04:32
02.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
00:12
02.06.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:54
02.06.2023

Zełenski spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu

Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu  Ilhamem Alijewem na II Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii

Podziękował Alijewowi za pomoc Baku w odbudowie ukraińskiej infrastruktury.

 - Bardzo doceniamy udział Azerbejdżanu w odbudowie obiektów infrastrukturalnych w obwodzie kijowskim. Liczymy na pomoc w dalszej odbudowie Ukrainy. W okresie powojennym liczymy na aktywny udział Azerbejdżanu w projektach inwestycyjnych na Ukrainie – powiedział prezydent Ukrainy.

23:27
02.06.2023

Miedwiediew: Terrorystów trzeba niszczyć

Podczas spotkania z żołnierzami w obwodzie wołgogradzkim wiceszef Rady Bezpieczeństwa FR Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że "specjalna operacja wojskowa" zmieniła się w walkę z terroryzmem.

Miedwiediew twierdzi, że trzeba zniszczyć gniazdo szerszeni, jakim jest "ukraiński reżim".

Mówi też, że drony, jakimi Ukraina atakuje Rosję są przeznaczone do wyrządzania szkód ludności cywilnej, a takie akty terrorystyczne muszą się spotkać z jak najsurowszą reakcją.

22:58
01.06.2023

USA zaprzestają wymiany informacji z Rosją na temat broni jądrowej

Stany Zjednoczone ogłosiły 1 czerwca, że przestały dzielić się z Rosją niektórymi kluczowymi informacjami na temat broni jądrowej,  w związku z jednostronnym zawieszeniem przez Moskwę traktatu New START.

Waszyngton podjął ten krok jako środek zaradczy wobec nielegalnym naruszenia przez Rosję  traktatu o broni jądrowej, poinformował Departament Stanu.

Podczas gdy Rosja formalnie nie wycofała się z traktatu, rosyjski dyktator Władimir Putin 28 lutego zawiesił udział swojego kraju, mówiąc, że „nie pozwoli” Stanom Zjednoczonym ani krajom NATO na inspekcję arsenału nuklearnego.

22:32
01.06.2023

Zachód oszacował rosyjskie straty podczas walk o Bachmut

Są to "ostrożne szacunki".

Czytaj więcej

Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
22:00
01.06.2023

Zełenski reaguje na zamknięty schron w Kijowie

W czasie czwartkowego ataku na Kijów zginęły trzy osoby, w tym dziewięcioletnie dziecko. Nie mogły sie dostać do zamkniętego schronu.

Czytaj więcej

Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
21:29
01.06.2023

Zełenski spotkał się z Macronem w Kiszyniowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu w Kiszyniowie w Mołdawii potwierdzili swoją gotowość do opracowania ramowych warunków rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców, gdy jest to właściwe dla Sił Powietrznych Ukrainy.

„My, prezydenci Ukrainy i Francji, spotkaliśmy się dzisiaj w Kiszyniowie w Republice Mołdawii, przy okazji drugiego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Prezydenci Ukrainy i Francji potwierdzili porozumienie osiągnięte podczas dwustronnego spotkania w Paryżu w dniu 14 maja 2023 r., aby pomóc chronić ludność Ukrainy przed rosyjskimi atakami poprzez wsparcie Francji dla ukraińskich zdolności obrony powietrznej” – czytamy w oświadczeniu.

21:01
01.06.2023

Państwa EU porozumiały się co do zwiększenia produkcji amunicji

1 czerwca 2023 r. Parlament Europejski przyjął ustawę o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP)

Czytaj więcej

Parlament Europejski przyjął ustawę o produkcji amunicji dla Ukrainy
20:30
01.06.2023

Zełenski apeluje o większą liczbę systemów Patriot do czasu dostarczenia myśliwców

- Mamy wiele różnych systemów i jestem wdzięczny wszystkim partnerom, ale patrioty to patrioty powiedział ukraiński prezydent.

Czytaj więcej

Zełenski apeluje do sojuszników. "Patrioty to patrioty"
20:09
01.06.2023

Departament Skarbu USA usunął sankcje z jachtu Andrieja Guriewa

Władze Antigui i Barbudy zażądały usunięcia jachtu z listy sankcyjnej, ponieważ zamierzają sprzedać Alfa Nero na aukcji.

