Reklama

ONZ: Rosjanie dokonywali zbiorowych egzekucji w pierwszych tygodniach wojny

W raporcie przygotowanym przez Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ (OHCHR) czytamy, że co najmniej 441 cywilów zginęło z rąk Rosjan w pierwszych tygodniach inwazji Rosji na Ukrainę, choć prawdopodobnie liczba ofiar Rosjan w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim jest znacznie wyższa.

Publikacja: 07.12.2022 14:07

Wołodymyr Zełenski w Buczy

Wołodymyr Zełenski w Buczy

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 287

Raport ONZ dotyczy działań wojennych Rosjan od 24 lutego do początku kwietnia w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim, na północy Ukrainy.

"Działania o których mowa, podjęte przez rosyjskie siły zbrojne na kontrolowanych przez nie terenach w tych obwodach, doprowadziły do śmierci 441 cywilów (341 mężczyzn, 72 kobiet, 20 chłopców i 8 dziewcząt)" - czytamy w raporcie. 

Poprzez Misję ONZ Monitorującą Prawa Człowieka na Ukrainie (HRMMU) OHCHR zgromadziło dowody na rosyjskie zbrodnie ze 102 miasteczek i wiosek.

Rosyjski resort spraw zagranicznych i resort obrony nie odpowiedziały do tej pory na prośbę agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Stoltenberg: Rosja próbuje zamrozić wojnę przed ponownym atakiem

Łącznie, w czasie wojny na Ukrainie, do 4 grudnia, OHCHR szacuje, że na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło co najmniej 6 702 cywilów.

Celowe zabijanie cywilów w czasie konfliktu zbrojnego jest poważnym naruszeniem Konwencji Genewskiej i zbrodnią wojenną zgodnie z Statutem Rzymskim Międzynarodowego Trybunału Karnego.

6 702

Co najmniej tylu cywilów zginęło na Ukrainie w wyniku działań wojennych wedug szacunków ONZ

Komisja ONZ w październiku ogłosiła, że rosyjska armia jest odpowiedzialna za większość naruszeń praw człowieka na Ukrainie w pierwszych dniach wojny.

Wiele ciał cywilów z tego okresu ma na sobie ślady świadczące o tym, że osoby te zostały zamordowane - wynika z raportu ONZ.

Reklama
Reklama

Biuro udokumentowało 73 zabójstwa cywilów w Buczy i jest w trakcie badania kolejnych 105 zgonów.

Raport miał na celu pomoc w udokumentowaniu informacji o ofiarach, a także pomoc w pociągnięciu sprawców zbrodni do odpowiedzialności. Przedstawiciele ONZ przeanalizowali szczegółowo 100 zabójstw - 57 z nich miało mieć formę zbiorowych egzekucji, 30 dotyczyło osób aresztowanych, 27 to ofiary egzekucji w miejscu zatrzymania. 43 osoby zginęły poruszając się między miejscowościami na Ukrainie pieszo, rowerem, samochodem lub vanem.  

Konflikty zbrojne
Jak Władimir Putin wykorzystuje Rosjanki jako tajną broń przeciw Zachodowi
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1439
Konflikty zbrojne
Wiadomo, kiedy odbędą się kolejne rozmowy ws. pokoju na Ukrainie
Konflikty zbrojne
W stronę Bliskiego Wschodu lecą samoloty USA. Trump poważnie rozważa uderzenie na Iran?
Konflikty zbrojne
Elon Musk skrytykował Radosława Sikorskiego, ale zadziałał. „Dajcie nam znać”
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama