04:41
01.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
00:37
01.06.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:28
01.06.2023

Bachmut. Od początku wojny  zginęło 204 mieszkańców miasta, w tym czworo dzieci

Według mera miasta Ołeksija Rewy, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w Bachmucie rannych zostało 505 osób, w tym 17 dzieci. Przed wojną Bachmut liczył 70 tysięcy mieszkańców, a do 29 maja br. w mieście pozostało około 500.

00:14
01.06.2023

Macron w Bratysławie wzywa do uniezależnienie się Europy w sferze bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych

Nie możemy scedować naszego zbiorowego bezpieczeństwa na amerykańskich wyborców – powiedział prezydent Francji.

Czytaj więcej

Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
00:00
01.06.2023

Ławrow nie przekonał Burundi do poparcia wojny na Ukrainie

Po wizycie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa władze Burundi zdecydowały się zachować neutralne stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie

- Burundi postanowiło stanąć po stronie rozwiązania, a nie problemów… Burundi, jak każdy inny kraj, jest suwerenne i wybieramy partnerów w interesie naszego narodu — powiedział po zamkniętym  spotkaniu z Ławrowem minister spraw zagranicznych Burundi Albert Shingiro.

23:39
01.06.2023

WHO: Rosja przeprowadziła ponad 1000 ataków na ukraińskie placówki służby zdrowia

Rosyjskie bombardowania ukraińskich miast w ciągu ostatnich 15 miesięcy inwazji na pełną skalę obejmowały ponad 1000 ataków na obiekty i usługi opieki zdrowotnej, poinformowała 30 maja Światowa Organizacja Zdrowia

Organizacja zweryfikowała 1004 rosyjskich ataków na ukraińskie placówki służby zdrowia od lutego ubiegłego roku, które przewyższyły jakikolwiek inny kryzys humanitarny i spowodowały śmierć 101 osób, w tym personelu medycznego i pacjentów.

„Ataki na służbę zdrowia są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego” – napisał w oświadczeniu Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie. „Pozbawiają ludzi opieki, której potrzebują, i mają dalekosiężne, długoterminowe konsekwencje”.

23:20
31.05.2023

Senat Republiki Czeskiej przyjął uchwałę w sprawie poparcia przystąpienia Ukrainy do NATO w trybie przyspieszonym

"Senat Republiki Czeskiej przyjął ważną uchwałę w sprawie przyspieszonego przystąpienia Ukrainy do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego" - napisał na Facebooku przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

22:52
31.05.2023

Niemcy dostarczą Ukrainie 300 dronów „Vector”

Niemiecka firma Quantum-Systems przyjęła zamówienie Ministerstwa Obrony Ukrainy na 300 dodatkowych dronów rozpoznawczych typu Vector, poinformowały służby prasowe firmy.

Drony zostaną dostarczone w ramach pakietu pomocy wojskowej finansowanej przez niemiecki rząd. To już trzecie zamówienie na takie drony od Ministerstwa Obrony Ukrainy.

22:29
31.05.2023

Rosja ewakuuje setki dzieci z przygranicznych wiosek 

W związku z trwającymi atakami Rosja ogłosiła ewakuację setek dzieci z  wiosek w obwodzie biełgorodzkim.

Na początek 300 dzieci zostanie przewiezionych do Woroneża, 250 km w głąb Rosji.

22:00
31.05.2023

Zginął Irakijczyk walczący w szeregach Grupy Wagnera

Obywatel Iraku  został zabity na Ukrainie na początku kwietnia, powiedział Reuterowi założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.

To pierwszy potwierdzony przypadek śmierci mieszkańca Bliskiego Wschodu w konflikcie.

Abbas Abuthar Witwit zmarł 7 kwietnia, dzień po przybyciu do szpitala w kontrolowanym przez Rosję mieście Ługańsk na wschodzie Ukrainy

Na filmie opublikowanym przez rosyjską agencję informacyjną RIA FAN mężczyzna zidentyfikowany jako ojciec Witwita odbiera nagrody przyznane pośmiertnie synowi i mówi, że poparł jego decyzję o zaciągnięciu się do Grupy Wagnera jako „ochotnik”.

