Think tank: Czeczeni zastąpią najemników Prigożyna na froncie na Ukrainie

"Rosyjska armia prawdopodobnie nakazała siłom przywódcy Republiki Czeczenii, Ramzana Kadyrowa, rozpoczęcie działań ofensywnych na Ukrainie" - czytamy w najnowszym raporcie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 01.06.2023 07:43

Ramzan Kadyrow

Ramzan Kadyrow

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463

Skierowanie sił Kadyrowa na ukraiński front ma być następstwem wycofania z frontu w rejonie Bachmutu najemników z Grupy Wagnera.

ISW odnotowuje, że Kadyrow oświadczył 31 maja, że czeczeńskie siły "otrzymały nowy rozkaz i przejęły odpowiedzialność za front w obwodzie donieckim".

Czeczeni już rozpoczęli działania ofensywne na Ukrainie?

"Kadyrow stwierdził, że jednostki czeczeńskie muszą rozpocząć 'aktywne działania bojowe' i 'wyzwolić szereg miejscowości'" - czytamy w analizie.

Kadyrow poinformował o przerzuceniu w rejon Donbasu batalionu sił specjalnych "Achmat" i pułku Siewier.

W analizie ISW czytamy też, że rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało jednocześnie, iż jednostki szturmowe 5. Samodzielnej Brygady Zmotoryzowanej 1. Korpusu Armijnego i batalion 'Achmat' przeprowadziły działania ofensywne w rejonie Marijnki.

Czytaj więcej

Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar dziecko

"Kadyrow stwierdził, że dowództwo rosyjskiej armii nakazało Rosgwardii (Rosyjskiej Gwardii Narodowej) i siłom z 'Achmat' rozpocząć również ofensywę wzdłuż linii frontu w obwodach zaporoskich i chersońskim" - pisze think tank.

"Kadyrow stwierdził, że te jednostki rozpoczęły już przygotowania taktyczne do tych działań ofensywnych i utrzymywał, że ofensywne działania jednostek 'Achmat' rozpoczną się przed kontrofensywą sił ukraińskich" - odnotowują analitycy z USA.

Kreml mógł zdecydować się sięgnąć po Czeczenów i uczynić z nich trzon sił ofensywnych na froncie, w związku z tym, że jednostki Grupy Wagnera poniosły ciężkie straty w walkach o Bachmu

ISW przypomina, że jednostki czeczeńskie brały udział w walkach na Ukrainie w pierwszej fazie wojny. Czeczeni mieli uczestniczyć w walkach o Mariupol, Siewierodonieck i Lisiczańsk, po czym zostali przerzuceni na tyły w związku m.in. z poniesionymi stratami.

Jak Rosja chce wykorzystać jednostki Kadyrowa na Ukrainie?

W ocenie think tanku Kreml mógł zdecydować się sięgnąć po Czeczenów i uczynić z nich trzon sił ofensywnych na froncie, w związku z tym, że jednostki Grupy Wagnera poniosły ciężkie straty w walkach o Bachmut i zostały wycofane z frontu. "Władimir Putin wywierał presję na Kadyrowa, by zwiększyć rolę czeczeńskich bojowników w działaniach bojowych co najmniej od spotkania z Kadyrowem 13 marca" - pisze ISW.

"Kreml może postrzegać czeczeńskie jednostki jako niewykorzystaną siłę ofensywną, która może przywrócić zdolność Rosji do prowadzenia jednoczesnych działań ofensywnych na kilku osiach natarcia" - ocenia think tank.

Jednak - jak zauważa ISW - w związku z deklaracją Kadyrowa, że na Ukrainie przebywa ok. 7 tys. czeczeńskich żołnierzy, nie są oni w stanie prowadzić równocześnie działań ofensywnych na wielu kierunkach.

Skierowanie sił Kadyrowa na ukraiński front ma być następstwem wycofania z frontu w rejonie Bachmutu najemników z Grupy Wagnera.

ISW odnotowuje, że Kadyrow oświadczył 31 maja, że czeczeńskie siły "otrzymały nowy rozkaz i przejęły odpowiedzialność za front w obwodzie donieckim".

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Think tank: W rosyjskiej armii narastają napięcia. "Wśród nas są naziści"
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Konflikty zbrojne
Trwa ucieczka tysięcy Ormian z Karabachu. Zwycięski Azerbejdżan chce kolejnych zdobyczy
Konflikty zbrojne
Ukraińcy ustalają, czy zabili dowódcę Floty Czarnomorskiej
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: W ataku na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Konflikty zbrojne
Dowódca Floty Czarnomorskiej jednak żyje? Rosjanie publikują zdjęcia
Konflikty zbrojne
Szojgu twierdzi, że Ukraińcy tracą tysiące żołnierzy i sprzęt, m.in. haubice z Polski