Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 287

Raport ONZ dotyczy działań wojennych Rosjan od 24 lutego do początku kwietnia w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim, na północy Ukrainy.

"Działania o których mowa, podjęte przez rosyjskie siły zbrojne na kontrolowanych przez nie terenach w tych obwodach, doprowadziły do śmierci 441 cywilów (341 mężczyzn, 72 kobiet, 20 chłopców i 8 dziewcząt)" - czytamy w raporcie. 

Poprzez Misję ONZ Monitorującą Prawa Człowieka na Ukrainie (HRMMU) OHCHR zgromadziło dowody na rosyjskie zbrodnie ze 102 miasteczek i wiosek.

Rosyjski resort spraw zagranicznych i resort obrony nie odpowiedziały do tej pory na prośbę agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

Czytaj więcej

Stoltenberg: Rosja próbuje zamrozić wojnę przed ponownym atakiem

Łącznie, w czasie wojny na Ukrainie, do 4 grudnia, OHCHR szacuje, że na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło co najmniej 6 702 cywilów.

Celowe zabijanie cywilów w czasie konfliktu zbrojnego jest poważnym naruszeniem Konwencji Genewskiej i zbrodnią wojenną zgodnie z Statutem Rzymskim Międzynarodowego Trybunału Karnego.

6 702

Co najmniej tylu cywilów zginęło na Ukrainie w wyniku działań wojennych wedug szacunków ONZ

Komisja ONZ w październiku ogłosiła, że rosyjska armia jest odpowiedzialna za większość naruszeń praw człowieka na Ukrainie w pierwszych dniach wojny.

Wiele ciał cywilów z tego okresu ma na sobie ślady świadczące o tym, że osoby te zostały zamordowane - wynika z raportu ONZ.

Biuro udokumentowało 73 zabójstwa cywilów w Buczy i jest w trakcie badania kolejnych 105 zgonów.

Raport miał na celu pomoc w udokumentowaniu informacji o ofiarach, a także pomoc w pociągnięciu sprawców zbrodni do odpowiedzialności. Przedstawiciele ONZ przeanalizowali szczegółowo 100 zabójstw - 57 z nich miało mieć formę zbiorowych egzekucji, 30 dotyczyło osób aresztowanych, 27 to ofiary egzekucji w miejscu zatrzymania. 43 osoby zginęły poruszając się między miejscowościami na Ukrainie pieszo, rowerem, samochodem lub vanem.