04:34
08.12.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 288
00:30
08.12.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:25
08.12.2022

Doniesienia o eksplozjach w Mikołajowie i Chersoniu

Informację podali korespondenci portalu Suspilne. W sześciu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

00:10
08.12.2022

Daniłow: Całkowita klęska militarna Rosji to najlepsza metoda zapobiegnięcia eskalacji konfliktu

"Najlepszą metodą »zapobieżenia eskalacji konfliktu« jest wyeliminowanie prawdziwej przyczyny »eskalacji konfliktu« - mianowicie całkowita i bezwarunkowa klęska militarna tzw. Rosji" - ocenił w mediach społecznościowych Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow dodając, że następnie nastąpić powinna deputinizacja i denuklearyzacja Rosji.

23:48
07.12.2022

Wzrosła liczba ofiar ataku na Kurachowe

Ukraińskie władze informowały, że w środę w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie w mieście Kurachowe (obwód doniecki) zginęli cywile. W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10.

23:27
07.12.2022

Kułeba wysłał list do Borrella

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że napisał do wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella z wnioskiem o nałożenie surowych sankcji UE "na rosyjską produkcję rakiet i wszystko, co jest wykorzystywane do wystrzeliwania śmiercionośnych pocisków na Ukrainę".

23:16
07.12.2022

Czterech policjantów zginęło podczas rozminowywania

W czasie prac saperskich w obwodzie chersońskim zginęło czterech policjantów z obwodu czerkaskiego - poinformował szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko. "Kolejnych czterech funkcjonariuszy zostało rannych, lekarze walczą o ich życie" - dodał.

22:55
07.12.2022

Jak minął dzień w obwodzie sumskim?

Każdego dnia władze graniczącego z Rosją ukraińskiego obwodu sumskiego informują o ostrzale terenów przygranicznych. Wieczorem szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki podał, że w środę ok. godz. 14:30 wojska rosyjskie ostrzelały z moździerzy teren jednej z gmin, a reszta dnia minęła spokojnie.

22:24
07.12.2022

Doniesienia o ostrzale w obwodzie charkowskim

Jedna z miejscowości w obwodzie charkowskim została ostrzelana przez wojska rosyjskie, trwa sprawdzanie skutków ostrzału - podał Kyryło Tymoszenko z kancelarii prezydenta Ukrainy.

22:05
07.12.2022

Co ma zawierać dziewiąty pakiet sankcji na Rosję?

Czytaj więcej

Unia uderzy w Rosję po raz dziewiąty. Czas na totalną blokadę
21:46
07.12.2022

Więcej punktów kontrolnych na moście Krymskim

Na moście Krymskim zwiększona zostanie liczba punktów kontrolnych - zapowiedział wicepremier Rosji Marat Chusnullin. Według jego zapowiedzi, chodzi o to, "aby kierowcy mniej czasu spędzali na oczekiwaniu na zezwolenie na podróż". Most Krymski (Kerczeński) łączy Federację Rosyjską z anektowanym w 2014 r. przez Rosję Krymem. W październiku przeprawa została uszkodzona w wyniku eksplozji - trwają prace naprawcze. 5 grudnia służby prasowe Kremla podały, że mostem przejechał prezydent Rosji Władimir Putin.

21:23
07.12.2022

Podolak o wystąpieniu Putina: Maski opadły

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skomentował wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina o inwazji na Ukrainę. "Maski opadły. Zapomnijcie o »natowskich prowokacjach«, »denazyfikacji« i innych zapomnianych casus belli. Putin potwierdził to, co było oczywiste dla całego świata: Rosja prowadzi ludobójczą wojnę o podbój nowych terytoriów" - napisał w mediach społecznościowych.