19:44
01.06.2023

Rumunia prosi KE o przedłużenie ograniczeń w imporcie ukraińskiego zboża

Rumunia zwróciła się do Komisji Europejskiej o przedłużenie ograniczeń importowych dla ukraińskich zbóż i roślin oleistych dla pięciu krajów Europy Wschodniej do końca 2023 roku, powiedział minister rolnictwa Petre Daea.

Daea powiedział również, że poinformował szefa resortu rolnictwa Ukrainy o tej prośbie.

Na początku maja Unia Europejska wprowadziła do 5 czerwca ograniczenia w imporcie ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji.

19:33
01.06.2023

Macron odwiedzi Niemcy w przyszłym tygodniu w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy

Emmanuel Macron ma udać się do Niemiec w najbliższy wtorek, w ramach ścisłej  współpracy Paryża z Berlinem w kwestii gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

19:16
01.06.2023

Premierzy Holandii i Polski ogłosili, że ich kraje zamierzają szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

- Ustaliliśmy harmonogram tych szkoleń - powiedział premier Morawiecki.

Czytaj więcej

Polska i Holandia pomogą w szkoleniu ukraińskich pilotów na samolotach F-16
18:51
01.06.2023

Rosjanie bombardują obwód chersoński

Okupanci zrzucili bomby lotnicze na wieś Odradokamianka  – poinformowała Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa.

Zniszczona jest szkoła muzyczna, nikt nie ucierpiał

18:30
01.06.2023

Ukraina nie przedłuży umowy o tranzycie rosyjskiego gazu

Ukraińskie stanowisko upublicznił były szef austriackiego OMV Gerhard Reuss po rozmawiał z wiceministrem energetyki Ukrainy. Na pytanie, czy umowa mogłaby zostać przedłużona po 2024 roku, ukraiński urzędnik miał odpowiedzieć krótko i jednoznacznie – nie.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
18:13
01.06.2023

Prigożyn przyznaje: Walka o Bachmut to była maszynka do mięsa

- Nasz prezydent ogłosił cele - denazyfikację i demilitaryzację. Zdenazyfikowaliśmy – Ukraina jest teraz znana całemu światu, a jeśli chodzi o demilitaryzację – mają więcej broni niż połowa Europy - stwierdził szef najemników.

Czytaj więcej

Prigożyn: Warunek zwycięstwa? Przywrócić karę śmierci
17:50
01.06.2023

Zelenski do Sunaka: Zawsze chętnie rozmawiam z prawdziwym przyjacielem

"Zawsze chętnie rozmawiam z prawdziwym przyjacielem Ukrainy, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, gdyż są to zawsze bardzo znaczące spotkania z potężnym skutkiem dla naszego wspólnego bezpieczeństwa!" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podziękował za pomoc udzieloną Ukrainie, za przywództwo w tworzeniu koalicji czołgowo-lotniczej, w szczególności w gotowości do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów.

17:23
01.06.2023

Ukraina otrzymuje wsparcie Rumunii przed szczytem NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że podpisał porozumienie ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Klausem Iohannisem, wzmacniające poparcie Bukaresztu „dla euroatlantyckiej integracji Ukrainy”.

- To ważny krok w przededniu lipcowego szczytu NATO w Wilnie – powiedział Zełenski.

Przywódcy spotkali się na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii i „przedyskutowali także dalsze kroki pomocy Rumunii dla Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji” – powiedział Zełenski w Telegramie.

17:08
01.06.2023

USA otworzą placówkę dyplomatyczną w norweskiej Arktyce

Stany Zjednoczone otworzą placówkę dyplomatyczną w norweskim mieście Tromsoe w Arktyce, zapowiedział sekretarz stanu Antony Blinken.

- Aby pogłębić nasze własne zaangażowanie na dalekiej północy, ogłaszam dzisiaj, że Stany Zjednoczone otworzą amerykańską placówkę  w Tromsoe – powiedział Blinken dziennikarzom po dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Oslo.

 - Dla nas posterunek  w Tromsoe to tak naprawdę możliwość zostawienia dyplomatycznego śladu za kołem podbiegunowym – powiedział amerykański dyplomata.

16:44
01.06.2023

Podejrzana o zabójstwo blogera wojennego w Petersburgu staje przed sądem

Daria Trepova, podejrzana o udział w zamachu bombowymw Petersburgu, w którym zginął znany rosyjski bloger wojskowy, stanęła przed Sądem Rejonowym dzielnicy Basmannyj w Moskwie.

