04:13
22.12.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 302
02:45
22.12.2022

Przemówienie na Kapitolu ostatnim oficjalnym punktem wizyty Zełenskiego w USA

Przemówienie na Kapitolu było ostatnim oficjalnym punktem wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie. Nie jest jasne na razie kiedy, ani w jaki sposób uda się w podróż powrotną do Kijowa.

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. Od rana zapraszamy na kolejne doniesienia, dotyczące ukraińskiej walki o wolność.

02:43
22.12.2022

Lider republikanów: Dobre przemówienie Zełenskiego, ale nigdy nie popieram czeków in blanco

Kevin McCarthy, lider Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, powiedział, że uważa przemówienie prezydenta Ukrainy Zełenskiego za „dobre”, ale chce mieć pewność, że za wszelką pomoc udzieloną Ukrainie przez USA będzie „odpowiedzialność”.

- Myślę, że to bardzo dobre wystąpienie. (Zełenski) przedstawił szereg powodów, dla których wolny świat chce kontynuować walkę. Moje stanowisko nigdy się nie zmieniło. Popieram Ukrainę, ale nigdy nie popieram czeków in blanco. Chcemy mieć pewność, że będzie odpowiedzialność za każde pieniądze, które wydamy - powiedział republikanin, cytowany przez CNN.

Zapytany, o czym rozmawiał z Zełenskim przed przemówieniem, McCarthy powiedział, że „o tym, w jakim miejscu jest wojna, czego potrzebujemy, aby wygrać”

Część republikanów jest przeciwna projektowi nowego całorocznego budżetu USA, który zawiera 44,9 mld dolarów na wsparcie Ukrainy.

02:37
22.12.2022

Pierwszy od początku inwazji dzień, bez orędzia Zełenskiego do Ukraińców

301. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest pierwszym, w którym prezydent Zełenski nie wygłosił tradycyjnego, wieczornego przemówienia do Ukraińców.

02:34
22.12.2022

Chuck Schumer: Wystąpienie Zełenskiego we właściwym czasie

Lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer powiedział, że przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nastąpiło „we właściwym czasie”, gdy senatorowie pracują nad ustawą, która ma zapewnić m.in. dodatkową, wielomiliardową pomoc dla Ukrainy. - Mam nadzieję, że ci, którzy wątpili, że powinniśmy pomóc Ukrainie, usłyszeli jego przemówienie głośno i wyraźnie – powiedział polityk, cytowany przez CNN.

02:22
22.12.2022

Haszczyński: Na Kremlu to się nie mogło spodobać

„Tryumf Zełenskiego w Kongresie” - ocenił na Twitterze Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”. Zwrócił uwagę, że przemówienie prezydenta Ukrainy było wystąpieniem „trafiającym w amerykańskie serca”.

02:17
22.12.2022

Zełenski zakończył swoje przemówienie w Kongresie

Prezydent Ukrainy na koniec swojego wystąpienia na Kapitolu życzył Amerykanów wesołych świąt. Przemówienie zakończył ukraińskim pozdrowieniem narodowym „Chwała Ukrainie!”.

Członkowie Kongresu zgotowali Zełenskiemu kolejną owację na stojąco.

02:14
22.12.2022

Zełenski: Rosja musi poczuć, jak zgubna dla niej samej jest jej agresja

Prezydent Ukrainy wezwał amerykańskich kongresmenów do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i „pociągnięcia terrorystów do odpowiedzialności za agresję”. W swoim przemówieniu na Kapitolu Zełenski zaznaczył, że prezydent USA Joe Biden poparł jego 10-punktowy plan pokojowy, ale dodał, że każdy członek Kongresu może pomóc w jego realizacji.

- Potrzebujemy pokoju. Tak. Ukraina już przedstawiła propozycje, o których właśnie rozmawiałem z prezydentem Bidenem, naszą formułę pokojową — 10 punktów, które powinny i muszą zostać wdrożone dla naszego wspólnego bezpieczeństwa (…) i szczyt, który może się odbyć. Cieszę się, że prezydent Biden poparł dziś naszą inicjatywę pokojową. Każdy z was, panie i panowie, może pomóc w jego wdrażaniu, aby sprawić, że przywództwo Amerykanów pozostanie solidne, dwuizbowe i ponadpartyjne - powiedział Zełenski.