20:54
07.12.2022

Ukraińskie wojsko: Rosjanie ostrzelali obiekty cywilne

Ukraiński Sztab Generalny przekazał, że w środę w wyniku ataków rakietowych oraz przeprowadzonych przez bezzałogowe statki powietrzne uszkodzone zostały budynki mieszkalne i inne obiekty cywilne w mieście Korosteń oraz szeregu osiedli w obwodzie żytomierskim. Za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet ostrzelana została mieszkalna dzielnica miasta Kurachowe (obwód doniecki).

20:45
07.12.2022

Ukraiński SG: Rosjanie kontynuują ofensywę w rejonie Bachmutu

"Na kierunku Bachmutu i Awdijiwki okupanci koncentrują swoje główne siły na prowadzeniu działań ofensywnych" - podał Sztab Generalny Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie. Ukraińskie dowództwo podało, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał za pomocą czołgów, moździerzy i artylerii.

20:22
07.12.2022

Pomoc humanitarna dociera do obwodu chersońskiego

Pomoc od fundacji charytatywnych, wolontariuszy oraz innych regionów w kraju jest stale dostarczana do wyzwolonych miejscowości w obwodzie chersońskim - podał szef władz regionu Jarosław Januszewycz.

20:01
07.12.2022

Mer Czernihowa pozbawiony prawa do sprawowania urzędu

Sąd Rejonowy Obwodu Lwowskiego uznał mera Czernihowa winnym wykroczenia administracyjnego. Władysław Atroszenko został ukarany grzywną oraz zakazem pełnienia funkcji mera przez rok - podała agencja Interfax-Ukraina. Według tego źródła, mer zlecił swemu kierowcy, aby ten wyjechał samochodem należącym do żony Atroszenki za granicę. Kierowcy wydano na ten wyjazd służbową delegację, a środki na paliwo pochodziły z budżetu miasta.

19:38
07.12.2022

Putin: Nowe podręczniki do historii to sprawa o państwowym znaczeniu

- Proszę administrację prezydencką, odpowiednie struktury rządowe, aby ta propozycja została wdrożona - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin, odnosząc się do kwestii opracowanie nowych podręczników do historii i nauk społecznych.

Czytaj więcej

Putin kazał przepisać rosyjskie podręczniki do historii
19:19
07.12.2022

Szefowa KE: Będziemy stać przy Ukrainie

"Rosyjska gospodarka jest coraz bardziej w rozsypce" - oceniła Ursula von der Leyen w mediach społecznościowych. "Będziemy nadal wywierać presję na Kreml. I będziemy stać przy Ukrainie - dziś, jutro i tak długo, jak to będzie konieczne" - zadeklarowała szefowa Komisji Europejskiej.

18:54
07.12.2022

Von der Leyen: Zwiększamy presję na Rosję dziewiątym pakietem sankcji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała dziewiąty pakiet sankcji na Rosję, który ma objąć m.in. trzy rosyjskie banki oraz 200 osób i podmiotów. 

18:40
07.12.2022

Tymoszenko: Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie donieckim, nie żyje osiem osób

Osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Kurachowe w obwodzie donieckim - podał wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Dodał, że pociski z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej spadły na rynek, dworzec autobusowy, stacje benzynowe i budynki mieszkalne.

18:21
07.12.2022

Rosnieft w Niemczech odnotował blisko miliard euro straty

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft odnotował już w Niemczech 850 mln euro straty - podaje Deutsche Welle. Powód to działania niemieckiego rządu wobec spółek-córek giganta zgodnie z sankcjami na Rosję za jej zbrodnie w Ukrainie.

Rosnieft posiada w Niemczech kilka rafinerii, które wcześniej – przerabiając rosyjską ropę – pokrywały 12 proc. produkcji paliw w kraju.