Sąd przedłużył jej areszt do 2 września, aby kontynuować śledztwo w sprawie jej udziału w ataku terrorystycznym z 2 kwietnia, w którym zginął bloger wojenny Władlen Tatarski, a 50 osób zostało rannych.

26-latka była wcześniej zatrzymywana za udział w wiecach antywojennych.

16:27
01.06.2023

USA kupią system obrony powietrznej Gepard dla Ukrainy za 118 mln USD

Departament Obrony USA kupi samobieżne systemy przeciwlotnicze Gepard dla Ukrainy za 118,3 miliona dolarów, poinformował Pentagon w komunikacie prasowym z 1 czerwca.

Kontrakt na zakup i dostawę niemieckich 35-mm zestawów przeciwlotniczych otrzymała firma Global Military Products z Florydy.

Prace objęte umową będą realizowane w Ammanie w Jordanii, a ich zakończenie planowane jest na 30 maja 2024 roku - poinformowano w komunikacie prasowym. Środki na zakup zostały przyznane z Ukraine Security Assistance Initiative.

Od początku wojny Niemcy dostarczyły Ukrainie już 34 systemy przeciwlotnicze Gepard, w tym około 6000 sztuk amunicji.

Gepardy były skuteczną obroną przed irańskimi dronami Shahed-136 używanymi przez Rosję przeciwko ukraińskim miastom i infrastrukturze - poinformowała ambasada niemiecka na Ukrainie w listopadzie ubiegłego roku.

16:05
01.06.2023

Rosyjski właściciel brytyjskiej gazety objęty ukraińskimi sankcjami

Właściciel  dziennika "The Independent" i londyńskiej popołudniówki "Evening Standard" Aleksander Lebiediew został objęty sankcjami przez Ukrainę.

Decyzja Ukrainy o nałożeniu sankcji na Lebiediewa została „podjęta przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony 19 października 2022 r., ale nie została wcześniej zgłoszona”.

15:59
01.06.2023

W wyniku dzisiejszego ostrzału obwodu biełgorodzkiego 11 osób trafiło do szpitala

Rosyjska propagandowa agencja informacyjna RIA Nowosti twierdzi, powołując się na lekarzy, że dziś po ostrzale obwodu biełgorodzkiego 11 osób trafiło do szpitala, cztery z nich są w ciężkim stanie.

15:39
01.06.2023

W miejscowości Szebekino w obwodzie biełgorodzkim płoną zakłady Monocrystal

W zakładzie produkowane są syntetyczne szafiry dla przemysłu elektronicznego, wykorzystywane także przez wojsko.

15:31
01.06.2023

Szef NATO wzywa do „wiarygodnych ustaleń”, które zagwarantują Ukrainie bezpieczeństwo po zakończeniu wojny

Przemawiając podczas konferencji prasowej w Oslo, Stoltenberg powiedział, że celem spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO było „zbliżenie Ukrainy do NATO, gdzie jej miejsce”.

W czwartek ministrowie dyskutowali nad aktualizacją statusu Komisji NATO-Ukraina do statusu rady, co według Stoltenberga byłoby „ważnym krokiem” w zapewnieniu Ukrainie miejsca przy stole „na równych sobie”.

 - Nie wiemy, kiedy wojna się skończy, ale musimy się upewnić, że kiedy to się stanie, mamy wiarygodne ustalenia, które zagwarantują Ukrainie bezpieczeństwo w przyszłości – powiedział Stoltenberg.

15:19
01.06.2023

Szef Komitetu Śledczego Rosji  wezwał kontrolowania dzieci, których krewni wyjechali za granicę

- Służby specjalne nieprzyjaznych krajów angażują nieletnich obywateli w działalność terrorystyczną i ekstremistyczną w związku z wydarzeniami na Ukrainie” – powiedział Aleksandr Bastrykin.

Według niego w grupie ryzyka znajdują się dzieci, których „bliscy krewni opuścili terytorium Rosji podczas specjalnej operacji wojskowej”.

Ponadto należy zwrócić baczną uwagę na dzieci mieszkające w regionach graniczących z Ukrainą, dzieci, których bliscy krewni mieszkają na Ukrainie i w innych „nieprzyjaznych” krajach, dzieci, których bliscy są w służbie wojskowej, a także te, które są ofiarami szantażu i gróźb przez Internet - wymieniał Bastrykin.

