00:14
03.06.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
02.06.2023

Rosjanie pouciekali z przygranicznego Szebekina

- Nie ma mowy o jakichś pracujących zakładach. Ludzie pouciekali z miasta. Tam zostali głównie tylko starcy. Żadne przedsiębiorstwo nie działa, wszystko zamknięte: sklepy, apteki. Nie działa transport – mówi jedna z ewakuowanych mieszkanek.

Czytaj więcej

Atak na Rosję: co z szafirami
22:57
02.06.2023

Wallace: Ukraińcy do końca roku mogą odzyskać Krym

Brytyjski sekretarz obrony wierzy w duży sukces ukraińskiej kontrofensywy. Do tej pory wielu zachodnich polityków nie wypowiadało się z tak dużym optymizmem.

Czytaj więcej

Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
22:27
02.06.2023

Alarm przeciwlotniczy w Kijowie

W Kijowie i pobliskich regionach Ukrainy ogłoszono w piątek wieczorem alarm przeciwlotniczy

alerts.in.ua

22:24
02.06.2023

Kułeba do Orbana: Jeśli jesteś taki mądry, przekonaj Putina do wycofania się z Ukrainy 

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba odpowiedział premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, który po raz kolejny wezwał Ukrainę do porzucenia kontrofensywy i podjęcia negocjacji z Rosją.

Podkreślił, że Ukraina, bardziej niż ktokolwiek inny na świecie, chce jak najszybciej przywrócić pokój, "ale sprawiedliwy pokój, pokój, który będzie obejmował przede wszystkim przywrócenie integralności terytorialnej".

- Dlatego, gdy ktoś zaczyna mówić: nie ma potrzeby kontrofensywy, negocjujmy, to jeśli jesteś taki mądry, to przekonasz (prezydenta Rosji - red.) Putina do wycofania swoich wojsk z Ukrainy, a wtedy nie będzie kontrofensywy - powiedział.

21:51
02.06.2023

Samochód z czterema kolaborantami wysadzony w pobliżu okupowanego Melitopola

Burmistrz Melitopola Iwan Fedorow poinformował, że w okupowanym Zaporożu wysadzono w powietrze samochód, którym podróżowały cztery osoby kolaborujące z Rosjanami.

21:25
02.06.2023

Zełenski: Ukraina potrzebuje więcej systemów Patriot, aby w pełni chronić swoją przestrzeń powietrzną 

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że "bardzo trudne" jest dla Ukrainy otrzymanie takiej ilości systemów obrony powietrznej Patriot, jakiej potrzebuje, aby w pełni chronić swoje niebo, ze względu na czas oczekiwania na ich otrzymanie.

- Naszym zadaniem nie jest zniszczenie 70-75 proc. celów, ale 100 proc.. Tak, to rzeczywiście ambitny cel. Jest to bardzo trudne, nie tylko ze względu na czas oczekiwania na systemy obrony powietrznej Patriot, ale także na pociski, których potrzebują - powiedział Zełenski.

Według Zełenskiego, Ukraina dokładnie wie, ile systemów Patriot potrzebuje do ochrony swojej przestrzeni powietrznej.

21:02
02.06.2023

Prigożyn twierdzi, że rosyjska armia celowo zaminowała drogi ewakuacyjne z Bachmutu

Założyciel Grupy Wagnera uważa, że drogi na tyłach Bachmutu zostały celowo zaminowane, by spowodować straty w jego armii.

Czytaj więcej

Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
20:26
02.06.2023

Reznikow: Australia przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa w lipcu 

"Odbyłem znaczące spotkanie z wicepremierem i ministrem obrony Australii Richardem Marlesem. Omówiliśmy priorytety Ukrainy w zakresie wzmocnienia jej zdolności obronnych. Kolejny pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa zostanie ogłoszony przez australijski rząd w lipcu" - przekazał ukraiński minister obrony.

20:22
02.06.2023

USA: Nie potrzebujemy więcej broni nuklearnej do odstraszania Rosji i Chin

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że obecny arsenał USA"oznacza, że mamy podejście" lepsze ", a nie podejście" więcej ".