17:55
07.12.2022

Putin o "polskich nacjonalistach". Powtórzył rosyjską propagandę

Rosyjska narracja o rzekomych próbach zajęcia przez Polskę części terytorium Ukrainy pojawia się od samego początku inwazji Moskwy na Kijów. Teraz wróciła i to ze strony samego przywódcy Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Putin: Polscy nacjonaliści chcą zająć zachodnie tereny Ukrainy
17:35
07.12.2022

Nie żyje mężczyzna ranny w ostrzale Chersonia

Szef chersońskich władz Jarosław Januszewycz poinformował, że w szpitalu zmarł 61-letni mężczyzna, który we wtorek został ranny po tym, jak wojska rosyjskie ostrzelały teren przedsiębiorstwa motoryzacyjnego w Chersoniu.

17:17
07.12.2022

Zaporoże. Pociągi podmiejskie przestają kursować

Zaporoska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że z powodu problemów z dostawami energii elektrycznej Zaporoska Dyrekcja Transportu Kolejowego odwołała kursowanie pociągów podmiejskich.

16:52
07.12.2022

Brytyjski tenis ukarany za wyrzucenie Rosjan

Decyzja LTA odmawiająca tenisistom z Rosji i Białorusi startów w 2022 roku dotyczyła pięciu turniejów: w londyńskim Queen’s Clubie, Eastbourne, Surbiton, Nottingham i Ilkley. Organizator mistrzostw Wimbledonu – All England Tennis Club dołączył do tego zakazu, za co uczestników i uczestniczki pozbawiono punktów do rankingów ATP i WTA.

Czytaj więcej

ATP grozi i karze Wielką Brytanię za wykluczenie Rosjan
16:35
07.12.2022

Putin: Rosja będzie chronić swoich sojuszników wszystkimi dostępnymi środkami

Prezydent Rosji na tradycyjnym, odbywającym się w grudniu spotkaniu z Radą Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka ocenił też, że w rosyjskich oddziałach na Ukrainie problem dezercji w zasadzie nie istnieje, nie ma też potrzeby organizowania kolejnej mobilizacji.

Czytaj więcej

Putin o inwazji: Morze Azowskie stało się wewnętrznym morzem Rosji. To poważna sprawa
16:19
07.12.2022

W Gruzji zbiórka na generatory dla Ukrainy

W Gruzji trwa zbiórka funduszy na zakup niewielkich generatorów prądu dla mieszkańców Ukrainy. Jak informuje miejscowa prasa, do tej pory zebrano środki na zakup 200 urządzeń. Generatory mają trafić do Kijowa do 24 grudnia.

15:55
07.12.2022

Rzecznik MON Niemiec: Trzy systemy Patriot dla Polski

Niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że między Polską a Niemcami doszło do porozumienia w sprawie stacjonowania niemieckich systemów obrony przeciwrakietowej Patriot w Polsce. Według Arne Collatza, jednego z rzeczników resortu, chodzi o trzy systemy.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Niemcy chcą wysłać do Polski trzy baterie systemów Patriot
15:43
07.12.2022

Kliczko zaprezentował wyremontowany blok

- Za kilka dni mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich mieszkań w budynku przy ulicy Czarnobylskiej w dzielnicy swiatoszynskiej, prawie całkowicie wyremontowanym po rosyjskich atakach rakietowych. Dzisiaj sprawdziłem, jak dom został naprawiony i rozmawiałem z jego mieszkańcami - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko.

15:21
07.12.2022

Ugaszono pożar na lotnisku w Kursku

We wtorek władze obwodu kurskiego informowały o pożarze zbiornika z ropą na wojskowym lotnisku w regionie. Do pożaru miało dojść w wyniku ataku bezzałogowca. Teraz pożar został ugaszony. Gubernator obwodu informował, że z ogniem walczyło 200 osób. Kursk znajduje się ok. 90 km od granicy z Ukrainą. Wcześniej Rosja informowała o atakach dronów na lotniska pod Riazaniem i pod Engelsem, oskarżając o przeprowadzenie uderzeń Ukrainę. Kijów oficjalnie nie potwierdził swego związku z atakami.

14:57
07.12.2022

Propagandyści nawołują do "świętej wojny"

Tymczasem nastroje rosyjskich żołnierzy na frontach wojny nie wróżą Moskwie znaczącego przełomu w najbliższym czasie.