Z tymi dziećmi, zdaniem szefa Komitetu Śledczego, należy prowadzić „pracę” nad „formowaniem wartości i idei narodowych”, a także przeciwdziałać „rozprzestrzenianiu się poglądów ekstremistycznych i innych radykalizmów”.

15:13
01.06.2023

Zełenski mówi o oczekiwaniach Ukrainy w sprawie NATO, UE, systemu Patriot i myśliwców

Prezydent Ukrainy zabrał głos podczas wizyty w stolicy Mołdawii.

Czytaj więcej

Jak długo potrwa wojna na Ukrainie? Wołodymyr Zełenski odpowiada
14:55
01.06.2023

Rosyjscy ochotnicy walczący na Ukrainie pokazują jak ostrzeliwują cele w obwodzie biełgorodzkim

Rosjanie z Legionu "Wolność Rosji" piszą o "demilitaryzacji" armii Putina.

Czytaj więcej

Rosyjscy ochotnicy z Ukrainy pokazują jak "demilitaryzują" armię Putina
14:32
01.06.2023

Iskander odczarowany

Ostatnie relacje pochodzące od ukraińskich obrońców o zastosowaniu skutecznej obrony antybalistycznej i zestrzeleniu większości rosyjskich pocisków podważają propagandowe opowieści Moskwy o wyjątkowych atutach bojowych Iskanderów.

Czytaj więcej

Moskiewski Iskander na naszych oczach stracił moc
14:28
01.06.2023

Putin odznaczył Orderem Męstwa Władimira Żdanowa, szefa władz szebiekińskiego rejonu miejskiego

Dekret w tej sprawie opublikowano na stronie Kremla. Żdanow został odznaczony za "odwagę i poświęcenie w wykonywaniu obowiązków urzędniczych". W ostatnich dniach rejon szebekiński jest intensywnie ostrzeliwany przez ukraińską armię.

14:22
01.06.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o kolejnym ostrzale

Cywil został ranny w wyniku ostrzału wsi Nowaja Tawołżanka w rejonie szebekińskim - poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Gładkow napisał, że siły zbrojne Ukrainy ostrzeliwały kilka miejscowości w rejonach szebekińskim i grajworońskim jednocześnie. W płomieniach miał stanąć budynek mieszkalny.

14:04
01.06.2023

Roland Garros: Aryna Sabalenka nie chciała potępić napaści na Ukrainę

- Nie ma dla ciebie żadnego komentarza - powtarzała w odpowiedzi na pytania ukraińskiej dziennikarki białoruska tenisistka uczestnicząca w wielkoszlemowym turnieju w Paryżu.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie na Roland Garros. Aryna Sabalenka znów na świeczniku
13:51
01.06.2023

Mer Charkowa informuje o uszkodzeniu obiektu przemysłowego w wyniku rosyjskiego ostrzału

"Obiekt przemysłowy został trafiony. Nie doszło do pożaru, ale są zniszczenia. Kobietę wydobyto spod gruzów" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram mer Charkowa, Ihor Terechow.

13:39
01.06.2023

Polska przekazuje broń i amunicję Mołdawii

MSWiA poinformowało, że "w związku z koniecznością wzmocnienia proeuropejskiego rządu w Kiszyniowie" minister Mariusz Kamiński wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu MSW Mołdawii sprzętu i wyposażenia, w tym broni i amunicji, a także hełmów, kamizelek taktycznych i kompletów ochronnych. Sprzęt dostarczą do Mołdawii dwa samoloty Hercules i cztery samoloty CASA.

13:25
01.06.2023

W lesie pod Kijowem znaleziono głowicę bojową drona-kamikadze Shahed

Informację przekazał szef policji obwodu kijowskiego, Andrij Niebytow.

13:02
01.06.2023

Zełenski chce "jasnej decyzji" ws. przyszłości Ukrainy w NATO na szczycie w Wilnie

Prezydent Ukrainy mówił o tym na szczycie 40 przywódców państw europejskich w Mołdawii. Zełenski mówił też, że chce postępów na ścieżce Ukrainy do UE. - To rok decyzji - oświadczył.