- Stany Zjednoczone nie muszą zwiększać sił nuklearnych, aby przewyższyć łączną liczbę naszych konkurentów, aby skutecznie ich odstraszyć - powiedział. 

- Stany Zjednoczone nie muszą też rozmieszczać coraz bardziej niebezpiecznej broni nuklearnej, aby utrzymać odstraszanie - dodał.

19:23
02.06.2023

Dziewięć państw w koalicji w sprawie myśliwców dla Ukrainy

Koalicja mająca na celu dostarczenie Ukrainie myśliwców obejmuje obecnie 8 krajów europejskich, a kolejne mogą się do niej przyłączyć - powiedział Ihor Żowkwa, wiceszef administracji prezydenta Zełenskiego.

Kraje europejskie to Wielka Brytania, Holandia, Polska, Dania, Szwecja, Belgia, Portugalia i Francja - powiedział. Stany Zjednoczone, dziewiąty członek, również dołączyły do koalicji.

Według przedstawiciela ukraińskiego rządu, koalicja podejmuje rzeczywiste kroki w celu przyspieszenia szkolenia ukraińskich pilotów i techników na F-16 i innych myśliwcach czwartej generacji.

18:58
02.06.2023

Białoruska tenisistka opuszcza konferencję pomeczową po pytaniu o wojnę na Ukrainie

Białoruska tenisistka Aryna Sabalenka odmówiła udziału w pomeczowej konferencji prasowej podczas French Open po tym, jak została poproszona o skomentowanie wojny na Ukrainie na początku tego tygodnia.

Tenisistka numer dwa na świecie powiedziała, że podjęła tę decyzję dla "własnego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia", sugerując, że nie czuła się "bezpiecznie" podczas środowego wywiadu.

Została zapytana o inwazję Moskwy i rolę jej kraju w początkowej fazie wojny.

18:06
02.06.2023

Rosja: Dwie osoby ranne w ostrzale obwodu biełgorodzkiego

Gubernator rosyjskiego regionu biełgorodzkiego poinformował, że dwie osoby zostały ranne, a w obiekcie przemysłowym doszło do pożaru po ostrzału przygranicznego miasta Szebiekino.

Wcześniej Wiaczesław Gładkow informował, że po ataku ukraińskiej artylerii zginęły dwie kobiety.

17:54
02.06.2023

Blinken o Rosji jako "drugiej armii świata"

- Dziś wielu postrzega rosyjskie wojsko jako drugie najsilniejsze na Ukrainie - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Czytaj więcej

Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
17:31
02.06.2023

Kobieta zginęła, a dzieci zostały ranne po wjechaniu na minę

Ołeh Syniehubow, szef obwodu charkowskiego, poinformował, że samochód wjechał na ładunek wybuchowy w piątek w południe.

Na miejscu zginęła 37-letnia kobieta. Dwie dziewczynki w wieku 12 i 15 lat oraz 12-letni chłopiec zostali poważnie ranni i walczą o życie w szpitalu.

Władze ostrzegają, że w obwodzie charkowskim zagrożenie związane z pozostawionymi przez Rosjan minami pozostaje bardzo wysokie.

17:00
02.06.2023

Burza w Kijowie. "Trudno odróżnić od wybuchów"

Mieszkańcy stolicy Ukrainy w ostatnich dniach doświadczali codziennie rosyjskich ataków lotniczych. W piątek nad Kijowem rozpętała się burza. 

Korespondent "Wall Street Journal" przekazał, że odgłosy te "mogą być trudne do odróżnienia" od eksplozji.

16:44
02.06.2023

Rosja: Jajka sprzedawane tylko za okazaniem paszportu

Mieszkańcy rosyjskiej Czukotki, żeby kupić choć jedno jajko, muszą pokazać paszport - rosyjski odpowiednik dowodu osobistego. Skarżą się też na nadzwyczajnie wysokie ceny w sklepach, niski poziom usług medycznych i niszczenie środowiska.

