04:12
22.12.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 302
00:08
22.12.2022

Koniec środowej relacji

Na kolejne doniesienia, dotyczące sytuacji na froncie, zapraszamy od wczesnego poranka. Nadal prowadzimy natomiast relację z wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA. Relacja na żywo
00:01
21.12.2022

Alarm powietrzny w Odessie

Lokalne kanały na Telegramie informują o ukraińskiej obronie powietrznej, która operuje nad Odessą. Prawdopodobnie Rosjanie dokonali ataku rakietowego lub wystrzelili drony-kamikadze z terytoriów okupowanych.

23:50
21.12.2022

Wizyta Zełenskiego w USA w kluczowym momencie [komentarz]

Ameryka, jako przywódca zjednoczonego Zachodu, wchodzi w nowy etap pomocy Ukrainie, ma dostarczyć patrioty, dotąd tabu i symbol niepotrzebnego drażnienia Moskwy. To wielki krok dowodzący, że troska o samopoczucie Kremla maleje - pisze Jerzy Haszczyński w komentarzu do wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Uciszyć diabelskie podszepty
23:36
21.12.2022

Rosjanie twierdzą, że Dmitrij Rogozin został ranny w Doniecku

Dmitrij Rogozin, były szef Roskosmosu i były wicepremier Rosji, został ranny podczas ostrzału hotelu w Doniecku przez wojska ukraińskie - twierdzi propagandowa rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na informacje asystenta nacjonalistycznego polityka. W depeszy podkreślono, że nie ma zagrożenia życia, ale nie wskazano, jakich rzekomo obrażeń miał doznać Rogozin.

23:11
21.12.2022

Stany Zjednoczone zaostrzą sankcje wobec Grupy Wagnera

Administracja USA zaostrzyła sankcje wobec Grupy Wagnera - wynika z dokumentu, opublikowanego w środę przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z komunikatem, Grupa Wagnera została określona jako „końcowy użytkownik wojskowy”, co mocno ogranicza jej dostęp do technologii wytwarzanych w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu sprzętu amerykańskiego.

- Grupa Wagnera jest jedną z najbardziej znanych organizacji najemników na świecie i aktywnie dopuszcza się okrucieństw i łamania praw człowieka na Ukrainie – powiedział podsekretarz handlu ds. przemysłu i bezpieczeństwa Alan Estevez. - Dzisiaj wysyłamy jasny komunikat do podmiotów niepaństwowych, które chcą przejąć pałeczkę brutalności od słabnącej armii Putina, że Departament Handlu nie zawaha się działać przeciwko nim - powiedział urzędnik, cytowany przez agencję Reutera.

22:42
21.12.2022

Dzień po wizycie Zełenskiego Ukraińcy odbili całą wschodnią część Bachmutu

Szybkie (i chyba sprowokowane pojawieniem się prezydenta w mieście) ataki we wschodniej części miasta świadczą o załamaniu się rosyjskiego ataku. Ten rejon Rosjanie opanowali ledwo w zeszłym tygodniu, po prawie pięciu miesiącach zajadłego ostrzału i co najmniej trzech miesiącach nieustannych, codziennych ataków.

Czytaj więcej

Ukraińcy wygrywają w Bachmucie. Załamanie rosyjskiego ataku?
22:17
21.12.2022

Podolak: Ukraina chce już do wiosny znaleźć się blisko mety

- Im dłużej ta wojna będzie trwała, tym gorszy wpływ będzie wywierała na inne regiony. W polityce międzynarodowej będzie coraz więcej chaosu - ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Zwrócił uwagę, że „koncentrować uwagę społeczeństw na czymś można przez krótki czas, później uwaga zaczyna się rozpraszać”. - Wojna coraz bardziej zacznie odchodzić na drugi plan i zniknie z pierwszych stron mediów. Później mieszkańcy poszczególnych krajów zaczną myśleć, że to jakiś tlący się konflikt. Nie chcemy, by świat zdążył przyzwyczaić się do wojny. To byłoby najgorsze, co mogłoby się wydarzyć - stwierdził. 

Czytaj więcej

Mychajło Podolak: Potrzebujemy broni, by jak najszybciej zakończyć wojnę
21:49
21.12.2022

Rosja poderwała w powietrze bombowce strategiczne

Podczas gdy prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski rozmawiają w Białym Domu, ukraińskie kanały na Telegramie informują o starcie kilku rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS z lotniska wojskowego Diagilewo w obwodzie riazańskim.

21:20
21.12.2022

Zełenski po krótkiej rozmowie z Bidenem w obecności mediów

- Jeden z żołnierzy, kapitan baterii HIMARS (z Doniecka - red.) poprosił mnie, żeby odznaczenie jemu wręczone, przekazać panu prezydentowi Bidenowi. Jest dzielnym człowiekiem i poprosił, żeby to odznaczenie przekazać dzielnemu prezydentowi - mówił Zełenski, krótko rozmawiając z amerykańskim prezydentem w obecności mediów.

Wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie śledzimy w osobnej relacji.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski z wizytą w USA. Relacja na żywo
20:50
21.12.2022

Wzmożona aktywność rosyjskiego wojska przy granicy białorusko-ukraińskiej

Według Ukrainy w południowej Białorusi Rosja na razie nie zgromadziła odpowiednich sił, by powtórzyć atak z lutego.

Czytaj więcej

Ruchy Rosjan na Białorusi. W Kijowie uspokajają
20:28
21.12.2022

Szef MAEA leci w czwartek do Moskwy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że jej szef Rafael Grossi uda się w czwartek do Moskwy, aby omówić ustanowienie strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, nad którą kontrolę sprawują najeźdźcy. „Możemy potwierdzić, że dyrektor generalny Grossi będzie jutro w Moskwie w ramach trwających konsultacji na wysokim szczeblu, których celem jest jak najszybsze uzgodnienie i wdrożenie strefy bezpieczeństwa jądrowego i ochrony wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP)” - czytamy w wydanym w środę oświadczeniu.

Elektrownia była wielokrotnie ostrzeliwana, co budzi obawy o katastrofę nuklearną. Rosja i Ukraina wzajemnie obwiniają się za ataki.

19:59
21.12.2022

Zełenski wylądował w USA. Są pierwsze zdjęcia

- Jestem dziś w Waszyngtonie, aby podziękować narodowi amerykańskiemu, prezydentowi i Kongresowi za ich bardzo potrzebne wsparcie. A także, aby kontynuować współpracę w celu przybliżenia naszego zwycięstwa - powiedział prezydent Ukrainy, rozpoczynając wizytę w USA.

19:34
21.12.2022

Prezydencki doradca: Jedna bateria systemu Patriot jest w stanie zasłonić niebo nad Kijowem

- To inteligentny system, który segreguje cele i wyznacza priorytety, jest znacznie bardzie szybszy i skuteczny w porównaniu z jego radzieckimi odpowiednikami. Usprawni całą obronę powietrzną – mówi „Rzeczpospolitej” Ołeksij Arestowycz, ukraiński ekspert wojskowy i doradca biura prezydenta Zełenskiego.

Czytaj więcej

Ukraina szykuje się do nowego etapu wojny
19:10
21.12.2022

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy potwierdzony przez Biały Dom

Ukraina otrzyma baterię Patriotów. Cały pakiet jest wart 1,85 mld dolarów.

Czytaj więcej

Oficjalnie: Potężny pakiet pomocy wojskowej USA dla Kijowa. Ukraina dostanie system Patriot
18:41
21.12.2022

Gruzja wysyła na Ukrainę 25 generatorów dużej mocy

Gruzja dostarczy Ukrainie 25 generatorów dużej mocy - informuje państwowa telewizja 1TV. Odpowiednie polecenie dla gruzińskiego operatora energetycznego wydał premier Irakli Garibaszwili.

18:12
21.12.2022

Gen. Skrzypczak: Nie uważam, aby Patrioty były najważniejsze w spotkaniu Bidena i Zełenskiego

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych Ukraińcy pilnie potrzebują broni średniego zasięgu.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Ukraińcy potrzebują tych systemów. Inaczej może być katastrofa
17:53
21.12.2022

USA badają, w jaki sposób ich technologia znalazła się w irańskich dronach używanych przez Rosję do ataku na Ukrainę

Administracja prezydenta USA Joe Bidena powołała grupę zadaniową do zbadania, w jaki sposób zachodnia technologia, w tym amerykańska mikroelektronika, znalazła się w wyprodukowanych w Iranie dronach kamikadze, których Rosja używa do ataków na Ukrainę.

17:30
21.12.2022

Bloomberg: USA ogłoszą kontrolę eksportu irańskich dronów

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone ogłoszą nowe kontrole eksportu wymierzone w irańskie drony i ich części, których Rosja używała na Ukrainie od czasu inwazji, donosi Bloomberg News

Bloomberg podaje, że ogłoszenie kontroli eksportu przez administrację prezydenta Joe Bidena zbiegnie się z podróżą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Waszyngtonu i może być częścią większego pakietu sankcji.

17:08
21.12.2022

Kongresmeni są zaskoczeni przemówieniem ukraińskiego przywódcy

Większość z nich tuż po głosowaniu nad kolejnym pakietem pomocy chciała jak najszybciej opuścić Waszyngton, zanim ruch sparaliżują zapowiedziane zamiecie.