Czytaj więcej

Niemoc Putina, rozpacz propagandystów
14:48
07.12.2022

Merkel: Gdyby nie protokół miński, Rosja mogłaby wcześniej zaatakować Ukrainę

Zdaniem byłej kanclerz Niemiec, odpowiedź NATO na ewentualną inwazję Rosji w 2015 roku nie byłaby tak silna jak to ma miejsce obecnie.

Czytaj więcej

Angela Merkel: Po aneksji Krymu Niemcy nie zareagowały wystarczająco stanowczo
14:23
07.12.2022

Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku tygodnika "Time"

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku tygodnika "Time"
14:09
07.12.2022

ONZ zebrało dowody masowych egzekucji dokonywanych przez Rosjan

Łącznie, w czasie wojny na Ukrainie, do 4 grudnia, OHCHR szacuje, że na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło co najmniej 6 702 cywilów.

Czytaj więcej

ONZ: Rosjanie dokonywali zbiorowych egzekucji w pierwszych tygodniach wojny
13:51
07.12.2022

Sekretarz generalny NATO: Rosja chce zamrozić wojnę, aby rozpocząć ofensywę na wiosnę

- Nie ma teraz warunków do rozwiązania dyplomatycznego. Im bardziej chcemy pokojowego rozwiązania, tym pilniej musimy zapewnić Ukrainie wsparcie wojskowe - uważa Jens Stoltenberg.

Czytaj więcej

Stoltenberg: Rosja próbuje zamrozić wojnę przed ponownym atakiem
13:34
07.12.2022

MSZ Ukrainy: 31 podejrzanych przesyłek dotarło do naszych placówek dyplomatycznych w 15 krajach

Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, na swoim profilu na Facebooku napisał, że w ciągu dwóch dni podejrzane przesyłki dotarły do placówek dyplomatycznych Ukrainy w 15 krajach - do ambasad we Włoszech, Polsce, Portugalii, Rumunii i Danii, a także do konsulatu w Gdańsku, a także placówek dyplomatycznych w Austrii, Watykanie, Hiszpanii, Kazachstanie, Holandii, USA, na Węgrzech, we Francji, Chorwacji i Czechach. Media informowały wcześniej, że zakrwawione przesyłki, które docierały do ukraińskich placówek dyplomatycznych, zawierały m.in. zwierzęce oczy.

13:20
07.12.2022

W ciągu doby w wyniku działań wojennych Rosji na Ukrainie zginęło czterech cywilów

Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Z wpisu Tymoszenki wynika, że w ciągu doby na Ukrainie rannych zostało 16 cywilów.

13:15
07.12.2022

Rosjanie chcą więcej dronów i pocisków z Iranu

Dyplomaci z ONZ informują, że zamówienie na dodatkowy sprzęt zostało już złożone.

Czytaj więcej

Rosja zamawia setki irańskich dronów i rakiet
13:13
07.12.2022

Pieskow: Aresztowania w związku z przygotowaniami do zamachu stanu w Niemczech? Wiemy z mediów

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że aresztowania przez niemiecką policję członków skrajnie prawicowej organizacji, którzy mieli planować zamach stanu w Niemczech to "wewnętrzny problem Niemiec". - I oni sami stwierdzają, że nie może być mowy o żadnej rosyjskiej interwencji. Dowiedzieliśmy się (o tym) z doniesień medialnych. Nie mamy nic do dodania na ten temat - podkreślił rzecznik Kremla.

12:28
07.12.2022

USA nakłaniają Berlin do przekazania Leopardów 2 Ukrainie

Stany Zjednoczone zasygnalizowały rządowi Niemiec, że popierają dostawy niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę, jeśli Berlin podejmie taką decyzję.

