu Noworosyjsk. Bezałogowce atakują już nie tylko z powietrza. Ile kosztują? Co potrafią?
Czytaj więcej
Dwie ukraińskie bezzałogowe łodzie przeprowadziły atak na rosyjską bazę marynarki wojennej w pobliżu czarnomorskiego portu Noworosyjsk. Kolejnego dnia zaatakowany został tankowiec. Jak działa ta tania i efektywna broń? Czy zmieni wojnę na morzu?
Rozstrzygnięto konkurs na „standardowy dom ukraiński”. Tak miałyby wyglądać miasteczka w Ukrainie po wojnie
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt domów dla powojennej Ukrainy. Zwyciężył projekt Estończyków. „Standardowy dom ukraiński” nie ma być awangardowy – nowe domy mają przypominać przedwojenne, zburzone przez Rosjan podczas trwającej agresji.
Czytaj więcej
Ogłoszono wyniki konkursu na projekt standardowego domu dla powojennej Ukrainy. W międzynarodowym konkursie zwyciężyła propozycja estońskich architektów z pracowni DAGOpen.
Armenia zarabia na antyrosyjskich sankcjach
W ciągu pięciu miesięcy tego roku mała Armenia zwiększyła ponad 3-krotnie swój eksport do Rosji.
Czytaj więcej
W ciągu pięciu miesięcy tego roku mała Armenia zwiększyła ponad 3-krotnie swój eksport do Rosji. Także miniony rok był dla ormiańskich eksporterów rekordowy w całej historii dwustronnego handlu. To nie jest zasługa boomu w ormiańskiem przemyśle, ale pomocy Rosji w omijaniu sankcji.
Kilku afrykańskich przywódców i Putin publikują wspólne oświadczenie
Kreml opublikował wspólne oświadczenie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i przywódcami kilku krajów afrykańskich uczestniczących w misji pokojowej mającej na celu zakończenie wojny, poinformowała agencja informacyjna TASS.
W oświadczeniu dodano, że „przywódcy wezwali do podjęcia konkretnych kroków w celu usunięcia barier w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów, umożliwiając wznowienie pełnej realizacji” umowy zbożowej.
Wezwali także ONZ „do podjęcia niezbędnych działań w celu uwolnienia 200 tysięcy ton rosyjskich nawozów zablokowanych w portach morskich Unii Europejskiej w celu natychmiastowej i bezpłatnej dostawy do krajów afrykańskich”.
Putin spotkał się z członkami afrykańskiej misji pokojowej pod koniec lipca w kuluarach szczytu Rosja-Afryka.
Rosja i Chiny ćwiczą niszczenie „wrogiej łodzi podwodnej” na Morzu Beringa
Rosja i Chiny prowadzą ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Beringa, ćwicząc niszczenie okrętów podwodnych, poinformowało ministerstwo obrony Rosji.
Załogi okrętów wojennych pracowały nad „taktycznymi manewrami” i „przeprowadzały ćwiczenia z łącznością oraz lądowały i startowały helikopterami z pokładów swoich statków” – napisano w poście w Telegramie.
ABW zatrzymała Białorusina szpiegującego dla Moskwy
"Białorusin Mikhail A. brał udział w rozpoznawaniu obiektów militarnych i portów. Realizował też działania propagandowe na rzecz Rosji" - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.
UE zakazała sprzedaży dronów na Białoruś
Zakaz sprzedaży dronów znalazł się w szerszym pakiecie sankcji nałożonych na Białoruś.
Czytaj więcej
UE zakazała sprzedaży dronów i dodała prominentnych prezenterów telewizji państwowej do swojej listy sankcji nałożonych na Białoruś za pomoc Rosji w prowadzeniu inwazji na Ukrainę oraz za metody działań reżimu wobec białoruskiej opozycji.
Na Ukrainie nadal otwierają się firmy powiązane z Rosją i Białorusią
Centrum analityczne otwartej platformy danych YouControl stwierdziło, że od początku wojny na pełną skalę na Ukrainie nie tylko nie zamknięto większości firm powiązanych z Rosją i Białorusią, ale powstało 39 nowych.
Fotograf z Kramatorska skazany na dziewięć lat więzienia za przekazywanie danych Rosjanom
Sąd skazał mieszkańca Kramatorska w obwodzie donieckim na 9 lat więzienia za przekazanie informacji o lokalizacji Sił Zbrojnych Ukrainy.
Po ataku dronów w Noworosyjsku uszkodzony okręt desantowy
Rosyjskie Ministerstwo Obrony wcześniej oficjalnie potwierdziło informację o ataku dronów morskich na Noworosyjsk, stwierdziło jednak, że „w trakcie odpierania ataku bezzałogowe łodzie zostały wykryte i zniszczone ogniem ze standardowego uzbrojenia rosyjskich okrętów”.
Czytaj więcej
W wyniku nocnego ataku na bazę marynarki wojennej w Noworosyjsku uszkodzony został okręt desantowy „Górnik Olenegorski”.
Rosja podwaja plan wydatków na obronę na 2023 r
Rosja podwoiła swoje docelowe wydatki na obronę w 2023 r. do ponad 100 miliardów dolarów – jedna trzecia wszystkich wydatków publicznych – wynika z rządowego dokumentu przejrzanego przez agencję Reuters, ponieważ koszty wojny na Ukrainie rosną i powodują coraz większe obciążenie dla finansów Moskwy.
Liczby rzucają światło na wydatki Rosji na konflikt w czasie, gdy dane dotyczące wydatków budżetowych poszczególnych sektorów nie są już publikowane.
Dwie osoby ranne w nocnym ostrzale Nikopola
85-letnia kobieta i 35-letni mężczyzna zostali ranni w wyniku nocnego ostrzału Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. W mieście uszkodzonych zostało ponad 20 prywatnych domów, dwie ciężarówki i samochód osobowy.
