Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar dziecko

W nocy z 31 maja na 1 czerwca Rosja przeprowadziła kolejny atak powietrzny na Kijów. Tylko w maju stolica Ukrainy była atakowana przez Rosję 17 razy.

Aktualizacja: 01.06.2023 12:20 Publikacja: 01.06.2023 05:28

Kijów został zaatakowany z powietrza w nocy z 31 maja na 1 czerwca

Kijów został zaatakowany z powietrza w nocy z 31 maja na 1 czerwca

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463

"Pierwszy dzień lata. Dzień dziecka. A Raszyści przeprowadzili kolejny atak na stolicę i znów zabijają" - oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Serhij Popko.

Atak na Kijów za 17 mln dolarów

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podaje, że tym razem Kijów został ostrzelany pociskami ziemia-ziemia. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy sprecyzował, że w kierunku Kijowa wystrzelono 10 rakiet Iskander - wszystkie miały zostać strącone.

Do ataku na Kijów Rosjanie mieli wykorzystać siedem pocisków Iskander-M i trzech Iskander-K. Ukraińskie Wojskowe Centrum Medialne podaje, że jeden pocisk Iskander-M kosztuje 2 mln dolarów, a jeden Iskander-K - do miliona dolarów. W związku z tym atak miał kosztować "do 17 mln dolarów". "

Mimo strącenia rakiet w Kijowie nie udało się uniknąć zniszczeń i ofiar spowodowanych przez spadające szczątki rakiet.

Atak na Kijów z 1 czerwca: 9-latka wśród ofiar śmiertelnych

W ataku zginęły trzy osoby, w tym dwoje dzieci w wieku 5-6 i 12-13 lat - podała rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa w serwisie Telegram.

Tymczasem MSW Ukrainy poinformowało, że "zginęły trzy osoby, w tym dziecko". Rannych, według tego komunikatu, miało zostać 12 osób, w tym dziecko. Dziewięć osób hospitalizowano, pięcioro otrzymało pomoc na miejscu. Z kolei ukraińska policja podała, że w wyniku ataku na Kijów zginęła 9-latka, jest 34-letnia matka oraz 32-letnia kobieta. 12 osób zostało rannych - i to jest ostateczny bilans ofiar ataku.

Ofiary śmiertelne są następstwem upadku szczątków strąconej rakiety na poliklinikę i stojący obok niej budynek w rejonie desniańskim. W rejonie tym dziewięć osób zostało rannych - siedem musiało zostać hospitalizowanych.

Jak się okazało w poliklinice, na którą spadły szczątki rakiety, nie było dostępu do schronu - mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że służby miejskie będą ustalać, dlaczego schron był zamknięty.

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje też o szczątkach rakiet, które uszkodziły dwa budynki szkół oraz komisariat policji.

Ataki powietrzne na ukraińską stolicę mają być wymierzone m.in. w zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej broniące Kijowa

W jednym z przedszkoli w Kijowie fala uderzeniowa wybiła szyby w oknach.

W rejonie dnieprzańskim ranne zostały trzy osoby, z których dwie zostały hospitalizowane.

W rejonie tym uszkodzony został budynek administracji, a także spłonęło kilka samochodów. Szczątki rakiet spadały na podwórza domów, drogi i tereny zielone.

W rejonie darnyckim uszkodzony został budynek mieszkalny (fala uderzeniowa wybiła szyby w oknach).

Ponadto szczątki rakiety uszkodziły rurociąg z gorącą wodą.

W maju ataki powietrzne Rosji na Kijów znacznie przybrały na intensywności - w ciągu miesiąca Rosja przeprowadziła 17 takich ataków (ten w nocy z 31 maja na 1 czerwca był osiemnastym, pierwszym w czerwcu), do których wykorzystywane są pociski manewrujące, drony-kamikadze i pociski balistyczne.

W czasie ataków, które mają być wymierzone m.in. w zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej broniące Kijowa (m.in. wyrzutnie Patriot), większość celów powietrznych jest strącanych, jednak spadające szczątki rakiet i dronów doprowadzają do zniszczeń w ukraińskiej stolicy.

a

"Pierwszy dzień lata. Dzień dziecka. A Raszyści przeprowadzili kolejny atak na stolicę i znów zabijają" - oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Serhij Popko.

Atak na Kijów za 17 mln dolarów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Biden podpisał ustawę o pomocy dla Ukrainy. "Teraz musimy działać szybko"
Konflikty zbrojne
Prof. Andrzej Zybertowicz: Polska w Nuclear Sharing? W tym przypadku Rosja ma powody, żeby się niepokoić
Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak wskazuje na główny problem Ukrainy w wojnie z Rosją
Konflikty zbrojne
Kolejka Ukraińców przed punktami konsularnymi. "Chcą by syn był mięsem armatnim"
Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony nękają Rosję. Pożar rafinerii w obwodzie smoleńskim