Czytaj więcej

Rosja: Chcesz kupić jajko? Musisz pokazać paszport
16:29
02.06.2023

Zmiany w BRICS? Ławrow: Nie czytam angielskiej prasy

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skomentował spekulacje, że nadchodzący szczyt BRICS w RPA może zostać przeniesiony do Chin, aby uniknąć kwestii nakazu aresztowania Władimira Putina. 

Rosyjski minister spraw zagranicznych, Ławrow, zapytany o doniesienia mediów, powiedział, że jego zdaniem wiadomość została opublikowana przez "tabloid", a on sam "nie czyta angielskich gazet".

16:28
02.06.2023

Estoński wywiad spodziewa się ogłoszenia nowej fali mobilizacji w Rosji w najbliższej przyszłości

Szef Centrum Wywiadu Ministerstwa Obrony powiedział, że Rosja prawdopodobnie ogłosi nową falę mobilizacji w najbliższej przyszłości. - Siły rosyjskie reorganizują się i zastępują jednostki. Oddziały, które są na granicy od kilku miesięcy, są zastępowane świeższymi i lepiej uzupełnionymi. Przed spodziewaną ofensywą Rosja stara się nadrobić straty. Główny nacisk kładzie się na przygotowanie do obrony, więc operacji ofensywnych jest mniej - powiedział dowódca centrum wywiadowczego sił obronnych Estonii pułkownik Margo Grosberg.

15:56
02.06.2023

Zełenski: Przystąpienie do NATO w czasie wojny nie jest możliwe

Ukraina rozumie, że niemożliwe jest przystąpienie do NATO do czasu zakończenia wojny - powiedział prezydent Zełenski.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
15:32
02.06.2023

Orban mówi o rozmowach z Rosją. Ukraińcy odpowiadają

Viktor Orban uważa, że jest jedynym w UE premierem, który "opowiada się za pokojem".

Czytaj więcej

Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier
15:03
02.06.2023

Eksplozja samochodu w obwodzie charkowskim. Jedna osoba nie żyje, ranne dzieci

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował, że w obwodzie doszło do eksplozji nieznanego ładunku, w wyniku którego zginęła kobieta prowadząca samochód, a troje dzieci zostało rannych.

14:48
02.06.2023

W Niemczech rozpoczęło się szkolenie 200 ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Abrams

Informacje takie przekazuje agencja AP. Szkolenie ma potrwać 12 tygodni. Oprócz 200 ukraińskich żołnierzy szkolących się z obsługi czołgów, 200 kolejnych będzie się szkolić w zakresie ich utrzymania i naprawy.

14:35
02.06.2023

Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie zaporoskim. Są zabici

W wyniku ostrzału wsi Komyszuwasy w obwodzie zaporoskim cztery osoby zostały ranne, a dwie zginęły w wyniku odniesionych obrażeń - oświadczył Jurij Małaszko, szef zaporoskiej administracji obwodowej.

14:15
02.06.2023

Pieskow o stosunkach Rosja-Polska: Na ujemnym poziomie

Rzecznik Kremla mówił o stosunkach rosyjsko-polskich i historii Rosji i Polski.

Czytaj więcej

Rzecznik Kremla: Polska była częścią Rosji albo jej wrogiem
14:09
02.06.2023

Nawet Japonia ogranicza zużycie gazu

Spadek zapotrzebowania na LNG to bardzo złe wieści dla Gazpromu.

Czytaj więcej

Złe wieści dla Gazpromu. Największy importer LNG drastycznie zmniejszył zakupy
13:51
02.06.2023

Rosja "weźmie pod uwagę" oświadczenie Armenii, że nie jest sojusznikiem Rosji na Ukrainie

Po tym jak premier Armenii, Nikol Paszinian oświadczył, że jego kraj "nie jest sojusznikiem Rosji w wojnie na Ukrainie", a sytuacja na Ukrainie jest "powodem do niepokoju dla Eyrwania", rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że Moskwa "odnotowała to i weźmie pod uwagę stanowisko Erywania".