Czytaj więcej

Amerykanie zachęcają Niemców do przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2
12:09
07.12.2022

Kreml krytykuje budżet obronny USA

Budżet na obronność USA w 2023 r. przewiduje wydatki rzędu 6 mld dolarów na Europejską Inicjatywę Odstraszania - program, którego celem jest wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie (na Starym Kontynencie żołnierze USA stacjonują obecnie m.in. w Polsce - jest ich w naszym kraju ok. 10 tysięcy).

Czytaj więcej

Kreml oburzony projektem budżetu obronnego USA. "Konfrontacyjny"
11:40
07.12.2022

Rosjanie twierdzą, że zniszczyli wyrzutnię HIMARS w obwodzie donieckim

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w wyniku uderzeń rosyjskiego lotnictwa udało się zniszczyć m.in. zestaw HIMARS i 48 pocisków do niego w pobliżu miejscowości Małotaranowka, w obwodzie donieckim. Rosja w przeszłości informowała już wielokrotnie o niszczeniu zestawów HIMARS - ale doniesień tych nie potwierdza ani strona ukraińska, ani USA, które dostarczają te zestawy Ukrainie. 

11:33
07.12.2022

333 ukraińskich dzieci uważanych jest za zaginione

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy pisze na Facebooku, że od początku wojny na Ukrainie 333 ukraińskich dzieci uważa się za zaginione, 13 112 - deportowano, a 8 017 - odnaleziono.

11:29
07.12.2022

Stany Zjednoczone ustalają czy mają wystarczające ilości amunicji

Armia USA ma plany ewentualnościowe na wypadek potencjalnych konfliktów w różnych częściach świata. Plany te obejmują również szacunki dotyczące ilości niezbędnej amunicji w przypadku takich konfliktów.

Czytaj więcej

USA sprawdzają czy mają wystarczającą ilość amunicji na wypadek konfliktu
11:24
07.12.2022

Rosyjskie koncerny sprzedają paliwa taniej za granicą niż w kraju

Kreml przygotował trzy warianty mechanizmu reakcji na wprowadzenie przez kraje zachodnie pułapu cenowego na dostawę rosyjskiej ropy. Na dziś rosyjskie koncerny naftowe eksportują paliwa po cenach niższych od tych, po których sprzedają je na rynku krajowym.

Czytaj więcej

Rosja eksportuje paliwa taniej niż sprzedaje w kraju. Kreml reaguje
11:00
07.12.2022

Białoruś przywróci karę śmierci dla urzędników i przedstawicieli wojska za zdradę

Służba prasowa izby niższej parlamentu Białorusi poinformowała, że w pierwszym czytaniu Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi przyjęła w pierwszym czytaniu projekt zmian w prawie wprowadzający karę śmierci dla urzędników i przedstawicieli armii skazanych za zdradę.

10:44
07.12.2022

BiełTA: W środę i czwartek dojdzie do ruchów wojsk na Białorusi

"Planowane są ruchy wojsk i sprzętu wojskowego sił bezpieczeństwa" - podaje agencja BiełTA cytując Radę Bezpieczeństwa Białorusi.

Czytaj więcej

Białoruś informuje o planowanych ruchach wojsk
10:19
07.12.2022

Zderzenie ciężarówki wojskowej z minibusem w okupowanej części obwodu donieckiego

W wypadku zginęło 16 osób, trzy zostały ranne - podaje rosyjski "Kommiersant". Ciężarówką wojskową jechali żołnierze. Kierowca ciężarówki jest wśród ofiar wypadku. Przyczyny kolizji nie są znane.

09:55
07.12.2022

Nad ranem Rosjanie ostrzelali obwód sumski

Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego, ogłosił na swoim kanale w serwisie Telegram, że nad ranem Rosjanie ostrzelali rejon seredynobudski z użyciem dział samobieżnych. Na dwie wioski na pograniczu miało spaść łącznie dziewięć pocisków. Trzy budynki mieszkalne miały zostać znacząco uszkodzone, jeden stanął w płomieniach - pisze Żywicki. O drugiej nad ranem Rosjanie ostrzelali okolice miejscowości Znob-Nowhorodśke w rejonie szostkińskim.

