Reklama

Armenia - centrum omijania antyrosyjskich sankcji. Skokowy wzrost eksportu

W ciągu pięciu miesięcy tego roku mała Armenia zwiększyła ponad 3-krotnie swój eksport do Rosji. Także miniony rok był dla ormiańskich eksporterów rekordowy w całej historii dwustronnego handlu. To nie jest zasługa boomu w ormiańskiem przemyśle, ale pomocy Rosji w omijaniu sankcji.

Publikacja: 04.08.2023 12:10

Zachodnie używane auta nadal trafiają do Rosji, jadą przez Armenię

Zachodnie używane auta nadal trafiają do Rosji, jadą przez Armenię

Foto: AFP

- W zeszłym roku wzajemna wymiana handlowa pobiła wszelkie rekordy, sięgając 5 mld dolarów. Dodatnią dynamikę obserwujemy także w tym roku: w okresie styczeń-maj handel wzrósł o 86 proc. , rekordowy eksport Armenii do Rosji wzrósł 3,3-krotnie, co pozwala mówić o priorytecie rynku rosyjskiego dla ormiańskich producentów – pochwalił się TASS Denis Gonczar z rosyjskiego MSZ.

Tylko czy rzeczywiście to zasługa „ormiańskich producentów"? Co takiego produkują, że nagle wszyscy Rosjanie chcą to kupować? Dlaczego eksport eksplodował, gdy Zachód wprowadził w życie antyrosyjskie sankcje? Od rozpętania wojny Rosjanie, z których tysiące uciekło właśnie do Armenii, pozakładali tam firmy, a rosyjskie koncerny objęte sankcjami wyprowadziły do Armenii swoją produkcję. Ormiańskie firmy z kolei zarabiają na rosyjskiej wojnie pośrednicząc w sprowadzaniu do Rosji zabronionych sankcjami towarów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Handel
Chińczycy kupują coraz mniej zegarków. Swatch liczy straty
Handel
Trump wraca z wysokimi cłami dla Europy. Nie zrobił wrażenia na UE
Handel
Kazachstan zablokował rosyjski import. Paraliż ruchu na granicy z Rosją
Handel
Rosyjski sąd znacjonalizował i przekazał państwu aktywa amerykańskiej firmy spożywczej
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Handel
Handlowa wojna Kremla z Azerbejdżanem. Od importu owoców po działalność szpiegowską
Reklama
Reklama