- Możecie zaostrzyć sankcje, aby Rosja poczuła, jak zgubna dla niej samej jest jej agresja. W waszej mocy jest pomoc nam w postawieniu przed sądem wszystkich, którzy rozpoczęli tę niesprowokowaną i zbrodniczą wojnę. Zróbmy to. Niech terrorysta zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za agresję i niech zrekompensuje wszystkie straty, spowodowane przez tę wojnę - mówił.

02:11
22.12.2022

Zełenski: W święta będziemy sobie życzyć tylko jednego - zwycięstwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraińcy będą obchodzić Boże Narodzenie w tym roku, pomimo okrucieństwa wojny. - Nawet jeśli nie będzie elektryczności, światło naszej wiary nie zgaśnie - zapewnił.

Zełenski dodał, że tak jak „odważni żołnierze amerykańscy, którzy utrzymali swoje pozycje” i walczyli z hilterowskimi Niemcami w 1944 r., tak ukraińscy żołnierze „robią to samo z siłami Putina w te Święta Bożego Narodzenia”. - Jeśli zaatakują nas irańskimi dronami, a nasi ludzie będą musieli schodzić w Wigilię do schronów, to Ukraińcy i tak zasiądą do świątecznego stołu - zapewnił.

- My wszyscy, miliony Ukraińców, życzymy sobie tego samego. Zwycięstwa. Tylko zwycięstwa - powiedział.

02:07
22.12.2022

Zełenski przekazał Kongresowi flagę z Bachmutu

- Naród ukraiński zwycięży, bezwzględnie - mówił pod koniec swojego przemówienia prezydent Ukrainy. Na koniec podarował Kongresowi flagę Ukrainy, przekazaną dzień wcześniej przez żołnierzy z Bachmutu. W rewanżu otrzymał od Nancy Pelosi amerykańską flagę, która - jak zapewniła spiker Izby Reprezentantów - powiewała w środę nad Kapitolem.

ANNA MONEYMAKER / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES VIA AFP

02:03
22.12.2022

Zełenski: Wsparcie ze strony USA i sojuszników jest kluczowe dla zwycięstwa Ukrainy

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jego kraj potrzebuje więcej broni, aby wygrać wojnę. - Wasze wsparcie jest kluczowe nie tylko po to, by postawić się w takiej walce, ale by dojść do punktu zwrotnego, by wygrać na polu bitwy – powiedział. - Mamy artylerię. Tak, dziękuję. To wystarczy? Szczerze mówiąc, nie bardzo - mówił.

Zełenski powiedział, że Ukraina walczy o swoją „niepodległość i wolność”, ale zaapelował o dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych w osiąganiu tych celów.

01:59
22.12.2022

Zełenski: Każdy centymetr Bachmutu jest przesiąknięty krwią

Zełenski przed Kongresem stwierdził, że Rosjanie „używają wszystkiego” przeciwko miastom takim jak Bachmut, ale Ukraina „nigdy się nie poddaje”. Podkreślił, że najeźdźcy atakowali to miasto „dzień i noc, ale Bachmut stoi”. - Jeszcze w ubiegłym roku w Bachmucie mieszkało 70 tys. ludzi. Teraz została garstka cywilów. Każdy centymetr tej ziemi jest przesiąknięty krwią - mówił prezydent Ukrainy. - Donbas kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk w zaciekłych walkach - zwrócił uwagę.

01:55
22.12.2022

Zełenski: Nie można czekać na kroki Rosji

Prezydent Ukrainy mówił dalej, że pomoc ze strony USA nie jest działalnością charytatywną, ale inwestycją w globalne bezpieczeństwo. - Rosja może zatrzymać swoją agresję, gdyby tylko chciała. Ale wy możecie przyspieszyć nasze zwycięstwo - apelował. Podkreślił, że nie można czekać na kroki Rosji. - Rosja jest wciąż zatruta Kremlem - podkreślił. 

01:51
22.12.2022

Zełenski: Świat jest zbyt połączony i współzależny, by stać z boku

- Tej walki nie można zamrozić ani przełożyć. Nie można tego ignorować, mając nadzieję, że ocean lub coś innego zapewni ochronę. Od Stanów Zjednoczonych po Chiny, od Europy po Amerykę i od Afryki po Australię, świat jest zbyt połączony i współzależny, aby ktoś mógł pozostać z boku i jednocześnie czuć się bezpiecznie, gdy taka walka trwa - przemawiał Zełenski na Kapitolu.