13:47
02.06.2023

Legion "Wolność Rosji" twierdzi, że nadal walczy na terenie obwodu biełgorodzkiego

Analitycy uważają, że ataki na terytorium Rosji są elementem przygotowań do ukraińskiej kontrofensywy i mają na celu skierowanie na granicę Rosji z Ukrainą większych rosyjskich sił, kosztem linii frontu na Ukrainie, gdzie Ukraińcy mają wyprowadzić kontratak.

Czytaj więcej

Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?
13:46
02.06.2023

Zaporoże. Rogow: Siły ukraińskie utworzyły grupę uderzeniową do kontrofensywy

- Formowanie sił uderzeniowych Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku zaporoskim zostało zakończone. Wszystko jest u nich gotowe, czekają na zielone światło od dowództwa - powiedział w rozmowie z rosyjską agencją RIA Nowosti Władimir Rogow, który stoi na czele prokremlowskiego ruchu "Jesteśmy razem z Rosją", działającego na terenie okupowanej przez wojska rosyjskie części ukraińskiego obwodu zaporoskiego.

13:28
02.06.2023

Kto spowodował wybuch na Nord Stream?

Niemcy sądzą, że ślady prowadzą na Ukrainę.

Czytaj więcej

Niemcy: ślad sprawców wybuchu na Nord Stream prowadzi na Ukrainę
13:13
02.06.2023

Rosyjskie statki opuszczają ostrzelany przez Ukrainę port w okupowanym Berdiańsku

Jak podaje rada miejska Berdiańska z ostrzelanego w piątek przez ukraińską armię portu w okupowanym Berdiańsku wypływają rosyjskie statki.

13:07
02.06.2023

Nowy fiński rząd chce przedłużyć zakaz wjazdu do Finlandii turystów z Rosji

Petteri Orpo, były premier Finlandii, przewodniczący fińskiego parlamentu oświadczył, że nowo tworzony fiński rząd zamierza przedłużyć zakaz wjazdu do Finlandii turystów z Rosji, wprowadzony 30 września 2022 roku w związku z trwającą na Ukrainie wojną.

13:04
02.06.2023

Chiny rozważają wysłanie kolejnej delegacji do Europy, by rozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie

Chiny są bliskim sojusznikiem Rosji, ale w kwestii wojny na Ukrainie deklarują neutralność i ustawiają się w roli mediatora. Pekin nigdy nie potępił inwazji Rosji na Ukrainę i przekonywał, że przyczyny konfliktu są "złożone".

Czytaj więcej

Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
12:40
02.06.2023

Rosjanie dementują informację o próbie przełamania granicy w obwodzie biełgorodzkim

Regionalne dowództwo rosyjskich wojsk w obwodzie biełgorodzkim zdementowało doniesienia o próbie przełamania granicy w rejonie Urazowo i Werigowki. "Takie informacje, publikowane na niektórych kanałach w serwisie Telgram, są niewiarygodne" - podaje dowództwo. Władze wzywają, by wierzyć tylko w oficjalne komunikaty.

12:11
02.06.2023

Blinken: Chcemy pokoju, ale będziemy dalej uzbrajać Ukrainę

Antony Blinken w Finlandii oświadczył, że Waszyngton wspiera inicjatywy innych krajów, które mają doprowadzić do zakończenia konfliktu o ile "stosują się one do Karty Narodów Zjednoczonych" i "utrzymują suwerenność, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy".

Czytaj więcej

Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
11:50
02.06.2023

Schrony w Kijowie mają być otwarte 24 godziny na dobę

Informację o decyzji rady miejskiej Kijowa w tej sprawie podał Witalij Kliczko. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że kontrolować dostępność schronów będzie mógł każdy mieszkaniec Kijowa.

11:45
02.06.2023

Okupowany Berdiańsk ostrzelany przez Ukrainę

Władze okupacyjne Berdiańska, okupowanego ukraińskiego portu nad Morzem Azowskim, w obwodzie zaporoskim, informują o ostrzale miejskiego portu przez siły ukraińskie.