12:51
01.06.2023

Rosyjski resort obrony: Czeczeński oddział w natarciu w Donbasie

Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, Igor Konaszenkow poinformował na konferencji prasowej, że jednostki szturmowe 5. Zmotoryzowanej Brygady i jednostka specjalna "Achmat" (siły Ramzana Kadyrowa) kontynuują działania ofensywne w rejonie Marijnki, w obwodzie donieckim.

12:46
01.06.2023

Ukraina w NATO? Apel parlamentarzystów z państw Sojuszu

Szefowie komisji spraw zagranicznych większości państw NATO przed szczytem w Wilnie wystosowali apel w sprawie Ukrainy.

Czytaj więcej

Politycy państw NATO chcą Ukrainy w Sojuszu. "To wzmocni pokój w Europie"
12:32
01.06.2023

Bardzo drogi rosyjski gaz

Gazprom sprzedaje swoje paliwo odbiorcom dwa razy drożej niż trzeba za gaz zapłacić na wolnym rynku.

Czytaj więcej

Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
12:11
01.06.2023

Ukraińcy: Nocny atak Rosji na Ukrainę kosztował ją 17 mln dolarów

Do ataku na Kijów Rosjanie mieli wykorzystać siedem pocisków Iskander-M i trzech Iskander-K. Ukraińskie Wojskowe Centrum Medialne podaje, że jeden pocisk Iskander-M kosztuje 2 mln dolarów, a jeden Iskander-K - do miliona dolarów. W związku z tym atak miał kosztować "do 17 mln dolarów". "A jedyny 'efekt' jaki osiągnęli to śmierć ukraińskiego dziecka (...)" - czytamy w komunikacie. 

12:03
01.06.2023

Rosja twierdzi, że ukraińska armia szturmowała jej granicę

"Siłami dwóch kompanii piechoty zmotoryzowanej, wspieranych przez czołgi, (Ukraińcy) próbowali wtargnąć na terytorium Federacji Rosyjskiej w rejonie miejscowości Nowaja Tawołżanka i przejścia granicznego Szebekino" - informuje Ministerstwo Obrony Rosji.

Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Rosji: Ukraińskie czołgi szturmowały granicę Rosji
11:47
01.06.2023

Kolejny ostrzał miasta Szebekino w obwodzie biełgorodzkim

O ostrzale miasta informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba. Szebekino ponownie miało zostać ostrzelane przy użyciu wyrzutni rakiet Grad. W wyniku ostrzału w płomieniach miał stanąć internat, uszkodzony został też budynek administracji. "Nie ma prądu w mieście" - napisał Gładkow w serwisie Telegram. Łączna liczba rannych w ostrzale miasta w czwartek wzrosła tym samym do dziewięciu.

11:45
01.06.2023

Prigożyn: Cały łańcuch dowodzenia nie działa, ludzi zmienia się w mięso

Jewgienij Prigożyn w przeszłości krytykował Ministerstwo Obrony Rosji, ministra Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego, gen. Walerija Gierasimowa.

Czytaj więcej

Prigożyn chce "swojego" odcinka frontu. Rosyjskich dowódców nazywa "klaunami"
11:41
01.06.2023

Spotkanie Sandu-Zełenski

Przed szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Mołdawii z prezydent Maią Sandu. "Zacieśniamy współpracę między naszymi krajami i wspólnie stawiamy czoła wyzwaniom stawianym przez Rosję" - oświadczył w mediach społecznościowych.

11:38
01.06.2023

MON zatwierdził umowę dotyczącą zamówienia amunicji artyleryjskiej

O zatwierdzeniu umowy poinformował wicepremier i minister obrony, Mariusz Błaszczak.

11:24
01.06.2023

Jak wygląda sytuacja na froncie wojny Rosji z Ukrainą?

Aktualną mapę przedstawia brytyjski resort obrony.

11:12
01.06.2023

Sekretarz generalny NATO wkrótce uda się do Turcji

Jens Stoltenberg ma rozmawiać w Ankarze na temat "najszybszej jak to możliwe akcesji Szwecji do NATO". Turcja i Węgry to jedyne kraje NATO, które nie wyraziły zgody na rozszerzenie Sojuszu o Szwecję.

10:55
01.06.2023

Alarmy powietrzne na Ukrainie

Na terenie siedmiu obwodów Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Ostrzeżenie wydano m.in. w obwodach sumskim i charkowskim.