09:52
07.12.2022

Fundacja "Ukraińcy w Holandii" wysłała 119 ciężarówek z pomocą humanitarną na Ukrainę

Od 24 lutego działająca w Holandii fundacja "Ukraińcy w Holandii" wysłała 119 ciężarówek z pomocą humanitarną na Ukrainę - poinformowała Lyudmiła Lisowska, członkini zarządu fundacji, w rozmowie z agencją Ukrinform.

09:23
07.12.2022

Duński koncern Rockwool podarował 60 generatorów prądu władzom obwodu czernihowskiego

Generatory trafiły już w różne części obwodu - informuje czernihowska administracja obwodowa. 

09:01
07.12.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 8,233 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 19,2 tys. osób - wynika z danych podanych przez polską Straż Graniczną. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 18,3 tys. osób, a od 24 lutego - 6,408 mln osób.

08:56
07.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 92 740 żołnierzy, 2 935 czołgów, 5 909 pojazdów opancerzonych, 1 923 zestawów artyleryjskich, 395 wyrzutni rakiet, 211 zestawów przeciwlotniczych, 281 samolotów, 264 śmigłowce, 1601 bezzałogowych statków powietrznych, 592 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 526 pojazdów (w tym cystern), 163 jednostki sprzętu specjalnego.

08:37
07.12.2022

Rosjanie wystrzelili 4 pociski na Kramatorsk. Uszkodzili 39 domów

Do ataków doszło we wtorek wieczorem. Informację tę potwierdził mer miasta Aleksander Gonczarenko.

08:31
07.12.2022

Niemcy przyznają Ukrainie 200 mln euro na wsparcie wewnętrznych przesiedleńców

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko podpisał umowę z niemieckim bankiem rozwoju KfW na dotację w wysokości 200 mln euro, która ma być przeznaczona na wsparcie osób wewnętrznie przesiedlonych.

Łącznie 13,6 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny, a około połowa z nich znalazła bezpieczne miejsce na Ukrainie i jako osoby wewnętrznie przesiedlone potrzebują wsparcia finansowego, aby zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak odzież, żywność, lekarstwa i mieszkania - poinformowała ambasada Niemiec na Ukrainie.

08:05
07.12.2022

CNN: Sekretarz obrony mówi, że USA nie przeszkadza Ukrainie w rozwijaniu zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu

Nie staramy się powstrzymać Ukrainy od rozwijania własnych zdolności - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Wypowiedź Austina pojawiła się po dokonanych dzień wcześniej atakach na rosyjskie bazy lotnicze, które znajdują się setki kilometrów od terytorium Ukrainy.

07:33
07.12.2022

W nocy Rosjanie zaatakowali rejon zaporoski

Rosjanie zaatakowali w nocy rejon zaporoski z użyciem dronów-kamikadze i zestawów przeciwlotniczych S-300 - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch. W jednej z wsi rejonu zaporoskiego zniszczone zostały dwa domy, kolejnych osiem zostało uszkodzonych. "Ranne są trzy osoby, w tym 15-letnia dziewczyna" - napisał Staruch. W innej wsi zniszczony został jeden dom, a kolejnych 10 zostało uszkodzonych.

07:25
07.12.2022

Nad obwodem żytomierskim zestrzelono dron-kamikadze

Gubernator obwodu żytomierskiego, Witalij Buneczko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował o zestrzeleniu rosyjskiego drona-kamikadze nad obwodem.

07:21
07.12.2022

Obwód dniepropietrowski zaatakowany z użyciem dronów-kamikadze

W nocy rosyjska armia zaatakowała obwód dniepropietrowski przy użyciu dronów-kamikadze, a także ciężkiej artylerii i wyrzutni rakiet Huragan - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko. Obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić nad obwodem osiem dronów-kamikadze. Rosyjskie pociski spadły na rejon nikopolski. W Nikopolu uszkodzonych zostało kilkanaście domów mieszkalnych, a także budynki gospodarcze i gazociąg.