21:33
31.05.2023

W Dumie projekt ustawy o kontraktach dla skazańców

Autorzy projektu ustawy proponują także, aby w okresie mobilizacji lub działań wojennych obywatele uznani za niezdolnych do pracy ze względów zdrowotnych podlegali służbie kontraktowej. Wyłączeni z tego przepisu będą cierpiący na choroby, których wykaz sporządzi Ministerstwo Obrony.

Czytaj więcej

Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
21:12
31.05.2023

Komitet Obrony Dumy Państwowej odrzucił projekt ustawy o zwolnieniu z poboru

Komisja Obrony Dumy Państwowej zarekomendowała odrzucenie projektu ustawy o zwolnieniu z poboru obywateli rosyjskich ze stopniem naukowym lub doktorskim.

20:47
31.05.2023

UE chce nałożyć sankcje na Rosjan zamieszanych w porwania dzieci

Unia Europejska zamierza rozszerzyć sankcje wobec Rosji na osoby zamieszane w uprowadzenia dzieci z Ukrainy - powiedział premier Holandii Mark Rutte.

– Jedenasty pakiet sankcji, nad którym pracujemy, obejmuje opcję ścigania osób odpowiedzialnych za uprowadzenia dzieci – powiedział Rutte na wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w Hadze.

- Drugim punktem zainteresowania jest obejście sankcji. Umożliwienie ścigania odpowiedzialnych za to ludzi - dodał.

20:22
31.05.2023

Polska deportuje byłego agenta FSB? Poprosił o azyl

Nawruzbekow był pracownikiem jednostki kontrwywiadu departamentu FSB w Dagestanie. W 2017 roku pieszo przekroczył białorusko-polską granicę, twierdząc, że ma przy sobie tajne dokumenty. Natychmiast poprosił o azyl, którego mu odmówiono.

Czytaj więcej

Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
19:59
31.05.2023

Gdzie przenoszą się rosyjscy miliarderzy?

Moskwa nie jest ich docelowym miejscem. Zdecydowanie wolą Kazachstan i Emiraty.

Czytaj więcej

Oligarchowie nie wracają do Rosji. Wolą Kazachstan i Emiraty
19:29
31.05.2023

USA ogłaszają dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy

Departament obrony USA ogłosił dodatkowy pakiet pomocowy w wysokości 300 milionów dolarów, aby pomóc Ukrainie „kontynuować obronę jej suwerennego terytorium” – napisano w oświadczeniu.

Pomoc obejmuje m.in. dodatkową amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot.

19:02
31.05.2023

Norwegia zapewni wojskową  pomoc dla Ukrainy

Norwegia zapewni pięcioletni program pomocy wojskowej dla Ukrainy na łączną kwotę około 7 miliardów euro.

18:42
31.05.2023

Obwód odeski ma nowego gubernatora.

Kontrowersje co do mianowania Kipera wynikają z tego, że spędził on za granicą 10 dni w okresie świąteczno-noworocznym, gdy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zakazała urzędnikom państwowym opuszczania kraju w czasie stanu wojennego, z wyjątkiem oficjalnych podróży służbowych.

Czytaj więcej

Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
18:13
31.05.2023

Rosjanie ostrzelali obwód charkowski. Jedna osoba nie żyje

Siły rosyjskie ostrzelały miasto Wowczańsk, zabijając jednego mężczyznę i raniąc drugiego, poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Obwód charkowski ostrzeliwany jest niemal codziennie od początku inwazji, ze względu na bliskość granicy z Rosją.

17:49
31.05.2023

ONZ przedstawia nową propozycję dotyczącą umowy zbożowej z Morza Czarnego

ONZ zaproponowała, aby Kijów, Moskwa i Ankara rozpoczęły prace przygotowawcze do tranzytu rosyjskiego amoniaku przez Ukrainę.

To próba  ratowania umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża z Morza Czarnego  - cytuje Reuters źódło zbliżone do rozmów.

