1 sierpnia 2023 r. rezerwy międzynarodowe Ukrainy, według wstępnych danych Narodowego Banku Ukrainy (NBU), osiągnęły 41,72 mld dol. Oznacza to, że w lipcu powiększyły się o 6,9 proc. i po raz drugi z rzędu ustanowiły rekordowy poziom w historii niepodległej Ukrainy.
Czytaj więcej
Przez pięć miesięcy tego roku ukraińskie banki zarobiły 2,2 raza więcej niż w analogicznym okresie dwa lata temu, kiedy jeszcze Rosja nie napadła na kraj, nie było ogromnych zniszczeń i wydatków na armię. A to m.in. dzięki obsłudze międzynarodowej pomocy.
„W lipcu rezerwy międzynarodowe nadal rosły dzięki stałym wpływom od partnerów międzynarodowych. Przekroczyły sprzedaż netto waluty obcej przez bank centralny i spłatę długu kraju w walutach obcych” – głosi komunikat NBU cytowany przez agencję Unian.
Na rachunki walutowe rządu w NBU wpłynęło 4,681 mld dol, w tym: 1657,4 mln dol – pomoc makro finansowa z UE, 1 496,3 mln dol – kredyt preferencyjny gwarantowany przez rząd Japonii z mechanizmu Funduszu Powierniczego Banku Światowego, 1300,3 mln dol. w formie dotacji za pośrednictwem Funduszu Powierniczego Banku Światowego (z czego 1250 mln dol pochodziło ze Stanów Zjednoczonych), 227,3 mln dol. - z lokowania walutowych obligacji rządowych.
Czytaj więcej
Taka sytuacja nie zdarza się często. Rezerwy międzynarodowe Ukrainy - kraju od roku walczącego z rosyjską agresją zbrojną - wzrosły do rekordowej historycznie wielkości 39 mld dolarów. To zasługa pomocy międzynarodowej.