11:23
02.06.2023

Blinken w Finlandii: Wojna przeciw Ukrainie to strategiczna porażka

Sekretarz stanu, Antony Blinken, przebywa z wizytą w kraju, który od 4 kwietnia jest 31. członkiem NATO.

10:53
02.06.2023

Wygasła umowa UE z Rosja

Od 1 czerwca koniec z wzajemnym uznawaniem Zielonych Kart.

Czytaj więcej

Auta z rosyjską rejestracją nie mają już Zielonej Karty
10:38
02.06.2023

Dwie ofiary śmiertelne ostrzału obwodu biełgorodzkiego

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował, że w ostrzale rejonu szebekińskiego przez siły zbrojne Ukrainy, zginęły dwie osoby, a dwie inne zostały ranne. Ofiary jechały samochodami po drodze w rejonie wsi Masłowa Pristań.

10:07
02.06.2023

Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie stracili w Bachmucie co najmniej 20 tys. żołnierzy

- Mówią o 60, 70, 100 tysiącach zabitych i rannych. Trwa debata, ale wszyscy się zgadzają, że jest ponad 20 tysięcy zabitych. To są niesamowite straty (...). Osiągnęliśmy główny cel: wyczerpaliśmy ich, odrzucaliśmy ich, zmusiliśmy Wagnerowców (najemników z Grupy Wagnera - red.) do ucieczki - przekonywał na antenie ukraińskiej telewizji płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Strona ukraińska podaje informacje o rosyjskich stratach w Bachmucie
09:33
02.06.2023

W ciągu doby na odcinku kupiańsko-łymanskim frontu na wschodniej Ukrainie doszło do 11 potyczek z Rosjanami

Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk podał, że w walkach zginęło 58 najeźdźców, a 94 zostało rannych. Zniszczonych zostało siedem pojazdów opancerzonych, dwa moździerze i dron Lancet.

09:02
02.06.2023

Nagi mężczyzna na ołtarzu w Bazylice Św. Piotra apelował o ratowanie ukraińskich dzieci

Protest miał miejsce w czwartek po południu.

Czytaj więcej

Protest przeciw wojnie w Watykanie. Nagi mężczyzna w Bazylice Św. Piotra
08:40
02.06.2023

Siły Powietrzne Ukrainy: W nocy strąciliśmy 15 rakiet manewrujących

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono 15 rakiet manewrujących Ch-101/555 i 21 dronów-kamikadze Shahed 136/131.

08:34
02.06.2023

P.o. gubernator obwodu smoleńskiego informuje o ataku dronów

Wasilij Anochin napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że ok. 3 w nocy na terenie dwóch wiosek w rejonie poczinkowskim i w rejonie smoleńskim, dwa drony dalekiego zasięgu zaatakowały obiekty infrastruktury związane z sektorem paliwowym i energetycznym. W wyniku ataku nie doszło do poważnych uszkodzeń ani pożarów - zaznaczył Anochin. Obwód smoleński graniczy z obwodem moskiewskim.

08:14
02.06.2023

Brytyjski resort obrony: Rosyjscy dowódcy mają dylemat

Po tym jak 1 czerwca rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy ponownie zaatakowali obwód biełgorodzki, brytyjski resort obrony w swoim raporcie zwrócił uwagę, że Rosjanie byli zmuszeni użyć na swoim terytorium "pełnej siły ognia", wykorzystując do odparcia natarcia śmigłowce bojowe i ciężkie miotacze ognia. "Rosyjscy dowódcy będą mieli teraz dylemat czy wzmacniać obronę pogranicza, czy wzmacniać linie na okupowanej Ukrainie" - czytamy w raporcie.

08:03
02.06.2023

Ofiary ostrzału w obwodzie zaporoskim

Szef władz obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowdziły 111 ostrzałów na teren 22 miast i wsi w regionie oraz ataki za pomocą dronów. Małaszko podał, że jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

07:39
02.06.2023

Obwód chersoński ostrzelany 81 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego, poinformował, że w ciągu doby obwód został ostrzelany 81 razy. Na terenie obwodu spadło 381 pocisków, rannych w wyniku ostrzału zostało 16 osób.