Czytaj więcej

Przemówienie Zełenskiego. Czy kongresmenów wystraszy pogoda?
16:40
21.12.2022

Sean Penn szykuje w Przemyślu ośrodek dla uchodźców z Ukrainy

CORE, Organizacja charytatywna należąca do Seana Penna, amerykańskiego aktora, dwukrotnego laureata Oscara, przygotowuje w Przemyślu obiekt, który będzie pełnił funkcję schronienia dla uchodźców z Ukrainy. To dawny hotel, obecnie remontowany przez CORE. Będzie mógł przyjąć do 150 rodzin z Ukrainy.

Czytaj więcej

Organizacja Seana Penna remontuje hotel w Przemyślu. Będzie azylem dla Ukraińców
16:17
21.12.2022

Niemiecka opozycja wzywa do przekazania Ukrainie Leopardów

Przedstawiciele Bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) w Bundestagu uważają, że Europa musi spełnić prośbę Ukrainy o zaopatrzenie jej w czołgi Leopard 2.

15:49
21.12.2022

Komentator CNN o historycznych echach wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie

Stephen Collins zauważa, że wizyta Churchilla w USA "scementowała sojusz, który miał wygrać II wojnę światową i zbudować powojenny demokratyczny świat".

Czytaj więcej

CNN: Spotkanie Zełenskiego z Bidenem. Echo rozmów Churchilla z Rooseveltem?
15:20
21.12.2022

Niemcy nie mają nic przeciwko wspólnemu z USA dostarczeniu Patriotów Ukrainie

- Obecnie jednak nie mają żadnych do wysłania - powiedział rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Niemcy zgodziły się rozmieścić trzy systemy rakietowe Patriot we wschodniej Polsce, aby pomóc zabezpieczyć przestrzeń powietrzną swojego sojusznika z NATO

- To są trzy dostępne systemy Patriot” — powiedział Hebestreit. - Nie chodzi więc o to, że Niemcy nie chcą podjąć konkretnego kroku, ale nie ma dostępnych systemów.

15:02
21.12.2022

W wyzwolonej wiosce w obwodzie chersońskim znaleziono grób siedmiorga cywilów

Ciała siedmiorga cywilów, w tym nastolatków, zabitych przez siły rosyjskie, zostały znalezione w miejscu masowego pochówku w niedawno wyzwolonej wiosce Prawdyne w  obwodzie chersońskim - przekazał minister obrony Ołeksij Reznikow.

14:59
21.12.2022

Prigożyn miał rekrutować do grupy Wagnera więźniów z kolonii karnej Nawalnego

Zdaniem opozycjonisty udało się przekonać kilkudziesięciu więźniów.

Czytaj więcej

Nawalny: Prigożyn przyjechał do kolonii karnej i rekrutował więźniów
14:57
21.12.2022

Putin zapowiedział, że rosyjska armia otrzyma wszystko,  o co poprosi

- Kraj i rząd zapewnią armii wszystko, o co poprosi. Wszystko - mówił Putin w czasie posiedzenia kierownictwa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

14:51
21.12.2022

Podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego w obwodzie biełgorodzkim będzie obowiązywał do 5 stycznia

Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji, Wiaczesław Gładkow, ogłosił przedłużenie podwyższonego ("żółtego") poziomu zagrożenia terrorystycznego o dwa tygodnie. "Do 5 stycznia 'żółty' poziom zagrożenia terrorystycznego będzie obowiązywał na terenie obwodu biełgorodzkiego. Odpowiedni dokument został podpisany" - napisał Gładkow na swoim kanale w serwisie Telegram. "Żółty" poziom zagrożenia terrorystycznego obowiązuje w obwodzie biełgorodzkim od 11 kwietnia.

14:46
21.12.2022

Artysta z Narodowego Baletu Ukrainy "Virski" zginął w walkach na Ukrainie

Serhij Szkwarczenko, Zasłużony Artysta Ukrainy, zginął 19 grudnia po uderzeniu pocisku moździerzowego - informuje Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Jak podkreśla resort kultury Ukrainy bronił kraju w szeregach ukraińskiej armii.

14:41
21.12.2022

Biden do Zełenskiego: Jestem zachwycony, że mogę cię przyjąć

Prezydent USA, Joe Biden, napisał na Twitterze, że ma nadzieję iż lot Wołodymyra Zełenskiego do USA przebiega dobrze. "Jestem zachwycony, że mogę cię przyjąć. Wiele do omówienia" - dodał.

14:34
21.12.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie chersońskim zniszczone zostały dwie podstacje energetyczne

Informacje takie przekazuje spółka energetyczna Chersonoblenergo. Do ostrzału podstacji doszło w środę rano. Przywrócenie dostaw prądu, przerwanych zniszczeniem podstacji, może zająć od dwóch do trzech dni.

14:32
21.12.2022

Szojgu zapowiada stworzenie trzech nowych dywizji i jednego Korpusu Armijnego

Minister obrony Rosji poinformował też, że siedem rosyjskich brygad piechoty zmotoryzowanej zostanie rozbudowanych do poziomu dywizji.