01:49
22.12.2022

Zełenski: Rosjanie będą mieli szansę na wolność tylko wtedy, gdy pokonają w swoich umysłach Kreml

- Rosjanie będą mieli szansę na wolność tylko wtedy, gdy pokonają w swoich umysłach Kreml - ocenił prezydent Ukrainy. - Jednak walka trwa i musimy pokonać Kreml na polu bitwy. Te bitwy toczą się nie tylko o terytorium, walka toczy się nie tylko o życie, wolność i bezpieczeństwo Ukraińców lub jakiegokolwiek innego narodu, który Rosja próbuje podbić. Ta walka określi, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, a potem ich dzieci i wnuki. Określi, czy będzie to demokracja - kontynuował.

01:46
22.12.2022

Zełenski: Rosyjska tyrania utraciła kontrolę nad nami

- Wbrew wszelkim przeciwnościom i mrocznym scenariuszom Ukraina nie upadła. Ukraina żyje i walczy. I daje mi to powody, by podzielić się z wami naszym pierwszym wspólnym zwycięstwem. Pokonaliśmy Rosję w walce o umysły świata. (...) Ukraina daje nam odwagę, która inspiruje cały świat - mówił Zełenski, podkreślając, że „rosyjska tyrania utraciła kontrolę nad nami”.

01:44
22.12.2022

Zełenski rozpoczyna od podziękowań pod adresem Pelosi i Harris

Swoje przemówienie na Kapitolu prezydent Ukrainy rozpoczął od podziękowań pod adresem wiceprezydent Kamali Harris i spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Tej drugiej podziękował szczególnie za jej wizytę w Kijowie w maju.

01:40
22.12.2022

Zełenski rozpoczyna przemówienie przed Kongresem

Prezydent Ukrainy został przywitany w Izbie Reprezentantów długą owacją na stojąco. - To naprawdę za dużo dla mnie. Tak naprawdę to owacja dla mojego dzielnego narodu - powiedział Wołodymyr Zełenski.

01:26
22.12.2022

Zełenski spotkał się z czterema przedstawicielami Kongresu USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z czterema przedstawicielami Kongresu USA przed swoim wystąpieniem - ze spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, przywódcą większości w Senacie Chuckiem Schumerem, przywódcą mniejszości w Senacie Mitchem McConnellem i liderem Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów Kevinem McCarthym. Spotkanie odbyło się w biurze Pelosi.

01:25
22.12.2022

Za chwilę wystąpienie Zełenskiego na Kapitolu

To ostatni punkt oficjalnego programu wizyty prezydenta Ukrainy w USA.

01:19
22.12.2022

Zełenski twittuje: Zwycięstwo Ukrainy będzie także zwycięstwem Ameryki

„Dziękuję prezydentowi USA Joe Bidenowi za ciepłe powitanie i głęboko doceniam wsparcie ze strony USA i narodu amerykańskiego. Jestem przekonany, że razem będziemy w stanie zapewnić lepszą, dostatnią i wolną przyszłość obu naszym narodom” - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski na kilkanaście minut przed rozpoczęciem przemówienia na Kapitolu. „Zwycięstwo Ukrainy będzie także zwycięstwem Ameryki” - podkreślił prezydent Ukrainy.

01:11
22.12.2022

Szef ukraińskiego MON o Patriotach dla Ukrainy: To nie są prezenty świąteczne

„Kolejny pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla ukraińskiej armii to jest nie prezent pod choinkę” - ocenił Ołeksandr Reznikow, minister obrony narodowej Ukrainy. „To jest to, co jest niezbędne do pracy: w święta i w dni powszednie, w dzień i w nocy, w śniegu, w deszczu i w upale” - napisał na Twitterze. .

00:47
22.12.2022

Pelosi: Zełenski odważny, naród ukraiński mężny i zjednoczony

Nancy Pelosi, spiker Izby Reprezentantów, stwierdziła, że „wielkim zaszczytem i powodem do dumy” jest dla niej to, że na Kapitolu, w świątyni demokracji, może przywitać „odważnego i mężnego” prezydenta Zełenskiego. Ukraiński naród nazwała z kolei „mężnym i zjednoczonym”. W krótkim przemówieniu oceniła, że akt prawny o pomocy dla Ukrainy, opiewający na 44,9 mld dolarów, zostanie przyjęty w ciągu 48 godzin.

00:21
22.12.2022

Prezydent Zełenski rozmawiał z mediami wraz z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi

Nancy Pelosi mówiła m.in. o swoim ojcu, który był członkiem Kongresu w 1941 roku, gdy przemawiał przed nim Winston Churchill.