10:51
01.06.2023

Kliczko: Policja będzie sprawdzać w czasie alarmów czy schrony są otwarte

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że policja będzie sprawdzać czy w czasie alarmów powietrznych ogłaszanych w czasie godziny policyjnej w stolicy Ukrainy, otwarte są schrony.

10:45
01.06.2023

22 przewodniczących komisji spraw zagranicznych z krajów NATO chce gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy

Oświadczenie publikuje na Twitterze Bogdan Klich, były minister obrony.

10:40
01.06.2023

RPA badają opcje w sprawie tego, jak zachować się, jeśli Putin przyjedzie na szczyt BRICS

RPA, jako członek Międzynarodowego Trybunał Karnego, są zobligowane do aresztowania Putina, w związku z wydanym przez Trybunał nakazem aresztowania.

Czytaj więcej

Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
10:21
01.06.2023

Zełenski z wizytą w Mołdawii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii. W mediach społecznościowych zapowiedział, że podczas serii spotkań dwustronnych będzie omawiał kwestie koalicji na rzecz przekazania Ukrainie nowoczesnych myśliwców oraz planu pokojowego Kijowa. W rozmowie z dziennikarzami Zełenski oświadczył z kolei, że Ukraina jest gotowa, by dołączyć do NATO i że Kijów czeka na gotowość Sojuszu do rozszerzenia Paktu Północnoatlantyckiego o Ukrainę.

10:10
01.06.2023

Szef MSZ Ukrainy: W Dzień Dziecka Rosjanie zabili 9-letnie dziecko

"Międzynarodowy Dzień Ochrony Dzieci. Rosja zabiła 9-letnią dziewczynkę, jej matkę i inną kobietę w ataku rakietowym na Kijów. Ci, którzy mają dzieci, wyobrażają sobie, co to znaczy stracić dziecko. Rosyjski terroryzm musi być pokonany. Ukraina może to zrobić z odpowiednim poparciem" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.

09:58
01.06.2023

Uczniowie w obwodzie biełgorodzkim zwolnieni z egzaminu państwowego

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o zwolnieniu uczniów szkół średnich z egzaminu państwowego (odpowiednik polskiej matury) uczniów z rejonu szebekińskiego, w obwodzie biełgorodzkim. Rejon ten jest w ostatnich dniach intensywnie ostrzeliwany z terytorium Ukrainy. "Obecnie wypracowywany jest mechanizm, który pozwoli dzieciom z rejonu szebekińskiego dostać się na uniwersytety bez egzaminu" - oświadczył Gładkow.

09:43
01.06.2023

Rosjanie z obwodu biełgorodzkiego mogą ewakuować się do Biełgorodu

W związku z ostrzałem pogranicza obwodu biełgorodzkiego przez ukraińską armię w Biełgorodzie powstają punkty, w których mieszkańcy obwodu mogą znaleźć tymczasowe schronienie. Największy powstaje na lokalnym stadionie, gdzie władze są gotowe przyjąć tysiąc osób, a - w razie potrzeby - nawet 1 250. Trwa rejestrowanie osób, które ewakuowano do Biełgorodu - dotychczas zarejestrowano tam 134 osoby.  

09:37
01.06.2023

W Kijowie znów rozlega się alarm powietrzny

Stolica Ukrainy była już celem ataku w nocy.

09:06
01.06.2023

Ukraińska policja o ataku na Kijów

Policja Ukrainy podała, że w wyniku ataku na Kijów zginęła 9-latka, jest 34-letnia matka oraz 32-letnia kobieta. 12 osób zostało rannych. "Policja wraz z innymi służbami ratowniczymi kontynuuje działania w terenie" - dodano.

08:50
01.06.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 12,274 mln osób

31 maja granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 24,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 23,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 10,487 mln osób.

08:37
01.06.2023

Od początku wojny zginęło 484 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 484 dzieci, a 992 zostało rannych.

08:20
01.06.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 78 ostrzałów na 20 zaludnionych obszarach obwodu zaporoskiego - powiedział w wywiadzie szef lokalnych władz Jurij Małaszko. Dodał, że Rosjanie korzystali z dronów oraz artylerii. Władze otrzymały 23 zgłoszenia o uszkodzeniu budynków.