Gdy rozpoczynają się prace przygotowawcze, ONZ chce, aby odbyły się równoległe rozmowy w sprawie rozszerzenia porozumienia czarnomorskiego, które zostało uzgodnione w lipcu ubiegłego roku, aby obejmowało więcej ukraińskich portów i innych ładunków.

17:27
31.05.2023

Rosja skazuje czterech  Tatarów krymskich na długie kary więzienia Udział

Rosyjski sąd wojskowy w Rostowie nad Donem skazał czterech Tatarów krymskich na wieloletnie więzienie pod zarzutem „terroryzmu”, ogłosiła 31 maja organizacja Obrona Praw Człowieka Krymska Solidarność.

Jebbar Bekirow został skazany na 17 lat więzienia, a Rustem Murasow, Zavur Abdullaiev i Rustem Tairow na 12 lat.

Czterech Tatarów krymskich zostało zatrzymanych w sierpniu 2021 r. przez rosyjskie władze okupacyjne na Krymie w sprawie tzw. „drugiej grupy Sewastopola Hizb ut-Tahrir”.

Hizb ut-Tahrir, islamistyczna grupa mająca zwolenników wśród Tatarów Krymskich, nie jest zakazana w większości krajów europejskich, ale władze rosyjskie rutynowo więzią członków grupy za zasadniczo pokojową działalność, określając ją jako „terroryzm”.

17:02
31.05.2023

Mer Bachmutu: W mieście pozostało około 500 osób

Informację, cytowaną przez Unian, przekazał mer Ołeksij Rewa.

Przed wojną w Bachmucie mieszkało 70 tys. ludzi.

16:45
31.05.2023

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że Ukraina ma prawo zaatakować terytorium Rosji, ponieważ kwalifikuje się to jako samoobrona

W rozmowie z niemiecką gazetą Deutsche Welle Steffen Hebestreit powiedział: „prawo międzynarodowe zezwala Ukrainie na przeprowadzanie uderzeń na terytorium Rosji w celu samoobrony”.

Hebestreit zastrzegł, że nie wierzy w użycie niemieckiej broni do ataków.

Słowa te padły dzień po ataku dronu na Moskwę, który uszkodził kilka budynków. Ukraina nie przyznaje się do odpowiedzialności za ten atak.

16:22
31.05.2023

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Dziecka Wołodymyr Zełenski wspominał dzieci, które zginęły na Ukrainie

"Nie można mówić, że dzieci zginęły w wyniku konfliktu zbrojnego. Nie. Rosja zabiła te dzieci".

Według Zełenskiego Rosja zabiła 483 ukraińskich dzieci. Catherine Russell, szefowa UNICEF, zauważyła, że ​​liczba potwierdzonych ofiar wśród dzieci przekroczyła już 500, około 1000 dzieci zostało rannych.

16:00
31.05.2023

Ukraińskie władze twierdzą, że na terytorium Rosji przetrzymywanych jest 27 tys. ukraińskich cywilów

  - Według naszych danych Federacja Rosyjska przetrzymuje ponad 27 tysięcy cywilnych zakładników. To ogromna liczba naszych obywateli, którzy są faktycznie przetrzymywani przez Rosjan - powiedział pełnomocnik ukraińskiego parlamentu ds. praw człowieka Dmytro Lubinec   podczas briefingu relacjonowanego przez serwis informacyjny Ukrinform:.

Zapytany, czy poczyniono jakiekolwiek postępy w sprawie uwolnienia dziennikarza agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Cziluka z rosyjskiej niewoli, na konferencji prasowej stwierdzono, że nie ma żadnych w tej sprawie postępów.

- Niestety, nie wrócił jeszcze na Ukrainę. Nie powiem, że wróci  w najbliższym czasie. Jestem przyzwyczajony do mówienia prawdy – powiedział pełnomocnik.

15:45
31.05.2023

Ukraina zawarła porozumienie z MFW

Fundusz zmienia zasady pożyczkowe, Kijów dostanie 900 mln dolarów.