00:01
22.12.2022

Pierwsze informacje o wystąpieniu Zełenskiego przed Kongresem

Prezydent Ukrainy ma przedstawić plan zorganizowania jeszcze tej zimy szczytu pokojowego.

Czytaj więcej

Zełenski przed Kongresem przedstawi formułę pokojową i propozycję szczytu
23:43
21.12.2022

Komentator Sky News: To był w dużej mierze pokaz solidarności i wsparcia dla Wołodymyra Zełenskiego

- Obserwowałem go przez ostatnie kilka godzin i myślę, że to, co widzieliśmy, jest apelem z pola bitwy. Zełenski pojawia się w wojskowym ubraniu  obok Joe Bidena w garniturze, mówiąc o cierpieniu swojego kraju. "Musimy przetrwać zimę", mówił o rodzicach, którzy stracili synów i córki - mówił James Matthews ze Sky News. -  Zełenski z pewnością dostał to, po co przyszedł: zdecydowane poparcie, a także sprzęt wojskowy, którego chciał – system Patriot, za którym lobbował długo i ciężko.

23:38
21.12.2022

Kolejnym etapem wizyty prezydenta Zełenskiego w USA jest przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu

Wystąpienie prezydenta jest przewidziane na godzinę 1.30 polskiego czasu.

23:37
21.12.2022

Konferencja zakończyła się zapewnieniem prezydenta Bidena, że USA będą stać przy Ukrainie, dopóki będzie istnieć Ukraina

23:32
21.12.2022

Zełenski pytany o kontakty z Putinem: Po co kontakty z człowiekiem, który ma chory stosunek do świata?

- Co mam powiedzieć człowiekowi, który zniszczył Ukrainę, zniszczył nasze życie, zabił moich rodaków? - pytał Zełenski.

23:18
21.12.2022

Dlaczego nie można przekazać Ukrainie takiej pomocy, by miała większe możliwości obrony przed Rosją

Takie pytanie zdała jedna z dziennikarek, która zauważyła, że mimo wcześniejszych zapewnień, że USA nie przekażą Ukrainie Patriotów, a jednak się na to zdecydowano. - Dlaczego od razu nie można zapewnić takiej pomocy, by Ukraina zwiększyła swoje możliwości obronne? - pytała dziennikarka.

Prezydent Biden wyjaśnił, że jeszcze przed rosyjską inwazją USA przekazały Ukrainie znaczącą pomoc militarną - ponad 20 mld dolarów.

Dodał, że istnieją cztery kluczowe obszary obrony, na których koncentrują się Stany Zjednoczone, w tym obrona powietrzna, w tym Patriot, zaawansowane systemy artyleryjskie, które zostały wysłane na Ukrainę z dziesiątek krajów, czołgi i pojazdy opancerzone, które USA i ich partnerzy dostarczyli Ukrainie, a także kilkaset tysięcy sztuk amunicji. Prezydent stwierdził, że dostarczenie Ukrainie innej broni niż dotychczas naruszyłoby jedność NATO.

Biden zwrócił uwagę, że trzeba zrobić wszystko, co mozliwe, aby konflikt nie przerodził się w trzecią wojnę światową.

23:10
21.12.2022

Pytanie od dziennikarzy: Czym jest sprawiedliwy pokój?

Dla mnie, jako prezydenta, sprawiedliwy pokój to brak kompromisów w kwestii suwerenności, wolności i integralności terytorialnej mojego kraju, zadośćuczynienie za wszystkie szkody wyrządzone przez rosyjską agresję” – powiedział Zełenski w odpowiedzi na pytanie, jak wyobraża sobie pokój dla Ukrainy. .

- Jako ojciec myślę o tym, ilu rodziców straciło swoich synów i córki na pierwszej linii frontu, więc czym jest dla nich sprawiedliwy pokój? - dodał. - Pieniądze są niczym, nie ma odszkodowań ani zadośćuczynień. Żyją zemstą. Im dłużej trwa wojna, tym dłużej trwa ta agresja i tym dłużej ci rodzice będą żyć zemstą. Nie może być sprawiedliwego pokoju w narzuconej nam wojnie.

23:08
21.12.2022

Zełenski pytany o przesłanie dla Amerykanów: Życzę wam pokoju

- Życzę wam, żebyście żyli. Żebyście widzieli, jak wasze dzieci idą do szkoły, żebyście poznali swoje wnuki - mówił Zełenski. - Życzę wam, żebyście z nami wygrali.