14:18
21.12.2022

Szojgu: Rosyjska armia powinna liczyć 1,5 mln żołnierzy

- Aby zagwarantować realizację zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Federacji Rosyjskiej, niezbędne jest zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do 1,5 mln, w tym żołnierzy kontraktowych - do 695 tysięcy - oświadczył minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu. 

14:15
21.12.2022

Szojgu: Rosyjska broń wykazała się na Ukrainie skutecznością i niezawodnością

- Generalnie, specjalna operacja wojskowa wykazała wysoki profesjonalizm dowódców, sztabów wszystkich poziomów, a także gotowość personelu wojskowego do wykonywania najtrudniejszych misji bojowych - oświadczył minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, na posiedzeniu kierownictwa rosyjskiego resortu obrony.

Czytaj więcej

Szojgu: Rosyjska armia powinna liczyć 1,5 mln żołnierzy
14:08
21.12.2022

Putin: Rosja zadba o to, by jej siły nuklearne były gotowe do walki

Prezydent Władimir Putin przyrzekł, że Rosja wypełni wszystkie cele na Ukrainie i obiecał dać swoim siłom zbrojnym wszystko, o co poproszą, aby je wzmocnić.

Czytaj więcej

Władimir Putin zapowiedział zwiększenie gotowości bojowej rosyjskiej triady jądrowej
13:55
21.12.2022

WHO: 10 mln Ukraińców może doznać zaburzeń psychicznych w związku z wojną

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ok. 10 mln Ukraińców, 1/4 populacji Ukrainy, może doświadczyć zaburzeń psychicznych w związku z wojną jaka toczy się na Ukrainie. Chodzi o zaburzenia lękowe i wyższy poziom stresu, jak i poważniejsze schorzenia - takie jak np.  syndrom stresu pola walki (PTSD)

13:39
21.12.2022

Ławrow: Unia Europejska nie chce wyjaśnić, jak doszło do eksplozji gazociągów Nord Stream

Szef rosyjskiej dyplomacji uważa, że nie wszczęto odpowiedniego śledztwa w sprawie wrześniowych eksplozji.

Czytaj więcej

Siergiej Ławrow zarzuca UE brak chęci do wyjaśnienia serii wybuchów gazociągu Nord Stream
13:32
21.12.2022

Szojgu: Zachód chce przedłużyć walki na Ukrainie

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu powiedział, że NATO zwiększa obecność wojskową w pobliżu granicy Rosji, a Zachód jest zainteresowany maksymalnym przedłużeniem walk na Ukrainie. - Szczególnym powodem do niepokoju jest rozbudowa sił NATO w pobliżu granic Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi, a także pragnienie Zachodu, by przedłużyć operację wojskową na Ukrainie tak bardzo, jak to możliwe, aby osłabić nasz kraj - stwierdził rosyjski minister obrony na posiedzeniu kierownictwa kierowanego przez siebie ministerstwa.

13:20
21.12.2022

Putin chce, by Rosjanie przeanalizowali doświadczenia i taktykę sił NATO

- Wszystkie informacje o siłach NATO, środkach, których aktywnie używają w czasie specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie - red.) (...) są dobrze znane. Macie to wszystko i to wszystko powinno być dokładnie przeanalizowane i wykorzystane w rozwoju naszych Sił Zbrojnych, zwiększeniu zdolności bojowych wojsk i służb specjalnych - powiedział Władimir Putin w czasie posiedzenia poszerzonego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

13:13
21.12.2022

Gaz coraz szybciej tanieje od poniedziałkowej decyzji UE

Ceny giełdowe gazu w Europie kontynuują tydzień handlowy ze spadkiem. W środę rano gaz potaniał o prawie 6 proc. w ujęciu dziennym, osiągając poziom 1090 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Czytaj więcej

Gaz jest coraz tańszy. Cena spada kolejny dzień
13:11
21.12.2022

Podolak: Zełenski wyjaśni w USA dlaczego potrzebujemy nowoczesnych zestawów przeciwrakietowych oraz pocisków dalekiego zasięgu

Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mówił, że ukraiński prezydent w czasie wizyty w USA pokaże dlaczego dostarczenie Ukrainie takich broni nie doprowadzi do eskalacji wojny, ale gwałtownie zmniejszy możliwości wojskowe Rosji.

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego: Prezydent wyjaśni Amerykanom jak naprawdę wygląda wojna
12:53
21.12.2022

"Pamiętajmy podczas świąt o dzieciach z Ukrainy". Papież apeluje do wiernych

Franciszek powiedział, że dzieci, które doświadczyły wojny, nie potrafią się już uśmiechać. Prosi wiernych, by w czasie świąt pamiętali o najmłodszych, którzy odczuli trwającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Papież Franciszek: Pamiętajmy w te święta o dzieciach z Ukrainy. "Tracą zdolność do uśmiechania się"
12:36
21.12.2022

Rosjanie ostrzelali Oczaków, ranna jest matka i dziecko

O skutkach rosyjskiego ataku na Oczaków, w obwodzie mikołajowskim informuje gubernator tego obwodu, Witalij Kim. Wcześniej w obwodzie mikołajowskim ogłoszono alarm powietrzny.