Czytaj więcej

900 mln dolarów z MFW dla Ukrainy. Fundusz zmienia zasady pożyczkowe
15:24
31.05.2023

Prigożyn chce śledztwa ws. "zbrodni" rosyjskiego ministerstwa obrony

Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oskarżył „najwyższych funkcjonariuszy” departamentu o popełnienie „przestępstw” podczas „przygotowania i przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej”.

Zwrócił się do rosyjskich władz o zbadanie postępowania urzędników ministerstwa obrony.

15:17
31.05.2023

Helikopter Medwedczuka trafił do  Głównego Departamentu Obrony Ukrainy

Helikopter Bell 427, który wcześniej należał do oligarchy Medwedczuka, został przekazany Głównemu Departamentowi Obrony Ukrainy.

14:58
31.05.2023

Ukraińska armia zniszczyła stację walki elektronicznej służącą do zwalczania dronów

Informacje takie przekazuje 30. Samodzielna Brygada Zmechanizowana, która poinformowała o tym na swoim profilu na Facebooku. Stację zniszczono ogniem artylerii, po namierzeniu jej przez ukraińskiego drona.

14:40
31.05.2023

Czy ataki dronów są częścią planu? - kpią rosyjscy internauci po ataku na Moskwę

Nawet część rosyjskiej prasy zaczyna pisać, że sytuacja zaczyna być poważna. „Moskwa staje się miastem przyfrontowym. (…) Zupełnie realna jest perspektywa, że obudzicie się rankiem od tego, że w wasze okno wleciało urządzonko z kilkoma kilogramami ładunku wybuchowego” – smętnie zauważył „Moskowskij Komsomolec”.

Czytaj więcej

Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym
14:38
31.05.2023

Eskalacja na linii Berlin-Moskwa

Niemcy zareagowały na decyzję Rosji ws. limitu liczby przedstawicieli placówek dyplomatycznych i instytucji powiązanych.

Czytaj więcej

Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
14:25
31.05.2023

Gaz drożeje po doniesieniach o wycieku w norweskiej instalacji

W środę gaz na giełdowym rynku w Europie podrożał o prawie 10 proc. po doniesieniach, że norweska instalacja LNG została zamknięta z powodu wycieku gazu. Wciąż jednak surowiec kosztuje około 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Czytaj więcej

Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
14:00
31.05.2023

Ukraina potępiła próbę wyniesienia na orbitę satelity szpiegowskiego przez Koreę Północną

MSZ Ukrainy w wydanym oświadczeniu potępił podjętą przez Koreę Północną próbę wyniesienia na orbitę Ziemi satelity szpiegowskiego przy użyciu rakiety balistycznej. "Pjongjang ponownie zdecydował się na działania mające na celu zdestabilizowanie sytuacji w regionie i naruszenie prawa międzynarodowego" - głosi komunikat MSZ Ukrainy. Kijów wezwał społeczność międzynarodową do zwiększenia presji na Pjongjang, by zapewnić stabilność i bezpieczeństwo Półwyspu Koreańskiego.

13:53
31.05.2023

Zmiana tablic. Królewiec wypiera Kaliningrad

Ministerstwo Infrastruktury podało, że rozpoczęła się wymiana tablic, by widniała na nich nazwa Królewiec, a nie Kaliningrad.W tym miesiącu Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiła, że wchodzi w życie jej zalecenie, by nie używać nazw Kaliningrad i obwód kaliningradzki, lecz Królewiec i obwód królewiecki.

Czytaj więcej

Już nie Kaliningrad, od teraz tylko Królewiec. Decyzja komisji weszła w życie
13:05
31.05.2023

Strzały w pobliżu rosyjskich koszarów w okupowanym Sewastopolu

Serwis internetowy Krym.Realii podał, że w centrum Sewastopola, w pobliżu miejsca, gdzie stacjonują rosyjscy żołnierze, ok. 11:40 słychać było strzelaninę.

