Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 287

- Ten dokument jest wyjątkowo konfrontacyjny w stosunku do naszego kraju, ma bezprecedensowo konfrontacyjny charakter, co oczywiście, niestety, obarczone jest dość poważnymi i długoterminowymi konsekwencjami dla dalszej destabilizacji sytuacji na kontynencie europejskim - stwierdził Pieskow mówiąc o projekcie amerykańskiego budżetu.

Pieskow skomentował w ten sposób informację, że Izba Reprezentantów i Senat USA osiągnęły porozumienie ws. budżetu obronnego USA na 2023 rok w wysokości 847,3 mld dolarów.

847,3 mld

Tyle dolarów mają przeznaczyć USA na wydatki obronne w 2023 roku

Budżet przewiduje wydatki rzędu 6 mld dolarów na Europejską Inicjatywę Odstraszania - program, którego celem jest wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie (na Starym Kontynencie żołnierze USA stacjonują obecnie m.in. w Polsce - jest ich w naszym kraju ok. 10 tysięcy).

Czytaj więcej

Ilu żołnierzy NATO przebywa obecnie w Polsce?

Wielkość środków przeznaczonych na Europejską Inicjatywę odstraszania została podwyższona ze względu na "wyzwania dla porządku międzynarodowego ze strony Pekinu i Moskwy".

Projekt budżetu przewiduje też przedłużenie zakazu współpracy z Rosją w sferze militarnej na kolejnych pięć lat.

Projekt przewiduje także rozszerzenie programu pomocy dla Ukrainy (Ukraine Security Assistance Initiative) o dodatkowe 800 mln dolarów w 2023 roku.