23:03
21.12.2022

Biden: Bardzo dobrze czuję się z solidarnością na rzecz wsparcia Ukrainy

- Nigdy nie widziałem, żeby NATO i Unia Europejska były bardziej zjednoczone w jakiejkolwiek sprawie i nie widzę żadnych oznak zmian - powiedział prezydent Biden pytany o to, jak w nadchodzącym roku zamierza podtrzymać pomoc sojuszników dla Ukrainy.

22:56
21.12.2022

Zełenski: Ta wizyta jest historyczną wizytą dla Ukrainy ze względu na stosunki z USA

Prezydent Ukrainy po raz kolejny złożył podziękowania Bidenowi i narodowi Amerykańskiemu za wsparcie i zrozumienie sytuacji Ukrainy i niezbędności jej pomocy.

Zauważył, że jego wizyta w USA jest historyczna, bo stosunki amerykańsko-ukraińskie weszły na poziom realnego sojuszu pełnego realnej treści.

Zełenski podkreślił, że wraca do swojej ojczyzny z "fantastycznymi wieściami", bo dzięki dodatkowej pomocy, w tym systemowi obronnemu Patriot, Ukraina będzie mogła skutecznie walczyć z atakującym ją terrorystom.

22:52
21.12.2022

Połączenie ponad podziałami

Prezydent USA zauważył, że Stany Zjednoczone od początku konfliktu łączyły wielu sojuszników, którzy wspólnie udzielały pomocy walczącemu od 300 dni kraju.

Przekazali oni miliardy dolarów, żeby wesprzeć Ukraińców w dostępie do podstawowych usług, takich jak woda, elektryczność czy pomoc medyczna.

Prezydent zapewnił, że Stany Zjednoczone będą stać u boku Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne.

22:45
21.12.2022

Biden do Ukraińców: Nie jesteście, nie byliście i nie będziecie sami

Od początku wojny jesteśmy w ciągłej komunikacji, ale spotkanie w cztery oczy ma inną wartość - mówił po rozmowie z Zełenskim prezydent Biden podczas wspólnej konferencji prasowej.

Amerykański przywódca podkreślił niezłomność Ukraińców wobec autokratycznego najeźdźcy, który myślał, że "złamie ten naród".

- Gdy ukraińska wolność jest zagrożona, naród amerykański nie wahał się połączyć swoje siły i zapewnić Ukraińcom wsparcie, bo wolność ich kraju jest czymś więcej niż tylko ich wolnością - mówił Biden.

Biden wspomniał o sankcjach nałożonych na Rosję po ataku na Ukrainę, aby uniemożliwić Putinowi prowadzenie tej wojny.

22:18
21.12.2022

Ambasadorka USA w Ukrainie: Dobrze być znów w domu, razem z prezydentem Zełenskim

"Ta wizyta podkreśla niezłomne zaangażowanie USA we wspieranie Ukrainy tak długo, jak to konieczne, w tym poprzez zapewnienie pomocy gospodarczej, humanitarnej i wojskowej" - napisała Bridget Brink.

21:49
21.12.2022

Mierzenie się na dłuższą metę z USA to nie jest dobra perspektywa dla Władimira Putina.

– Spotkanie obu prezydentów to jasny sygnał dla świata, że łączą ich znakomite relacje i Ameryka będzie wspierała Ukrainę i mobilizowała swoich sojuszników do tego samego – mówi „Rz” Mychajło Podolak, doradca Zełenskiego.

Czytaj więcej

Zełenski podbija Stany. Jeśli Kreml liczył na zmęczenie Zachodu u progu drugiego roku wojny, to się zawiódł
21:29
21.12.2022

Były ambasador USA w Ukrainie: Zełenski będzie przekonywać Bidena, że walka z Rosją leży również w interesie USA,

Cofając się o 70 lat, w interesie narodowym Stanów Zjednoczonych leżała stabilna i bezpieczna Europa. Jeśli Rosja wygra tę wojnę, nie będzie mieć takiej Europy - tak zdaniem byłego ambsadora USA w Ukrainie Stevena Pivera będzie argumentować Zełenski w rozmowie z Bidenem.

Inną kwestią, powiedział Pifer, jest to, że „nie wiemy, jak daleko sięgają ambicje Władimira Putina”.- Kiedy mówi o Ukrainie, nie mówi o suwerennym kraju, ale o tym, co nazywa historyczną rosyjską ziemią  – powiedział Pifer, dodając, że Stanom Zjednoczonym i innym krajom sojuszniczym trudno jest powiedzieć, czy Rosja będzie kontynuować agresję na inne części regionu — w tym niektóre kraje, takie jak Polska, które są członkami NATO.

