Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 287

"Ukraiński Sztab Generalny informuje, że rosyjskie siły koncentrują się na poprawie swoich pozycji taktycznych wokół Bachmutu i przeprowadzania natarć na Bachmut" oraz miejscowości na północ od Bachmutu (Biłohoriwka, Sołedar, Berestowe, Werchnokamiańskie, Bachmutśke i Adrijiwka) oraz na południe od Bachmutu (Opytne, Kurdiuimiwka, Jakowliwka i Kliszcziwka).

ISW zwraca uwagę że rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk, Serhij Czerewaty, 5 grudnia mówił, iż najcięższych walk doświadcza obecnie Bachmut, ale - jak dodał - ukraińskie siły "utrzymują pozycje i zadają maksymalne straty rosyjskim siłom ".

"Rosyjskie źródła twierdzą, że rosyjskie oddziały poczyniły niewielkie postępy wokół Bachmutu 5 i 6 grudnia" - pisze też ISW.

Czytaj więcej

USA: Nie zachęcamy Ukrainy do atakowania celów poza jej granicami

Think tank cytuje rzecznika władz separatystycznej, samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, który twierdzi, że najemnicy z Grupy Wagnera nacierają w kierunku Bachmutu zadając duże straty Ukraińcom.

"Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że Rosjanie odparli 6 grudnia ukraińskie ataki w pobliżu Kurdiumiwki (13 km na południowy-wschód od Bachmutu)" - podaje ISW.

Ukraiński Sztab Generalny informuje, że rosyjskie siły koncentrują się na poprawie swoich pozycji taktycznych wokół Bachmutu i przeprowadzania natarć na Bachmut

Fragment analizy ISW

"Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzili, że 5 i 6 grudnia siły Grupy Wagnera przedarły się przez ukraińską obronę w rejonie Opytnego (4 km na południe od Bachmutu) oraz na południowy wschód od Bachmutu i próbują opanować miejscowość, ale finansujący Grupę Wagnera, Jewgienij Prigożyn zaprzeczył tym doniesieniom" - czytamy w analizie ISW.

ISW, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych, pisze też o ciężkich walkach w rejonie Sołedaru, Kliszcziwki i Kurdiumiwki.