- Strona amerykańska dzisiaj ma przekazać informację o kolejnym pakiecie pomocy w wysokości 1,8 mld dolarów. Również najprawdopodobniej dziś zostanie ogłoszona informacja o przekazaniu stronie ukraińskiej systemów Patriot - powiedział w rozmowie w RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Mówiąc o podróży Wołodymyra Zełenskiego do USA zaznaczył, że ma ona charakter symboliczny. - Pokazuje, że agenda dyplomatyczna przestaje być podporządkowana wyłącznie wojnie. Po drugie stanowi również ważny sygnał dla sojuszników. Tak, jak w początkowym okresie wojny, po wyzwoleniu Iziumu, do Kijowa podróżowały liczne delegacje wszystkich w zasadzie głów państw europejskich i zachodnich, tak i w tym wypadku spodziewam się, że Wołodymyr Zełenski na to właśnie liczy - zaznaczył Siewiera.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski w drodze do USA. Spotka się z Bidenem, przemówi w Kongresie

Szef BBN mówił także o pojawiających się na zachodzie głosach mówiących, że z Rosją trzeba się dogadywać i dać jej gwarancję bezpieczeństwa. - Kwestia gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji to zupełne odwrócenie porządku logicznego. To Rosja jest agresorem. Gwarancje bezpieczeństwa po zakończeniu działań zbrojnych należą się Ukrainie - stwierdził Siewiera. 

Tematem rozmowy była również zapowiedziana przez szefa MON Mariusza Błaszczaka budowa zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Jak ocenił Siewiera, obecnie przygotowane zostały m.in. zasieki z drutu żyletkowego. - W marcu rozpocznie się instalacja zaawansowanej perymetrii - powiedział.