21:06
21.12.2022

W Kijowie przekonują, że zimą wojna się nie zatrzyma

- Dzisiaj pewne jest jedno: nie warto oczekiwać jakiegoś zawieszenia broni. Obie strony szykują się do nieuniknionej eskalacji. Szacuje się, że może to nastąpić jeszcze pod koniec stycznia, najpóźniej na początku marca – mówi Ołeksij Melnyk.

Czytaj więcej

Ukraina szykuje się do nowego etapu wojny
20:37
21.12.2022

Krzyż za Zasługi Wojskowe od obrońcy Ukrainy dla prezydenta Bidena

Zełenski przekazał prezydentowi Bidenowi Krzyż za Zasługi Wojskowe, jaki jeden z obrońców Ukrainy postanowił ofiarować prezydentowi USA.

- To dla mnie wielki zaszczyt - powiedział wzruszony Biden.

Prezydent Biden zapowiedział przekazanie medalu za walkę w Iraku jego zmarłego syna dla ukraińskiego ofiarodawcy.

20:32
21.12.2022

Biden do Zełenskiego: Cieszę się, że pan do nas wrócił

Prezydent Biden podczas części rozmowy dostępnej dla dziennikarzy zapewnił ukraińskiego przywódcę, że USA i ich sojusznicy stoją u boku walczącej od 300 dni Ukrainy.

Poinformował Zełenskiego o zatwierdzeniu kolejnego pakietu pomocy, który zawiera także system Patriot.

Prezydent Ukrainy podziękował Bidenowi i narodowi Stanów Zjednoczonych za ogromną pomoc i wsparcie.

- Europa i wiele innych krajów wciąż nam pomagają, bo wojna się nie kończy. Ale szczególnie dziękuję za pańskie przywództwo. Tę wdzięczność, o której mówię, nie sposób opisać, trzeba ją poczuć - mówił Zełenski.

20:12
21.12.2022

Rozmowa w Gabinecie Owalnym

Następne dwie godziny mają zająć prezydentom rozmowy w cztery oczy.

Według mediów przywódcy mają potwierdzić swoją determinację w obronie Ukrainy przed "nielegalną inwazją" rozpoczętą w lutym przez Rosję.

20:04
21.12.2022

Prezydent Zełenski przybył do Białego Domu

Ukraińskiego przywódcę przywitała para prezydencka, Joe i Jill Bidenowie.

19:37
21.12.2022

Zełenski: Jestem w Waszyngtonie, aby podziękować narodowi amerykańskiemu za bardzo potrzebne wsparcie

Jestem dziś w Waszyngtonie, aby podziękować narodowi amerykańskiemu, prezydentowi i Kongresowi za ich bardzo potrzebne wsparcie. A także kontynuować współpracę, aby przybliżyć nasze zwycięstwo” – napisał Zełenski w poście na swoim oficjalnym kanale na Telegramie.

Zapowiedział szereg negocjacji "w celu wzmocnienia odporności i zdolności obronnych Ukrainy", a w szczególności - rozmowę z prezydentem Joe Bidenem o współpracy dwustronnej między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi,

"W przyszłym roku musimy przywrócić ukraińską flagę i wolność całej naszej ziemi, całemu naszemu narodowi" - napisał Zełenski.

19:17
21.12.2022

Oficjalne powitanie o godz. 20

Prezydent Joe Biden oficjalnie przywita Zełenskiego o godz. 20 polskiego czasu  (14 w Waszyngtonie).

Następnie obydwaj prezydenci odbędą dwugodzinną rozmowę w Gabinecie Owalnym, a po niej wystąpią na wspólnej konferencji prasowej.

Między 1 a 2 polskiego czasu prezydent Ukrainy przemówi do Kongresu USA.

19:04
21.12.2022

Wołodymyr Zełenski przyjechał do Blair House

Kolumna aut z prezydentem Zełenskim dotarła do Blair House - rezydencji prezydenta USA przeznaczonej dla jego gości.

18:44
21.12.2022

Amerykański Senat zatwierdził nowego ambasadora USA w Rosji

Senat przytłaczającą większością głosów zatwierdził Lynne Tracy jako ambasadora USA w Rosji stosunkiem głosów 93 do2.