12:12
21.12.2022

10 rosyjskich okrętów w gotowości bojowej na Morzu Czarnym

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podaje, że Rosja utrzymuje 10 okrętów w gotowości bojowej na Morzu Czarnym. Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski manewrujące Kalibr. Na Morzu Azowskim Rosja utrzymuje dwa okręty w gotowości bojowej, a na Morzu Śródziemnym - dziewięć okrętów, z których w sumie pięć jest uzbrojonych łącznie w 72 pociski manewrujące Kalibr.

11:58
21.12.2022

Biden powita Zełenskiego w Białym Domu o godzinie 20:00 czasu polskiego

Wspólna konferencja prasowa prezydentów zaplanowana jest na 22:30 czasu polskiego. W Waszyngtonie będzie to 16:30.

Czytaj więcej

O której godzinie Wołodymyr Zełenski spotka się z Joe Bidenem?
11:33
21.12.2022

Zełenski będzie prosił w Waszyngtonie o broń. Może spotkać się z odmową

Portal Politico informuje, że wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie może nie zmienić stanowiska Białego Domu w sprawie przekazania Ukrainie broni dalekiego zasięgu

Czytaj więcej

Zełenski w USA. Co prezydent Ukrainy chce uzyskać, ale raczej nie będzie zgody Bidena
11:30
21.12.2022

Kreml nie spodziewa się zmiany stanowiska Ukrainy ws. negocjacji po wizycie Zełenskiego w USA

- Dostawy broni trwają. Zakres dostarczanej broni poszerza się. Wszystko to, oczywiście, prowadzi do zaostrzenia konfliktu i, w rzeczywistości, nie wróży dobrze Ukrainie - stwierdził rzecznik Kremla odnosząc się do tego, jakie skutki może przynieść wizyta prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski leci do Waszyngtonu. Jest komentarz Kremla
11:20
21.12.2022

Rosjanie w 2023 roku najbardziej obawiają się inflacji

Nie wojny, nie śmierci najbliższych, nie nowej mobilizacji. Tym Rosjanie w przyszłym roku nie będą zawracać sobie głowy, jak wynika z najnowszego badania. Najbardziej boją się wzrostu cen i spadku dochodów. Aż 74 proc. ankietowanych i to w większości w wieku poborowym spodziewa się w nadchodzącym roku „więcej dobrych wydarzeń niż złych”.

Czytaj więcej

Czego się boją Rosjanie w 2023 roku? Zdumiewające wyniki
11:11
21.12.2022

Ukraińcy mają swój problem z Trybunałem Konstytucyjnym

Prorządowi eksperci będą w stanie  blokować niezależnych kandydatów do TK i promować podejrzanych. To da Kancelarii Prezydenta pełną kontrolę nad ukraińskim Trybunałem Konstytucyjnym. Nowa ustawa może poważnie utrudniać Ukrainie negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Zełenski chce kontrolować Trybunał Konstytucyjny. Zagrożenie dla integracji z UE
10:47
21.12.2022

Putin nie wystąpi przed Zgromadzeniem Federalnym w tym roku

Doroczne wystąpienie Władimira Putina przed rosyjskim Zgromadzeniem Federalnym będzie mieć miejsce w 2023 roku - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Jak dodał Pieskow obecnie grafik prezydenta jest "bardzo napięty" dlatego Putin nie wystąpi przed rosyjskim parlamentem w 2022 roku. Pieskow nie podał kiedy dokładnie Putin wystąpi przed Zgromadzeniem Federalnym.

10:43
21.12.2022

Siewiera: Wizyta Zełenskiego w USA to ważny sygnał dla sojuszników

Strona amerykańska dzisiaj ma przekazać informację o kolejnym pakiecie pomocy w wysokości 1,8 mld dolarów. Również najprawdopodobniej dziś zostanie ogłoszona informacja o przekazaniu stronie ukraińskiej systemów Patriot - powiedział w rozmowie z RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. - Podróż Wołodymyra Zełenskiego do USA pokazuje, że agenda dyplomatyczna przestaje być podporządkowana wyłącznie wojnie. Po drugie stanowi również ważny sygnał dla sojuszników - dodał.

Czytaj więcej

Szef BBN: Wizyta Zełenskiego w USA ma wymiar symboliczny, ale i praktyczny
10:29
21.12.2022

Temat drugiej fali mobilizacji w Rosji "nie jest dziś na agendzie"

Zapewnienie takie przedstawiła przewodnicząca Rady Federacji Rosji, Walentina Matwijenko.