07:09
07.12.2022

11 rosyjskich lotnisk zamkniętych dla lotów cywilnych co najmniej do 15 grudnia

11 lotnisk w środkowej i południowej Rosji - m.in. w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku, Rostowie nad Donem i Symferopolu - pozostanie zamkniętych dla lotów cywilnych co najmniej do 15 grudnia - podał rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (Rosawiacja). Lotniska te są zamknięte dla lotów cywilnych od 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

06:55
07.12.2022

Wiceszefowa resortu obrony Ukrainy: Dziś my możemy uczyć inne armie świata

Hanna Malar, wiceszefowa Ministerstwa Obrony Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji radziła, aby "nie przewidywać przebiegu wojny w oparciu o prognozy pogody". Malar stwierdziła również, że przed rosyjską inwazją Ukraińców uczono jak walczyć, a teraz ukraińska armia "może czegoś nauczyć inne armie świata".

06:36
07.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: W Kursku pogłoski o ukraińskiej inwazji

"Pogłoski o możliwej inwazji Sił Zbrojnych Ukrainy szerzą się w Kursku i w obwodzie (kurskim)" - czytamy w najnowszym raporcie Sztabu Generalnego ukraińskiej armii. "W związku z tym na granicy z Ukrainą trwa tworzenie fortyfikacji" - czytamy w raporcie.

06:34
07.12.2022

Od 8 grudnia rosyjska telewizja Dożd przestanie nadawać w łotewskich kablówkach

Nie będzie też dostępna na YouTubie na Łotwie. W ostatnich miesiącach nie brakowało krytycznych wypowiedzi pod adresem TV Dożd w Rydze, niektórzy miejscowi komentatorzy obawiali się jej oddziaływania na liczną rosyjską mniejszość w kraju.

Czytaj więcej

Łotysze nie zrozumieli rosyjskiej opozycyjnej telewizji Dożd
06:32
07.12.2022

Zaatakowane zostały dwa lotniska, na których stacjonują rosyjskie bombowce strategiczne

„W Rosji są trzy bazy bombowców strategicznych Tu-95. (…) Nie można przecenić znaczenia obecnych ataków” – stwierdził jeden z niemieckich ekspertów wojskowych.

Czytaj więcej

Czy zaczął się nowy etap wojny? Kijów oficjalnie nie potwierdza ataku na rosyjskie lotniska
06:20
07.12.2022

Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny Polaków poległych na Ukrainie?

Teoretycznie bliscy poległych mocą decyzji premiera mogą otrzymać rentę specjalną. A co z instrumentami cywilnymi?

Czytaj więcej

Kto pomoże bliskim Polaków poległych w Ukrainie
06:07
07.12.2022

W zasięgu ukraińskiego ataku znalazła się obecnie Moskwa

Ważniejsze niż potencjalne zagrożenie stolicy jest to, że zgodnie z rosyjską doktryną wojny atomowej atak na lotniska bombowców strategicznych to jeden z czterech powodów ewentualnego odwetowego ataku jądrowego. Kreml może użyć tej broni, gdy „przeciwnik oddziałuje na krytycznie ważne państwowe lub wojskowe obiekty Rosji, których uszkodzenie doprowadzi do uniemożliwienia działania sił jądrowych” – zapisano w dokumencie.

Czytaj więcej

Ataki na bazy w Rosji. Czy to przełom w wojnie?
06:03
07.12.2022

Think tank ISW pisze o zaciętych walkach w rejonie Bachmutu

ISW zwraca uwagę że rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk, Serhij Czerewaty, 5 grudnia mówił, iż najcięższych walk doświadcza obecnie Bachmut, ale - jak dodał - ukraińskie siły "utrzymują pozycje i zadają maksymalne straty rosyjskim siłom ".