W ciągu ostatniego dnia dziewięć osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie chersońskim. Dwóch zabitych i dwóch rannych w obwodzie donieckim. Jedna osoba została ranna w Zaporożu.
Ukraińcy trafili rosyjski okręt
Kreml nie wierzy, że USA zabezpieczą eksport żywności, jeśli Rosja wróci do umowy zbożowej
Rosja nie wierzy w obietnicę USA, że pomoże zapewnić Moskwie swobodny eksport żywności, jeśli wróci do umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedział Kreml.
Dzieje się tak po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział wczoraj dziennikarzom, że kraj zrobi „wszystko, co konieczne”, aby zapewnić bezpieczny eksport rosyjskich i ukraińskich towarów, jeśli umowa zostanie wznowiona.
Rosja wycofała się z porozumienia w zeszłym miesiącu, skarżąc się na przeszkody w eksporcie żywności i nawozów.
Sztab Generalny publikuje zestawienie strat Rosji
Minister obrony Rosji odwiedził frontową kwaterę główną grupy armii „Centrum”.
Resort opublikował na Telegramie nagranie, które pokazuje Szojgu podczas spotkania z dowódcą Andriejem Mordwiczowem i żołnierzami.
Na nagraniu widać też, jak Szojgu wsiada do szwedzkiego CV90 – „jednego z wielu pojazdów opancerzonych zabranych podczas walk”, czytamy w oświadczeniu armii.
Borrell wzywa G20 do nacisków na Putina
Szef unijnej dyplomacji napisał do ministrów G20, wzywając ich do pomocy Brukseli w przekonaniu Władimira Putina do ponownego otwarcia głównego szlaku eksportu ukraińskiego zboża do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
W liście, do którego dotarł „Guardian”, Josep Borrell ostrzegł, że decyzja Rosji o wyjściu z Black Sea Grain Initiative (BSGI) w zeszłym miesiącu naraziła życie milionów ludzi w krajach rozdartych wojną i strefach konfliktów.
Wezwał społeczność międzynarodową do wypowiedzenia się w tej sprawie „jasnym i jednolitym głosem”, dodając: „Jesteśmy to winni najbardziej potrzebującym”.
Wybuchy w Noworosyjsku. Atak ukraińskich dronów
W Noworosyjsku od strony Morza Czarnego rozległy się w nocy odgłosy wybuchów, po których słychać było strzały. Według doniesień świadków, z łodzi strzelano do drona wodnego. Dron miał się zapalić, po czym nastąpiła silna eksplozja. Noworosyjsk to jeden z największych portów nad Morzem Czarnym. Znajduje się tam także baza rosyjskiej marynarki wojennej.
Ukraińskie drony zaatakowały Krym
Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski skład ropy naftowej w Teodozji, w południowo-wschodniej części Krymu, poinformowały miejscowe władze okupacyjne.
Rosja chce kupić broń artyleryjską od Pjongjangu
Rosja zamierza nabyć pociski artyleryjskie z Korei Północnej, poinformował rzecznik Białego Domu.
Rosja zaczęła rekrutować obcokrajowców do służby w rosyjskiej armii na podstawie kontraktu
Internetowe reklamy zachęcające do wstąpienia do armii FR pojawiły się w Kazachstanie i Armenii.
Czytaj więcej
Reżim prezydenta Władimira Putina jest tak zdesperowany w poszukiwaniu nowych rekrutów, że Moskwa oferuje premię w wysokości 495 tys. rubli, czyli 5200 dolarów, ochotnikom z Kazachstanu i Armenii.
Podczas czwartkowego ostrzału Chersonia ranny został wolontariusz z Norwegii
Rosja ostrzeliwała Chersoń wieczorem 3 sierpnia, centrum miasta zostało zniszczone.
Norweski wolontariusz był hospitalizowany, ale jego obrażenia okazały się niegroźne.
W czwartkowy wieczór ostrzelane zostało także miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Nikt nie został ranny, ale uszkodzeniu uległy sieci jednej z firm użyteczności publicznej. Według lokalnych władz miasto zostało ostrzelane z ciężkiej artylerii.
W lipcu prezydent Rosji podpisał rekordową liczbę tajnych dekretów
W lipcu 2023 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał rekordową liczbę tajnych dekretów – 62 proc. dokumentów prezydenckich nie zostało opublikowanych - przeanalizowała Mediazona.
Jak zauważa gazeta, między 27 a 31 lipca podpisano 12 tajnych dekretów, to maksymalna liczba na całą wojnę. Liczba z lipca ustępuje tylko liczbie ze stycznia 1999 r., kiedy jako tajne sklasyfikowano 64 proc. dekretów. Według wyników pierwszych siedmiu miesięcy tego roku 48 proc. wszystkich dekretów zostało utajnionych.
Najczęściej, według Mediazony, tajne dekrety dotyczą odznaczania dla kombatantów wojennych, w tym pośmiertnie.
Tak więc na początku rosyjskiej agresji w marcu 2022 r. udział tajnych dekretów sięgał 54 proc., teraz wzrósł jeszcze bardziej na tle zakrojonej na szeroką skalę ukraińskiej kontrofensywy - uważają autorzy badania.
Władze Ukrainy potwierdziły, że Kijów odpowiedzialny za dwa ataki na Most Krymski
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksij Daniłow, poinformował, że w operację zaangażowana była Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Most Kerczeński, łączący okupowany Krym z Rosją, został po raz pierwszy uszkodzony 8 października 2022 roku. Kolejny atak miał miejsce 17 lipca.
Relacja z czwartku:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku zaczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.