Tracy zastępuje Johna Sullivana, który został mianowany na to stanowisko przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, a ustąpił ze stanowiska ambasadora we wrześniu.

18:27
21.12.2022

Samolot z prezydentem Zełenskim wylądował  w Bazie Sił Powietrznych Andrews

Prezydent Ukrainy jest w drodze do Waszyngtonu.

18:12
21.12.2022

USA ogłaszają dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 1,85 miliarda dolarów

Pomoc obejmuje wypłatę 1 miliarda dolarów, aby zapewnić Ukrainie „rozszerzone zdolności obrony powietrznej i precyzyjnego uderzenia” oraz dodatkowe 850 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa.

W nowym pakiecie znalazł się system obrony powietrznej Patriot.

17:55
21.12.2022

Samolot z prezydentem  Ukrainy będzie wkrótce lądować w Bazie Sił Powietrznych Andrews

17:33
21.12.2022

Mieszkańcy Kijowa z optymizmem przyjęli niespodziewaną podróż Zełenskiego do USA

Kijowianie mają nadzieję, że wizyta prezydenta w USA – ogłoszona na kilka godzin przed planowanym przyjazdem Zełenskiego do Waszyngtonu – może zintensyfikować wysiłki Ukrainy do skupienia globalnej uwagi na trwającym konflikcie.

17:16
21.12.2022

Przemówienie Zełenskiego przed Kongresem w nocy czasu polskiego

Zełenski ma wystąpić przed Kongresem o godz. 1.30 czasu polskiego (19.30 w Waszyngtonie).

Poinformowała o tym w tweecie przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

„Odważne, patriotyczne, niestrudzone przywództwo prezydenta Zełenskiego zmobilizowało nie tylko jego naród, ale cały świat, do dołączenia do frontu walki o wolność. Z niecierpliwością czekamy na jego inspirujące przesłanie o jedności, odporności i determinacji” - napisała Nancy Pelosi.

16:43
21.12.2022

Kongresmeni są zaskoczeni przemówieniem ukraińskiego przywódcy

Większość z nich tuż po głosowaniu nad kolejnym pakietem pomocy chciała jak najszybciej opuścić Waszyngton, zanim ruch sparaliżują zapowiedziane zamiecie.

Czytaj więcej

Przemówienie Zełenskiego. Czy kongresmenów wystraszy pogoda?
16:37
21.12.2022

Jane Psaki: Spodziewajmy się owacji na stojąco

Wołodymyr Zełenski nie odbyłby tej podróży, gdyby poparcie w USA nie spadało, podczas gdy Rosjanie wycofują źródła energii i bombardują miasta - napisała była rzeczniczka Białego Domu Jane Psaki.

16:05
21.12.2022

Komentator CNN przyrównuje wizytę Zełenskiego do rozmów Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta w 1941 r.

Stephen Collins zauważa, że wizyta Churchilla w USA "scementowała sojusz, który miał wygrać II wojnę światową i zbudować powojenny demokratyczny świat".

Czytaj więcej

CNN: Spotkanie Zełenskiego z Bidenem. Echo rozmów Churchilla z Rooseveltem?
15:53
21.12.2022

Zełenski udał się do USA przez Polskę

TVN pokazał nagranie, na którym widać prezydenta Ukrainy wysiadającego z pociągu na dworcu w Przemyślu, skąd w konwoju pojazdów miał udać się na lotnisko w Rzeszowie, z którego wystartował do USA. Zełenski ma lecieć do USA na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego - podaje CNN.

15:47
21.12.2022

O czym będą rozmawiać Zełenski i Biden?

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, John Kirby, w rozmowie z CNN stwierdził, że prezydenci USA i Ukrainy będą rozmawiać o "sprawiedliwym pokoju" na Ukrainie i tego, jak powinien on wyglądać, jakie powinny być jego składniki i jak pomóc Ukrainie dojść do tego punktu. - Pan Putin nie jest, oczywiście, zainteresowany dyplomacją w tym momencie. Przeciwnie, jest zainteresowany zabijaniem większej liczby ukraińskich cywilów - dodał. Kirby mówił też, że Zełenski jest świadom ryzyka, jakie wiąże się z opuszczeniem Ukrainy przez niego i zapewnił, że USA dbają o to, by podróż prezydenta Ukrainy do USA była bezpieczna.