Czytaj więcej

ISW: Rosjanie nie są w stanie otoczyć Bachmutu
05:42
07.12.2022

Prezes Ukrenergo: Wkrótce możemy wrócić do planowych przerw w dostawach prądu

Wołodymyr Kudrycki, prezes spółki Ukrenergo odpowiedzialnej za sieć energetyczną na Ukrainie, zapowiedział, że jeśli Rosjanie nie przeprowadzą kolejnych ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną, w ciągu 2-3 dni kraj może wrócić do planowych przerw w dostawach prądu, zamiast awaryjnych przerw, jakich Ukraińcy doświadczają obecnie. Planowe przerwy w dostawach prądu oznaczają, że określone grupy odbiorców z wyprzedzeniem wiedziałyby kiedy nastąpią kilkugodzinne przerwy w dostawach prądu.

05:23
07.12.2022

W dniu Święta Sił Zbrojnych Ukrainy Zełenski odwiedził żołnierzy na froncie w Donbasie

- Tysiące Ukraińców oddało życie za to, aby mógł nadejść dzień, gdy na naszej ziemi nie będzie ani jednego żołnierza sił okupacyjnych i gdy wszyscy nasi obywatele będą wolni - mówił wieczorem ukraiński prezydent, przemawiając w pałacu prezydenckim.

Czytaj więcej

USA: Nie zachęcamy Ukrainy do atakowania celów poza jej granicami
04:56
07.12.2022

Departament Stanu USA: Nie zachęcamy Ukrainy do uderzania na cele poza jej granicami

Rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, na konferencji prasowej zapewnił, że "USA nie umożliwiają Ukrainie, ani nie zachęcają jej do uderzania na cele poza jej granicami". Price dodał, że USA dostarczają Ukrainie broń, której potrzebuje ona do obrony terytorium tego kraju. Rzecznik wypowiedział się po tym, jak w poniedziałek doszło do ataków z użyciem dronów na dwa lotniska w głębi Rosji. Ukraina oficjalnie nie przyznaje się do tych ataków. Price również podkreślił, że nie ma potwierdzenia, iż ataki te przeprowadzili Ukraińcy.

04:27
07.12.2022

6 grudnia ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 uderzeń na rosyjskie cele

Siły Powietrzne Ukrainy 6 grudnia przeprowadziły 14 uderzeń na rejony koncentracji wojsk, broni i sprzętu rosyjskiej armii oraz dwa uderzenia na pozycje rosyjskiej obrony przeciwlotniczej. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały posterunek kontrolny, dwa rejony koncentracji rosyjskich wojsk i skład amunicji w ciągu minionego dnia.

04:23
07.12.2022

Daniłow: Wiosną ukraińska armia będzie w Ługańsku, Doniecku i Sewastopolu

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, we wpisie na Twitterze zapewnił, że wiosną 2023 roku ukraińska armia dotrze do okupowanych obecnie przez Rosjan Ługańska, Doniecka i Sewastopola. - 6 grudnia 1919 roku rozpoczęła się kampania zimowa armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. 6 grudnia 2022 roku kampania ta trwa i skończy się Ukraińską Wiosną w wyzwolonych Sewastopolu, Doniecku i Ługańsku. Ukraińska zima jest kluczową fazą Wielkiej Wojny o Niepodległość" - napisał Daniłow w dniu Święta Sił Zbrojnych Ukrainy.

04:19
07.12.2022

We wtorek z ukraińskich portów wypłynęły trzy statki z żywnością

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, zawartego między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją, podało, że we wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły trzy statki z żywnością, na pokładzie których znajdowało się łącznie 91 050 ton pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. Statki wypłynęły do portów w Indiach, Hiszpanii i Turcji. Łącznie, od początku obowiązywania porozumienia zbożowego, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 528 statków, na pokładzie których znajdowały się 13 136 453 tony żywności.

04:18
07.12.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 286