Czytaj więcej

Przewodnicząca Rady Federacji Rosji: Mówię szczerze, nie będzie mobilizacji
10:06
21.12.2022

W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające haubice Krab z Polski broniące Bachmutu

Rosjanie od miesięcy starają się zająć Bachmut, który jest obecnie polem najcięższych walk na linii frontu na Ukrainie.

10:04
21.12.2022

Kyryłenko: W nocy Rosjanie ostrzeliwali całą linię frontu w obwodzie donieckim

10:01
21.12.2022

Rosyjskie wojska stacjonują ok. 50 km od stolicy obwodu zaporoskiego

Informacje takie przekazał gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch.

Czytaj więcej

Gubernator z Zaporoża: Rosjanie wznieśli betonowe zapory wokół Melitopola
10:00
21.12.2022

Miedwiediew z wizytą w Pekinie. Spotkał się z prezydentem Chin

Rosjanie informują, że rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji na Ukrainie.

Czytaj więcej

Miedwiediew spotkał się w Pekinie z prezydentem Xi. Rozmowa o Ukrainie
09:32
21.12.2022

W obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny

09:28
21.12.2022

Rosja i Chiny podpisały porozumienie o współpracy przy budowie bazy na Księżycu

O podpisaniu porozumienia poinformował szef Roskosmosu, rosyjskiej agencji kosmicznej, Jurij Borisow, na antenie telewizji Rossija-24. Porozumienie dotyczy również współpracy przy eksploracji Księżyca. 

09:24
21.12.2022

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 71 razy

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz. Rosjanie ostrzeliwują obwód chersoński z użyciem artylerii, zestawów przeciwlotniczych, moździerzy i czołgów. Ostrzelane we wtorek zostały m.in. dzielnice mieszkalne Chersonia, a także port.

09:15
21.12.2022

Prezydent Francji poinformował, że na Ukrainę wysłano systemy obrony powietrznej Crotale 

Władze w Paryżu analizują, jaką dodatkową broń przekazać ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Francja przekaże Ukrainie Crotale. Zapowiada nową broń na początku 2023 roku
09:03
21.12.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski, z Ukrainy, wjechało 8,547 mln osób

Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby granicę Polski z Ukrainą przekroczyło, wjeżdżając do Polski, 22,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski do Ukrainy wyjechało 22,6 tys. osób, a od 24 lutego - 6,722 mln.

09:00
21.12.2022

Dane podawane przez Sztab Generalny armii Ukrainy wskazują, że Rosja straciła na Ukrainie ok. 1/4 wszystkich posiadanych czołgów

Serwis Globalfirepower.com szacował, że w 2022 roku rosyjska armia posiadała w wyposażeniu ok. 12 420 czołgów bojowych, dwa razy więcej niż drugie w tym zestawieniu USA (6 612). Według danych Sztabu Generalnego armii Ukrainy Rosja straciła na Ukrainie 3 002 czołgi.

Czytaj więcej

Ukraińska armia: Liczba straconych przez Rosję czołgów przekroczyła 3 tysiące
08:40
21.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 99 740 żołnierzy, 3 002 czołgi, 5 979 pojazdów opancerzonych, 1 972 zestawy artyleryjskie, 412 czołgów, 212 zestawów przeciwlotniczych, 282 samoloty, 267 śmigłowców, 1 688 bezzałogowych statków powietrznych, 653 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 608 pojazdów (w tym cystern), 178 jednostek sprzętu specjalnego.

08:10
21.12.2022

Pelosi opublikowała list otwarty do Zełenskiego

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zaprosiła prezydenta Ukrainy do osobistego wystąpienia w Kongresie

"Z ogromnym szacunkiem i podziwem dla pańskiego niezwykłego przywództwa przekazuję w imieniu dwupartyjnego przywództwa Kongresu zaproszenie do wystąpienia na wspólnym posiedzeniu Kongresu w środę, 21 grudnia 2022 roku" - przekazała Pelosi w liście otwartym.

"Ameryka i świat podziwiają heroizm narodu ukraińskiego. W obliczu straszliwych okrucieństw Putina, ukraińscy obrońcy wolności zainspirowali świat żelazną wolą i niezłomnym duchem - walcząc z brutalną, nieuzasadnioną inwazją Rosji" - czytamy.

07:39
21.12.2022

Kreml informuje, że Putin był w strefie wojny. Analitycy odkryli, że mowa o Rostowie nad Donem

Informacje o wizycie Putina potwierdzono, gdy okazało się, że Wołodymyr Zełenski był w Bachmucie.

Czytaj więcej

Kreml twierdzi, że Putin był na linii frontu. Media rozpoznały Rostów nad Donem
07:29
21.12.2022

Obwód doniecki: W ciągu doby, w wyniku działań wojennych, zginęło dwóch cywilów

O ofiarach rosyjskich działań wojennych w obwodzie donieckim informuje gubernator tego obwodu, Pawło Kyryłenko. Z jego wpisu wynika, że w ciągu doby osiem osób zostało rannych.