07:36
02.06.2023

Obwód doniecki: Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ostrzału w ciągu ostatniej doby

Dwie osoby zginęły a 12 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego w ciągu minionej doby - poinformował gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

07:32
02.06.2023

Obwód biełgorodzki: 2 500 osób zakwaterowanych w tymczasowych ośrodkach dla ewakuowanych

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow poinformował, że liczba osób ewakuowanych w obrębie obwodu biełgorodzkiego i zakwaterowanych w stworzonych przez władzę tymczasowych ośrodkach dla ewakuowanych, wzrosła do 2,5 tysiąca. "Warunki są dość trudne" - przyznaje Gładkow. Ewakuacja ma związek z intensywnym ostrzałem obwodu biełgorodzkiego z terenu Ukrainy.

07:22
02.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić ok. 208 910 żołnierzy, 3 819 czołgów, 7 490 pojazdów opancerzonych, 3 501 zestawów artyleryjskich, 575 wyrzutni rakiet, 335 zestawów przeciwlotniczych, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 3 137 bezzałogowych statków powietrznych, 1 117 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 267 pojazdów (w tym cystern), 465 jednostek sprzętu specjalnego.

07:17
02.06.2023

ISW pisze o ataku z 1 czerwca na obwód biełgorodzki

Think tank z USA podkreśla, że ani Rosyjski Korpus Ochotniczy, ani Legion "Wolność Rosji" nie prowadzą działań mających na celu trwałą okupację obwodu biełgorodzkiego mimo ich deklaracji, że zamierzają wyzwolić Rosję spod władzy reżimu Władimira Putina.

Czytaj więcej

Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję
06:49
02.06.2023

Tak wyglądało w nocy z 1 na 2 czerwca kijowskie metro

06:47
02.06.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii

O ostrzale informuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

06:33
02.06.2023

Emmanuel Macron zapowiedział, że „Rosja musi przegrać” na Ukrainie

Przyszła architektura bezpieczeństwa Europy musi się opierać nie na włączeniu do niej Moskwy, tylko wspieraniu Ukrainy.

Czytaj więcej

Macron upokarza Kreml. Europa nie uznaje strefy wpływów Rosji
06:17
02.06.2023

Jewgienij Prigożyn wyruszył w wielką podróż po Rosji

Pod koniec maja zorganizował aż trzy konferencje prasowe i zdążył odwiedzić Jekaterynburg, Władywostok, Nowosybirsk i Niżny Nowogród. Opowiada się za przywróceniem w Rosji kary śmierci, ogłoszeniem powszechnej mobilizacji i wprowadzeniem gospodarki planowej. Sugeruje, że wojna będzie długa.

Czytaj więcej

Prigożyn. Ciężki młot Putina
06:01
02.06.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo uderzyło dziewięć razy na zgrupowania Rosjan

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie lotnictwo uderzyło też cztery razy na rosyjskie zestawy obrony przeciwlotniczej. Nad Ukrainą zestrzelono w ciągu doby trzy drony rozpoznawcze - dwa typu "Lancet" i jeden typu Orlan-10. Artyleria i wojska rakietowe Ukrainy ostrzelały jeden zestaw przeciwlotniczy, pięć jednostek artylerii na pozycjach ogniowych i 9 zgrupowań rosyjskiego sprzętu wojskowego.

05:32
02.06.2023

Ukraiński Sztab Generalny o nocnym ataku Rosji: Wszystkie cele powietrzne zostały zniszczone

W nocnym ataku powietrznym na Ukrainę (jego głównym celem był Kijów) Rosjanie mieli wystrzelić 15 rakiet i wysłać w kierunku Ukrainy 18 irańskich dronów-kamikadze Shahed. "Wszystkie te cele zostały zniszczone przez naszych obrońców" - podkreśla Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wydanym komunikacie.

05:06
02.06.2023

Holandia chce kupić czołgi Leopard 1 dla Ukrainy

Informacje takie podaje holenderska agencja ANP. Holandia miałaby kupić czołgi od szwajcarskiej firmy, co oznacza, że zgodę na taką transakcję musiałby najpierw wydać rząd neutralnej Szwajcarii.