08:05
01.06.2023

MSW Ukrainy o skutkach ataku w Kijowie

Podczas ataku na Kijów odłamki wrogich rakiet spadły w dwóch dzielnicach miasta - podało MSW Ukrainy. Uszkodzone zostały wieżowce i samochody."Zginęły trzy osoby, w tym dziecko. Rannych zostało 12 osób, w tym dziecko. Dziewięć osób hospitalizowano, pięcioro otrzymało pomoc na miejscu - poinformowano. Wcześniej informowano, że w ataku zginęło dwoje dzieci.

07:56
01.06.2023

Kliczko: W przychodni, na którą spadły odłamki pocisku, nie było dostępu do schronu

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że służby miejskie mają ustalić dlaczego w przychodni w rejonie desniańskim Kijowa, na którą spadły szczątki rosyjskiej rakiety, nie było dostępu do schronu.

07:46
01.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 208 370 żołnierzy, 3 804 czołgi, 7 478 pojazdy opancerzone, 3 474 zestawy artyleryjskie, 575 wyrzutni rakiet, 333 zestawy przeciwlotnicze, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 3 131 bezzałogowych statków powietrznych, 1 107 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 239 pojazdów (w tym cystern), 458 jednostek sprzętu specjalnego.

07:45
01.06.2023

Think tank z USA: Rosja chce wykorzystać Czeczenów Kadyrowa do ofensywy na Ukrainie

"Kreml może postrzegać czeczeńskie jednostki jako niewykorzystaną siłę ofensywną, która może przywrócić zdolność Rosji do prowadzenia jednoczesnych działań ofensywnych na kilku osiach natarcia" - ocenia think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Czytaj więcej

Think tank: Czeczeni zastąpią najemników Prigożyna na froncie na Ukrainie
07:18
01.06.2023

Pięć osób rannych w nocnym ostrzale miasta Szebekino w obwodzie biełgorodzkim

O nocnym ostrzale miasta Szebekino poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego. Szebekino miało zostać ostrzelane o północy, o 3:40 i o 5:15. Według Gładkowa Ukraińcy ostrzelali centrum i przedmieścia miasta z wyrzutni rakiet Grad. Trzy z pięciu rannych w ostrzale osób musiały zostać hospitalizowane.

07:15
01.06.2023

Rosja w pierwszej dziesiątce krajów, w których szerzy się niewolnictwo

Na szczycie listy Światowego Indeksu Niewolnictwa znalazły się kraje takie jak Korea Północna, Erytrea, Mauretania, Arabia Saudyjska, Turcja, Tadżykistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Afganistan czy Kuwejt. Ranking zamykają zaś kraje, w których niewolnictwa jest najmniej – są to: Szwajcaria, państwa skandynawskie, Niemcy, Dania, kraje Beneluksu, Irlandia oraz Japonia. Łącznie 9 z 10 państw, w którym zjawisko współczesnego niewolnictwa udało się zminimalizować, to kraje europejskie.

Czytaj więcej

Raport: na świecie rośnie zjawisko niewolnictwa. W czołówce jeden kraj z Europy
07:12
01.06.2023

W nocy rosyjska artyleria ostrzelała dwa rejony w obwodzie dniepropietrowskim

O ostrzale poinformował kierujący dniepropietrowską radą obwodową, Mykoła Łukaszuk. Według wstępnych doniesień w ostrzale nikt nie ucierpiał.

06:49
01.06.2023

ONZ wzywa Ukrainę, Turcję i Rosję do wznowienia tranzytu amoniaku z Rosji przez Ukrainę

Propozycja ma na celu uratowanie "porozumienia zbożowego" z 22 lipca 2022 roku.

Czytaj więcej

ONZ chce ratować "porozumienie zbożowe". Oferuje ustępstwo na rzecz Rosji
06:14
01.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Kijów zaatakowany rakietami Iskander

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła wszystkich 10 rakiet Iskander, które w nocy Rosja wystrzeliła w kierunku Kijowa - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:10
01.06.2023

W Kijowie oficjalnie nikt nie przyznaje się do ataków na terenie Rosji

Brytyjski wywiad uważa, że od początku maja Rosja coraz bardziej traci inicjatywę w trwającej od ponad roku wojnie i jedynie „reaguje na działania Ukrainy”. Niedawne uderzenie rosyjskich formacji ochotniczych (Legion „Wolność Rosji” i Rosyjski Korpus Ochotniczy) w obwodach biełgorodzkim i briańskim zmusza Rosjan do wzmocnienia granic i wysyłania tam dodatkowych sił. Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę to, że Kreml musi wzmacniać pozycje chociażby w Bachmucie po wycofaniu najemników z Grupy Wagnera.