07:22
21.12.2022

Sztab Generalny Ukrainy przekonuje, że Bachmut to "niezwyciężone miasto"

07:08
21.12.2022

Zełenski: Jestem w drodze do USA

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski potwierdził na Twitterze, że znajduje się w drodze do USA, aby "wzmocnić odporność i możliwości obronne Ukrainy". Zełenski napisał też, że przemówi do członków Kongresu, a także omówi z prezydentem USA, Joe Bidenem, współpracę między Ukrainą a USA.

07:03
21.12.2022

Rosyjscy i białoruscy żołnierze szkolą się z walki w terenie zurbanizowanym

Ministerstwo Obrony Białorusi informuje, że żołnierze tworzonego na Białorusi zgrupowania rosyjsko-białoruskiego szkolą się z działań bojowych w terenie zurbanizowanym. "Załogi zajmują pozycje ogniowe i szukają celów, które mają być zniszczone. Kompleks treningowy pozwala symulować starcia w terenie zurbanizowanym, w tym oczyszczanie budynków" - czytamy w komunikacie.

06:59
21.12.2022

Władze Białorusi przedłużają zakaz wjazdu na pogranicze z Ukrainą

"Tymczasowo zakazuje się wjazdu, pobytu i ruchu w pasie granicznym w rejonach łojowskim, brahińskim i chojnickim obwodu homelskiego" - głosi rozporządzenie.

Czytaj więcej

Białoruś przedłuża zakaz wjazdu na pogranicze z Ukrainą
06:37
21.12.2022

Armia Ukrainy: Rosjanie przygotowują przymusową ewakuację Ukraińców z obwodu zaporoskiego

Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie pisze, że od 12 grudnia rosyjskie siły okupacyjne przygotowują przymusową ewakuację Ukraińców mieszkających w mieście Wasylówka i w okolicznych miejscowościach w rejonie wasylowskim, w obwodzie zaporoskim. 

06:35
21.12.2022

Think tank: Inwazja Rosji na Ukrainę z Białorusi nie nastąpi w najbliższym czasie

"Prowadzona od długiego czasu gra prezydenta Rosji Władimira Putina, mająca na celu przywrócenie zwierzchnictwa nad Białorusią przynosi postępy" - ocenia ISW dodając, że jest to proces "niezależny od wysiłków Putina, aby doprowadzić do aktywniejszego udziału Białorusi w inwazji na Ukrainę".

Czytaj więcej

ISW: Doniesienia o przerzucie rosyjskich czołgów T-80 na Białoruś
06:18
21.12.2022

Najczęściej wskazywanym przez Ukraińców powodem pracy w Polsce jest większe bezpieczeństwo

Przed rokiem pracownicy z Ukrainy szukali w Polsce głównie wyższych płac (58 proc.), o tyle teraz ten argument wskazuje tylko 37 proc. badanych, tym bardziej że jego siłę zmniejsza wysoka inflacja podwyższająca koszty życia. Najczęściej wskazywanym teraz powodem pracy w Polsce jest większe bezpieczeństwo. Dlatego większość badanych Ukraińców chce poczekać w Polsce do końca wojny. Wtedy 60 proc. planuje powrót do Ukrainy.

Czytaj więcej

Coraz więcej Ukraińców niezadowolonych z pracy w Polsce
06:05
21.12.2022

W dziesiątym miesiącu wojny Kreml byłby szczęśliwy, gdyby najemnicy Wagnera zdobyli choć 70-tysięczny Bachmut

Miasto jednak broni się zajadle, a prezydent Zełenski znów rzuca tam wyzwanie Putinowi. Rosyjski przywódca w piątek po raz pierwszy od początku wojny odwiedził sztab swojej armii najezdniczej, znajdujący się gdzieś na głębokim zapleczu. Zełenski zaś przyjechał wprost do miejsca najzacieklejszych walk na froncie, czyli Bachmutu – ośmieszając Putina.

Czytaj więcej

300 dni wojny Putina. Od trzydniowego, rosyjskiego blitzkriegu do beznadziejnych walk pozycyjnych
05:49
21.12.2022

W ostatnich miesiącach z części Ukrainy znajdujących się w pobliżu frontu ewakuowano 87 tys. osób

Dane takie podaje Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy. Najwięcej - ponad 43 tys. osób - ewakuowano ze znajdujących się w pobliżu frontu części obwodu zaporoskiego. Ok. 34 tys. osób ewakuowano z obwodu chersońskiego, 5 tys. z obwodów donieckiego i ługańskiego i ponad 5 tys. z obwodu charkowskiego. Z obwodu donieckiego, od momentu rozpoczęcia przymusowej ewakuacji w sierpniu, ewakuowano dotychczas ponad 33 tys. osób, w tym 5 tys. dzieci.