12:53
31.05.2023

Kreml wzywa do ochrony praw i interesów Serbów w Kosowie

Dmitrij Pieskow mówił, że Moskwa z niepokojem obserwuje niepokoje w Kosowie, gdzie sytuacja zaostrzyła się w ostatnich dniach ponieważ etniczni Albańczycy wybrani na burmistrzów zaczęli obejmować urzędy na zamieszkiwanej głównie przez Serbów północy Kosowa.

Czytaj więcej

Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
12:52
31.05.2023

Rosja twierdzi, że ma sposób na polski zakaz dla ciężarówek

Obowiązujący od 1 czerwca zakaz przejazdu rosyjskich i białoruskich ciężarówek nie wpłynie na czas dostawy towarów na nasze terytorium - zapewnia rosyjskie Ministerstwo Transportu.

Czytaj więcej

Rosja ma pomysł, jak obejść polski zakaz przejazdu rosyjskich ciężarówek
12:46
31.05.2023

Nagła śmierć deputowanego do Dumy

Nie żyje Wiktor Zubariew, deputowany do rosyjskiej Dumy z putinowskiej frakcji Jedna Rosja.

Czytaj więcej

"Zmarł nagle". Nie żyje deputowany do Dumy z partii Putina
12:21
31.05.2023

Rosjanie odwołują imprezy związane ze świętem okupowanego Symferopola

Odwołanie imprez związanych z Dniem Miasta ma związek z przebiegiem działań wojennych na Ukrainie - informuje serwis internetowy Krym.Realii. Imprezy miały odbyć się 4 czerwca. 

12:15
31.05.2023

Ukraiński komisarz ds. praw człowieka: Nikt nie wie ile ukraińskich dzieci uprowadziła Rosja

- Ile dzieci zostało uprowadzonych przez Rosjan (z Ukrainy - red.), gdzie są teraz, co się z nimi dzieje - nikt nie wie - oświadczył Dmytro Łubiniec, komisarz ds. praw człowieka w Radzie Najwyższej Ukrainy.

12:07
31.05.2023

Pieskow: Nie ma tematu wprowadzenia stanu wojennego w Rosji

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że w Rosji nie toczy się dyskusja na temat wprowadzenia stanu wojennego w Rosji. To reakcja na wpis Ramzana Kadyrowa w serwisie Telegram, w którym zasugerował on, aby po ataku dronów na Moskwę w całej Rosji wprowadzić stan wojenny. 

11:41
31.05.2023

Zełenski pośmiertenie odznaczył 121 ukraińskich żołnierzy

Na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy opublikowano dekret numer 310/2023 w sprawie pośmiertnego odznaczenia 121 ukraińskich żołnierzy. Żołnierzy odznaczono za "osobistą odwagę wykazaną w obronie suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy oraz bezinteresowne pełnienie służby wojskowej. Żołnierzy odznaczono pośmiertnie orderami Bohdana Chmielnickiego i Za Odwagę. 

11:24
31.05.2023

Oskarżyła Bidena o molestowanie. Teraz uciekła do Rosji

Tara Reade, która trzy lata temu oskarżyła prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o napaść seksualną, wyjechała do Rosji. Kobieta pojawiła się w mediach w towarzystwie Marii Butiny, która w przeszłości więziona była w Stanach Zjednoczonych za szpiegostwo.

Czytaj więcej

Kobieta, która oskarżyła Bidena o molestowanie, wyjechała do Rosji. "Boi się"
10:56
31.05.2023

Ukraińscy przewoźnicy chcą szybszych odpraw na granicy

Przewoźnicy raportują, że ich samochody potrafią czekać w elektronicznej kolejce na wjazd do Polski nawet 14 dni. Działające na Ukrainie firmy domagają się od rządów Polski i Ukrainy oraz organów unijnych szybszych odpraw.