Czytaj więcej

Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
05:49
01.06.2023

USA przekażą Ukrainie pakiet pomocy wojskowej wart 300 mln dolarów

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Waszyngton przekazał Kijowowi pomoc wojskową wartą 37,6 mld dolarów.

Czytaj więcej

Ukraina otrzyma od USA więcej pocisków do zestawów Patriot
05:30
01.06.2023

Dowódca rosyjskiej Floty Północnej zapowiada wzmocnienie jej "strategicznego, nuklearnego komponentu"

Admirał Nikołaj Jewmienow, dowódca rosyjskiej Floty Północnej, zapowiedział, że Flota będzie nadal otrzymywać okręty nawodne i podwodne nowej generacji, a jej strategiczny, nuklearny komponent zostanie wzmocniony. Admirał Jewmieniow napisał o tym w depeszy gratulacyjnej do marynarzy i weteranów Floty Północnej, którą wysłał z okazji 290. rocznicy stworzenia Floty.

05:08
01.06.2023

Wicepremier Ukrainy: Co najmniej 20 tys. ukraińskich dzieci deportowano do Rosji

Ze słów Iryny Wereszczuk, wicepremier Ukrainy wynika, że z 20 tys. ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji, ponad 4,5 tys. to sieroty lub dzieci pozbawione opieki dorosłych krewnych. 

04:36
01.06.2023

Dwie osoby zostały ranne w wyniku ostrzału obwodu biełgorodzkiego

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o nocnym ostrzale terytorium obwodu - ostrzelany miał zostać rejon szebekiński. "Ostrzał ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy trwał godzinę. Według wstępnych danych jest dwóch rannych. Mężczyzna, któremu trzeba było amputować lewą górną kończynę, którego stan jest poważny. I druga ofiara, która z urazem sama udała się do szpitala" - napisał Gładkow na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:32
01.06.2023

Rosja sformuje nowy pułk lotnictwa transportowego

Informację o rozpoczęciu formowania przez Rosję nowego pułku lotnictwa transportowego podało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Do pułku wcielani mają być piloci, którzy ukończyli naukę w 2023 roku. Decyzję o utworzeniu pułku ogłosił minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, na spotkaniu kierownictwa resortu 22 marca.

04:28
01.06.2023

Ambasador Rosji w USA: Waszyngton napędza eskalację na Ukrainie dostarczając broń

"Władze (USA) znów z dumą opowiadają o dostarczeniu pomocy finansowej i kolejnej partii produktów wojskowych (...). I to zaraz po serii ataków terrorystycznych (...) w Moskwie i obwodzie moskiewskim" - oświadczył ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow, cytowany przez kanał rosyjskiej ambasady w USA w serwisie Telegram. "Waszyngton wykazuje się obojętnością wobec wypadów Sił Zbrojnych Ukrainy" - dodał oskarżając administrację USA o "uporczywe napędzanie eskalacji kryzysu przez dostawy produktów wojskowych" Ukrainie.

04:22
01.06.2023

W nocy Rosja przeprowadziła atak powietrzny na Kijów, są ofiary

"Pierwszy dzień lata. Dzień dziecka. A Raszyści przeprowadzili kolejny atak na stolicę i znów zabijają" - oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Serhij Popko. "Zabijają ukraińskie dzieci. Ten atak wiązał się z użyciem przez agresorów taktycznych naziemnych zestawów rakietowych" - dodał. Z wstępnych informacji wynika, że ukraińska obrona powietrzna strąciła wszystkie pociski wystrzelone w stronę Kijowa. Atak pociągnął za sobą ofiary - w rejonie desniańskim szczątki strąconej rakiety spadły na poliklinikę i stojący obok niej, wielopiętrowy budynek, zabijając trzy osoby, w tym dwoje dzieci i raniąc ok. 10. W rejonie dnieprzańskim uszkodzony został budynek mieszkalny, a zaparkowane samochody stanęły w płomieniach. Ponadto w rejonie dnieprzańskim uszkodzony został rurociąg z gorącą wodą.

Czytaj więcej

Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar dziecko
04:21
01.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462