Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zapowiada, że wiosną ukraińska armia wyzwoli Ługańsk, Donieck i Sewastopol.
Amerykański rząd pozostawia Niemcom decyzję, jaką broń chce dostarczyć na Ukrainę - tymi słowami rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Waszyngtonie zareagowała w środę na doniesienie "FAZ".
Według informacji niemieckiego dziennika doradca prezydenta Bidena ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan zachęcał Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów bojowych Leopard 2.
Kilka źródeł przekazało "FAZ", że Sullivan już w październiku mówił o tym podczas rozmowy telefonicznej doradcy kanclerza ds. polityki zagranicznej, Jensowi Plötnerowi. USA z zadowoleniem przyjęłyby niemiecką dostawę Leopardów 2, ale powinno to nastąpić z inicjatywy Niemiec.
Czytaj więcej
Projekt budżetu USA jest "bezprecedensowo konfrontacyjny w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej" - ocenił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Drugie źródło przekazało, że Sullivan wyjaśnił w październiku, że byłoby "dobrze", gdyby Niemcy dostarczyły czołgi.
Rzeczniczka Sullivana Adrienne Watson nie potwierdziła amerykańskiego wsparcia dla dostawy niemieckich czołgów Leopard, ale też nie zaprzeczyła. Dosłownie pisze: "Zostawiamy to Niemcom i nie stawiamy im żadnych wymagań" Ameryka docenia wsparcie bezpieczeństwa, jakiego Niemcy już udzieliły Ukrainie. Dotyczy to artylerii rakietowej, obrony przeciwlotniczej i amunicji".
Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu również nie potwierdził ani nie zaprzeczył treści rozmowy Sullivana z Plötnerem, gdy był o to pytany.
Kanclerz Olaf Scholz wielokrotnie podkreślał, że Niemcy działają w tej kwestii w zgodzie ze swoimi najbliższymi sojusznikami. Do tej pory USA nie dostarczyły Ukrainie ani jednego czołgu bojowego zaprojektowanego na Zachodzie.
Czytaj więcej
Armia USA sprawdza poziom zużycia amunicji w czasie wojny Rosji z Ukrainą, by upewnić się, że Pentagon właściwie szacuje ilość broni potrzebą na wypadek przyszłych konfliktów i operacji wojskowych - oświadczył we wtorek szef Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, gen. Mark Milley.
Eksperci zauważają jednak, że istnieją silne argumenty przemawiające za tym, by najpierw dostarczyć niemieckie czołgi na Ukrainę. Leopard 2 jest czołgiem używanym w polskiej armii, dlatego Ukraina mogłaby mieć sprzęt tego typu serwisowany bezpośrednio przy granicy. Taka opcja nie jest jeszcze możliwa w przypadku amerykańskich czołgów.
Zwraca się uwagę, że Niemcy mogłyby zapewnić 80 jednostek w jak najkrótszym czasie z zapasów samych tylko producentów Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann. Kolejne 30 sztuk miałoby zostać wykorzystane w centrum szkolenia bojowego Bundeswehry.