Czytaj więcej

Ukraińskie firmy domagają się szybszych odpraw na polsko-ukraińskiej granicy
10:54
31.05.2023

Ołeksij Daniłow radzi Ramzanowi Kadyrowowi, żeby zemścił się na Rosji i Putinie

"To Rosjanie zabijali i niszczyli Czeczenów. To Rosjanie sprowadzili wieki niewolnictwa, zamordowali i torturowali tysiące kobiet i dzieci, niszczyli miasta i bezcześcili groby przodków na ziemi Czeczenów. To nie Ukraińcy zrównali z ziemią Grozny, z jego pokojowymi mieszkańcami, za pomocą czołgów, to były rosyjskie czołgi. Czeczeni pamiętają to, a ci, którzy zapomnieli, powinni sobie przypomnieć" - napisał sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Czytaj więcej

Kadyrow grozi Ukrainie, Ukraińcy przypominają, że Putin zniszczył Czeczenię
10:23
31.05.2023

Dziewięcioro mieszkańców Kijowa przekazanych przez policję SBU za publikowanie w sieci nagrań pokazujących aktywność obrony powietrznej

Zatrzymani to siedem kobiet i dwóch mężczyzn mających od 23 do 49 lat. Osoby te zostały zidentyfikowane przez policję po tym jak umieściły w sieci nagrania ilustrujące aktywność ukraińskiej obrony powietrznej, co jest zakazane. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane i przekazane SBU. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy będzie wyjaśniać każdą ze spraw.

Osoby zatrzymane za umieszczenie w sieci nagrań z aktywności obrony powietrznej w Kijowie

Osoby zatrzymane za umieszczenie w sieci nagrań z aktywności obrony powietrznej w Kijowie

Ukraińska policja

10:11
31.05.2023

Dowódca ukraińskiej Marynarki Wojennej wskazuje jakie rosyjskie jednostki nawodne zniszczyła Ukraina

Wśród 18 zniszczonych przez Ukrainę jednostek nawodnych, o których mówił wiceadmirał Ołeksij Nejiżpapa, są - oprócz krążownika Moskwa - również duży okręt desantowy, a także kuter desantowy typu Sierna i kilka kutrów szturmowych typu Raptor. Jak mówił wiceadmirał Nejiżpapa jednostki te były niszczone zarówno przez siły Marynarki Wojennej Ukrainy, jak i wojsk lądowych.  

09:52
31.05.2023

Miedwiediew: Wielka Brytania może zostać uznana za państwo w stanie wojny

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się do wypowiedzi szefa brytyjskiego MSZ Jamesa Cleverly'ego po ataku dronów na Moskwę.

Czytaj więcej

Miedwiediew grozi brytyjskim urzędnikom. Mówi o niewypowiedzianej wojnie Wielkiej Brytanii z Rosją
09:33
31.05.2023

Ukraińska armia otrzyma bojowe wozy piechoty CV-90 od Szwecji

Taką informację przekazuje Ministerstwo Obrony Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że ukraińskie załogi szkolą się już z obsługi wozów bojowych CV-90. "Jedne z najnowocześniejszych bojowych wozów piechoty będą bronić Ukrainy. Siły Obronne Ukrainy otrzymają bojowe wozy piechoty CV-90" - czytamy w komunikacie. 

09:21
31.05.2023

Na terenie rafinerii Ilski, w Kraju Krasnodarskim, rozbił się dron

Do upadku drona na teren rafinerii, atakowanej już wcześniej przez drony 4 i 5 maja, doszło ok. 4 rano. Infrastruktura rafinerii miała nie ucierpieć, na jej terenie nie wybuchł też pożar.

09:00
31.05.2023

Brytyjski resort obrony: W maju Rosja przeprowadziła 20 nocnych ataków z powietrza na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ocenia, że Rosja osiągnęła umiarkowane sukcesy w próbach zneutralizowania ukraińskiej obrony powietrznej za pomocą ataków z użyciem dronów-kamikadze i pocisków manewrujących. "Operacyjnie rosyjscy dowódcy prawdopodobnie próbują pozyskiwać rezerwy i umieszczać je na terenach, które - ich zdaniem - będą celem ukraińskiego kontrataku" - czytamy w raporcie. Brytyjski resort obrony zauważa też, że starania te zostały jednak prawdopodobnie utrudnione przez konieczność wysłania dodatkowych sił w rejon Bachmutu, by uszczelnić front w tamtym miejscu.