05:30
21.12.2022

W ciągu czterech dni z obwodu chersońskiego ewakuowano 686 osób

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko, poinformował, że w ciągu ostatnich czterech dni z obwodu chersońskiego, który znajduje się pod "stałym ostrzałem rosyjskich terrorystów", ewakuowano 686 osób, w tym 54 dzieci z internatu. 

05:13
21.12.2022

Przywódca separatystów z Doniecka prosi Putina o nowoczesne zestawy przeciwlotnicze

Denis Puszylin podkreślił, że Ukraińcy ostrzeliwują zwłaszcza Donieck, Gorłówkę i Makiejewkę. - Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko Doniecki, od 2 do 18 grudnia, zginęło 21 osób, 94 zostały ranne, 460 domów (uszkodzonych), to są wyłącznie cywile, to, oczywiście, wywołuje poważną reakcję z naszej strony - przekonywał.

Czytaj więcej

Przywódca separatystów spotkał się z Putinem. Prosił o broń, krytykował Merkel
04:53
21.12.2022

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy: Od początku wojny zginęło 450 dzieci

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku działań wojennych zginęło 450 dzieci, a 863 zostały ranne, a 333 uznaje się za zaginione. 13 613 dzieci deportowano do Federacji Rosyjskiej, a 122 powróciło na Ukrainę.

04:45
21.12.2022

Nieoficjalnie: USA przekażą Ukrainie pakiet pomocy wojskowej wart 1,8 mld dolarów

Pakiet ma zawierać broń wartą 1 mld dolarów z magazynów amerykańskiej armii oraz uzbrojenie warte 800 mln dolarów sfinansowane w ramach tzw. Ukraine Security Assistance Initiative, specjalnego funduszu, z którego administracja USA może dokonywać zakupu uzbrojenia dla Ukrainy, a także finansować szkolenie żołnierzy i inną pomoc dla ukraińskiej armii - twierdzą rozmówcy AP.

Czytaj więcej

AP: Nowy pakiet pomocy militarnej USA dla Ukrainy wart 1,8 mld dol.
04:18
21.12.2022

Zełenski: Ból, ruiny i groby - to jest tzw. rosyjski świat

- Spójrzcie na rosyjską ofensywę, co przynosi tam, gdzie pojawi się jej flaga. Spalona ziemia, zniszczone życie... Ból, ruiny i groby - to jest tzw. rosyjski świat. To jest to, co zatrzymują nasi bohaterowie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - To jest dokładnie to, co chcemy wyprzeć z Ukrainy, krok po kroku przywracając życie naszej ziemi, na której okupanci postawili stopę. I aby (...) nasze granice istniały, aby ukraińska flaga wróciła do miast i wsi na południu i wschodzie naszego kraju, jest Bachmut, jest forteca, są heroiczni obrońcy. Każdego dnia, który tam przetrwają, każde uderzenie, które przetrwają, każdy atak, który odeprą, robią to dla życia Ukrainy - dodał ukraiński prezydent w dniu, w którym złożył wizytę na linii frontu, w Bachmucie.

04:16
21.12.2022

Prezydent Rosji, Władimir Putin, weźmie udział w spotkaniu kierownictwa resortu obrony narodowej

Z informacji Kremla wynika, że w czasie spotkania, które odbędzie się 21 grudnia, "podsumowane zostaną efekty działań Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2022 roku oraz wyznaczone zadania dla rosyjskiej armii na przyszły rok". W czasie spotkania przemówienie wygłosi szef resortu obrony Rosji, Siergiej Szojgu.

04:12
21.12.2022

Okręty z Chin i Rosji rozpoczęły ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim

Wspólne chińsko-rosyjskie ćwiczenia mają "wzmocnić współpracę marynarek wojennych Federacji Rosyjskiej i Chińskiej Republiki Ludowej" - podaje resort obrony Rosji w komunikacie. Ćwiczenia potrwają od 21 do 27 grudnia. W ćwiczeniach biorą udział okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku - okręt flagowy Floty, krążownik Wariag, fregata Marszałek Szaposznikow oraz dwie korwety. Elementem ćwiczeń mają być strzelania rakietowe i artyleryjskie oraz działania z zakresu zwalczania okrętów podwodnych.

04:10
21.12.2022

Nieoficjalnie: Zełenski ma w środę przybyć z wizytą do USA

Jeśli wizyta prezydenta Ukrainy w USA dojdzie do skutku, będzie to jego pierwsza podróż poza Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji na jego kraj w lutym br. Ostatni raz za granicą - przynajmniej według oficjalnego kalendarza - Zełenski był 19 lutego, gdy pojechał na konferencję bezpieczeństwa w Monachium.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski w drodze do USA. Spotka się z Bidenem, przemówi w Kongresie
04:10
21.12.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 300