15:40
21.12.2022

Podolak: Ukraina bezdyskusyjnym liderem obrony wolności, konkurencji, prawa międzynarodowego

"USA są bezdyskusyjnym liderem demokratycznego świata. Ukraina jest dziś bezdyskusyjnym liderem wartości świata, wolności, konkurencji, prawa międzynarodowego. Jest ważne, aby zrozumieć co wciąż musi być zrobione, aby autorytarny potwór (Rosja) ostatecznie przegrał" - napisał tuż przed wizytą Zełenskiego w USA doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

15:33
21.12.2022

Według "Politico" Zełenski poprosi w USA m.in. o broń rakietową dalekiego zasięgu

Choć Amerykanie stale deklarują swoje wsparcie dla Ukrainy, to mają opory przed wysłaniem ukraińskiej armii sprzętu, który pozwoliłby na atakowanie celów wewnątrz Rosji.

Czytaj więcej

Zełenski w USA. Co prezydent Ukrainy chce uzyskać, ale raczej nie będzie zgody Bidena
15:28
21.12.2022

Zełenski będzie trzecim prezydentem Ukrainy, który wygłosi przemówienie w Kongresie w USA

W 2005 roku na forum amerykańskiego Kongresu przemawiał Wiktor Juszczenko, a w 2014 - Petro Poroszenko. Zełenski przemawiał już do kongresmenów w marcu 2022 roku, łącząc się z amerykańskimi parlamentarzystami za pośrednictwem wideołącza.

Czytaj więcej

Kongres po stronie Zełenskiego
15:27
21.12.2022

Biden do Zełenskiego: Jestem zachwycony, że mogę cię przyjąć

Prezydent USA, Joe Biden, napisał na Twitterze, że ma nadzieję iż lot Wołodymyra Zełenskiego do USA przebiega dobrze. "Jestem zachwycony, że mogę cię przyjąć. Wiele do omówienia" - dodał.

15:25
21.12.2022

W czasie wizyty Zełenskiego w USA oficjalnie ogłoszone zostanie przekazanie Ukrainie zestawów Patriot

Najnowszy pakiet pomocy militarnej USA dla Ukrainy ma być wart 1,8 mld dolarów.

Czytaj więcej

AP: Nowy pakiet pomocy militarnej USA dla Ukrainy wart 1,8 mld dol.
15:24
21.12.2022

Kreml skomentował wizytę Zełenskiego w USA

- Dostawy broni trwają. Zakres dostarczanej broni poszerza się. Wszystko to, oczywiście, prowadzi do zaostrzenia konfliktu i, w rzeczywistości, nie wróży dobrze Ukrainie - stwierdził rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow pytany przez dziennikarzy o to, czego spodziewa się po wizycie prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. 

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski leci do Waszyngtonu. Jest komentarz Kremla
15:21
21.12.2022

Podolak: Zełenski będzie w stanie pokazać amerykańskiej elity politycznej "prawdziwą skalę" wojny

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak podkreślił, że wizyta Zełenskiego w USA, po wizycie w Bachmucie jest "symboliczna" i "bardzo znacząca".

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego: Prezydent wyjaśni Amerykanom jak naprawdę wygląda wojna
15:14
21.12.2022

Zełenski opuścił Ukrainę po raz pierwszy od 24 lutego

Wizyta prezydenta Ukrainy w USA będzie pierwszą oficjalną podróżą Zełenskiego poza Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji na jego kraj w lutym br. Ostatni raz za granicą - przynajmniej według oficjalnego kalendarza - Zełenski był 19 lutego, gdy pojechał na konferencję bezpieczeństwa w Monachium.

15:06
21.12.2022

Joe Biden powita Zełenskiego w Białym Domu ok. godziny 20 czasu polskiego

Wspólna konferencja prasowa obu prezydentów planowana jest na 22:30 czasu polskiego.

Czytaj więcej

O której godzinie Wołodymyr Zełenski spotka się z Joe Bidenem?
15:04
21.12.2022

O 7 rano Wolodymyr Zełenski potwierdził na Twitterze doniesienia mediów z USA i napisał, że leci z wizytą do Stanów Zjednoczonych

Prezydent Ukrainy napisał o 7 rano, czasu polskiego, na Twitterze, że znajduje się w drodze do USA, aby "wzmocnić odporność i możliwości obronne Ukrainy". Zełenski napisał też, że przemówi do członków Kongresu, a także omówi z prezydentem USA, Joe Bidenem, współpracę między Ukrainą a USA.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski w drodze do USA. Spotka się z Bidenem, przemówi w Kongresie