04:23
02.06.2023

Zełenski: Władze lokalne muszą zapewnić mieszkańcom schrony

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu odniósł się do sytuacji, jaka miała miejsce w Kijowie w nocy z 31 maja na 1 czerwca. Podczas ataku powietrznego na stolicę schron w poliklinice, na którą spadły szczątki zestrzelonej przez obronę powietrzną rakiety, był zamknięty, co pociągnęło za sobą ofiary śmiertelne, w tym 9-letnią dziewczynkę. - Ochrona mieszkańców oznacza ochronę na wszystkich poziomach. Schrony muszą być dostępne. Sytuacja taka, jak ubiegłej nocy w Kijowie, gdy mieszkańcy schodzili do schronu, a schron był zamknięty, nigdy nie może się już zdarzyć. Jest obowiązkiem lokalnych władz (...) zapewnienie, że schrony są dostępne i można do nich zejść przez całą dobę. Bolesne jest obserwowanie zaniedbania tego obowiązku. (...) Jeśli obowiązek nie jest wypełniony, jest bezpośrednią odpowiedzialnością organów ścigania wymierzenie sprawiedliwości - oświadczył Zełenski.

04:20
02.06.2023

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem o współpracy Rosji z Iranem

Rosyjsko-irańska współpraca wojskowa i pomoc dla Ukrainy były tematem rozmowy, do której doszło w czasie organizowanego w Waszyngtonie spotkania Jake'a Sullivana, doradcy Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego i jego izraelskiego odpowiednika, Cachiego Hanegbiego oraz ministra ds. planowania strategicznego, Rona Dermera - poinformował Biały Dom. "Sullivan omówił z nimi ogólne obawy co do pogłębiających się relacji wojskowych między rosyjską armią a Iranem i wagę wsparcia dla Ukrainy" - głosi oświadczenie strony amerykańskiej.

04:17
02.06.2023

Kliczko: Podczas alarmu powietrznego nikt nie wzywał pogotowia, ani służb ratunkowych

Mer Kijowa Witalij Kliczko napisał w serwisie Telegram, że w czasie alarmu powietrznego, który obowiązywał w Kijowie przez ok. 3,5 godziny, żaden z mieszkańców nie wzywał pogotowia ani służb ratunkowych. Już po zakończeniu alarmu szczątki zestrzelonej rakiety znaleziono na drodze w rejonie darnyckim. Z kolei w rejonie podilskim szczątki spadającego celu powietrznego wywołały pożar trawnika.

04:14
02.06.2023

Rosyjska obrona powietrzna strącała drony w pobliżu Kurska

Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt poinformował, że w pobliżu Kurska "kilka ukraińskich dronów zostało strąconych przez obronę powietrzną". Gubernator zaapelował do mieszkańców Kurska o spokój. "Miasto jest pod ochroną naszej armii" - napisał.

04:08
02.06.2023

W nocy Rosjanie przeprowadzili kolejny atak powietrzny na Kijów

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że w nocy nad Kijowem obrona powietrzna zniszczyła ponad 30 celów powietrznych różnego typu. Jak zauważają władze Kijowa był to szósty atak powietrzny na ukraińską stolicę w ostatnich sześciu dniach. "I za każdym razem wróg zmienia rodzaj broni" - podkreśla Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej. Według niego w nocy z 1 na 2 czerwca Rosjanie użyli jednocześnie dronów i pocisków manewrujących. Bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły z okolic Morza Kaspijskiego prawdopodobnie pociski manewrujące Ch-101/Ch-555. Jednocześnie Kijów był atakowany z innych kierunków za pomocą dronów - najprawdopodobniej były to drony-kamikadze Shahed. "Ale nasza obrona powietrzna to tytani! Według wstępnych informacji ponad 30 celów powietrznych różnego typu zostało wykrytych i zniszczonych przez siły obrony powietrznej (...) w przestrzeni powietrznej nad Kijowem i wokół Kijowa" - podkreślił Popko.

04:07
02.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463