08:51
31.05.2023

Brak rannych w ostrzale w obwodzie zaporoskim

Szef administracji obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko poinformował w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali teren 17 osad w regionie. Odnotowano uderzenia czterech pocisków przeciwlotniczych oraz 63 pocisków artyleryjskich. Nikt nie został ranny.

08:40
31.05.2023

Trzy rejony ostrzelane w obwodzie charkowskim, jedna osoba ranna

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie nie prowadziły ostrzału Charkowa, lecz ostrzelały infrastrukturę cywilną na terenie trzech rejonów obwodu. W wyniku ostrzału w miejscowości Wowczańsk w rejonie czuhujewskim uszkodzone zostały budynki, doszło do pożarów, ranny został 72-letni mężczyzna.

08:22
31.05.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 12,249 mln osób

30 maja granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 24,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 24,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 10,463 mln osób.

08:13
31.05.2023

Od początku wojny zginęło 483 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 483 dzieci, a 989 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby nie przybyło ofiar wojny wśród nieletnich.

07:49
31.05.2023

W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 49 razy

Na obwód chersoński spadło w ciągu doby 219 pocisków. W wyniku ostrzału pięć osób zostało rannych.

07:23
31.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić ok. 207 910 żołnierzy, 3 802 czołgów, 7 472 pojazdy opancerzone, 3 460 zestawów artyleryjskich, 575 wyrzutni rakiet, 333 zestawy przeciwlotnicze, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 3 124 bezzałogowe statki powietrzne, 1 107 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 230 pojazdów (w tym cystern), 454 jednostki sprzętu specjalnego.

07:22
31.05.2023

Obwód biełgorodzki: 300 dzieci zostanie ewakuowanych do Woroneża

Powodem ewakuacji jest coraz intensywniejszy ostrzał pogranicza między Rosją a Ukrainą.

Czytaj więcej

Rosjanie rozpoczynają ewakuację dzieci z pogranicza z Ukrainą
07:03
31.05.2023

Liczba rannych w ostrzale miasteczka Szebekino w obwodzie biełgorodzkim wzrosła do czterech

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Wcześniej Gładkow informował o jednym rannym.

07:01
31.05.2023

ISW: Putin sugeruje, że Rosja nie musi odpowiadać na atak na Moskwę bo już to robi

"Putin twierdzi, że Rosjanie uderzyli w sztab ukraińskiego wywiadu wojskowego dwa do trzech dni temu" - zauważa ISW. Think tank w swojej analizie pisze też, że według Putina rosyjska armia nadal reaguje na działania wojenne Ukrainy przez uderzanie w ukraińską infrastrukturę wojskową.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Putin nie ma jak dokonać odwetu za atak na Moskwę
06:38
31.05.2023

11 ataków ukraińskiego lotnictwa na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono 32 drony-kamikadze. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały m.in. cztery jednostki rosyjskiej artylerii na pozycjach ogniowych, zestawy obrony przeciwlotniczej i trzy składy paliw oraz smarów oraz stację walki radioelektronicznej.

06:36
31.05.2023

Cztery ofiary ostrzału fermy drobiu w okupowanej części obwodu ługańskiego

Cztery osoby zginęły a 16 zostało rannych we wsi Karpaty, na terenie okupowanej przez Rosjan części obwodu ługańskiego. Według Moskwy jest to następstwo ostrzału przez armię ukraińską fermy drobiu.

06:32
31.05.2023

We wtorek drony obudziły mieszkańców wielu podmoskiewskich dzielnic, w tym również słynnej Rublowki zamieszkałej przez VIP-ów

Jedna z maszyn uderzyła w wyższe piętra bloku mieszkalnego przy ulicy Profsojuznej, władze ewakuowały mieszkańców trzech klatek schodowych. Inny dron trafił w jedno z mieszkań wielopiętrowego budynku mieszkalnego znajdującego się przy ulicy Atłasowej. Najgroźniej było przy alei Lenina, gdzie dron wyposażony w ładunek wybił szybę i wleciał do mieszkania na 14. piętrze. Wewnątrz znajdowały się trzy osoby, ale do eksplozji ładunku nie doszło.

Czytaj więcej

Wojna już w Moskwie. Drony zaatakowały
06:23
31.05.2023

Ukraińcy nie czekają już w kolejce po pracę w Polsce

Tak twierdzi Krzysztof Inglot, ekspert i założyciel agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników z zagranicy, w tym głównie z Ukrainy. Jak przyznaje, w obecnym ożywieniu na rynku pracy, które obserwuje od maja, zaskoczyła go niska podaż pracowników z Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski na Zachód. Nie chcą czekać na ożywienie
06:04
31.05.2023

W sieci pojawiło się nagranie ilustrujące pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim

Do pożaru miało dojść po ataku drona.

Czytaj więcej

Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
05:48
31.05.2023

Ambasador Rosji w USA twierdzi, że Waszyngton zachęca Ukraińców do ataków na cele w Rosji

"Dzisiejszy atak jest zgodny z generalną polityką Zachodu, by doprowadzić do upadku nasz kraj, zmienić go w małego gracza na międzynarodowej arenie lub, lepiej, podzielić wielką Rosję" - oświadczył Anatolij Antonow.

Czytaj więcej

USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
05:26
31.05.2023

Kadyrow po ataku na Moskwę zapowiada, że Rosjanie "pokażą czym jest zemsta"

Prezydent Czeczenii, Ramzan Kadyrow wzywa do "ataków na miejsca, w których gromadzą się przywódcy terrorystów". "Reakcje na takie ataki nie powinny być ostre - powinny być brutalne" - dodaje.

Czytaj więcej

Kadyrow zapowiada odwet za atak na Moskwę. Pisze o "pukaniu do bram Polski"
05:01
31.05.2023

Gubernator Kraju Krasnodarskiego informuje o pożarze rafinerii w rejonie siewierskim

Weniamin Kondratiew poinformował, że pożar jest prawdopodobnie efektem ataku drona. W wyniku ataku zapaliło się jedno z urządzeń destylacji oleju opałowego zapaliła się. W wyniku ataku nikt nie został ranny. Wcześniej kilka dronów miało zostać strąconych w pobliżu rafinerii Ilski w Kraju Krasnodarskim, która była już wcześniej atakowana przez drony 4 i 5 maja.

04:27
31.05.2023

Zełenski: Rosyjski terror musi być pokonywany każdego dnia, każdej nocy, w każdym obwodzie Ukrainy

- Konsolidujemy naszych partnerów, by ukraińska obrona powietrzna była tak skuteczna, jak to możliwe. Rosyjski terror musi być pokonany każdego dnia, każdej nocy, w każdym obwodzie Ukrainy, na niebie nad każdym ukraińskim miastem i wioską. Kiedy każdy atak rosyjskich terrorystów kończy się porażką terrorystów, ich porażki staną się źródłem naszego długoterminowego bezpieczeństwa - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:23
31.05.2023

WHO: Liczba ataków na placówki medyczne na Ukrainie przekroczyła tysiąc

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o tysięcznym ataku na obiekt ochrony zdrowia na Ukrainie, do którego doszło od 24 lutego 2022 roku. To największa liczba takich ataków jakie WHO kiedykolwiek odnotowała w czasie jakiegokolwiek kryzysu humanitarnego. W ciągu 15 miesięcy pełnowymiarowej wojny WHO zarejestrowała już 1 004 takie ataki, w których zginęło co najmniej 101 osób - zarówno pracowników ochrony zdrowia, jak i pacjentów.

04:22
31.05.2023

Dyrektor MAEA chce wzmocnić obecność inspektorów agencji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ogłosił chęć wzmocnienia obecności inspektorów agencji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie elektrowni, która od marca jest okupowana przez Rosjan.

04:17
31.05.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale miasteczka Szebekino

W wyniku ostrzału miasteczka Szebekino, w obwodzie biełgorodzkim, ranna została jedna osoba - poinformował gubernatro obwodu, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram. W wyniku ostrzału uszkodzone miały zostać budynki mieszkalne.

04:15
31.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461