Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 287

"W tym okresie (środa-czwartek) planowane są ruchy wojsk i sprzętu wojskowego sił bezpieczeństwa" - podaje agencja BiełTA cytując Radę Bezpieczeństwa Białorusi.

Na razie nie ma informacji w jakich częściach kraju odbywać się będą ćwiczenia.

Białoruś jak dotąd nie włączyła się bezpośrednio do wojny na Ukrainie, ale pozostaje najbliższym sojusznikiem wojskowym Rosji, udostępniając jej swoje terytorium, z którego 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a w kolejnych miesiącach Rosjanie przeprowadzali z Białorusi ataki powietrzne i rakietowe na cele na Ukrainie.

Czytaj więcej

USA: Nie zachęcamy Ukrainy do atakowania celów poza jej granicami

Stacjonujące przy granicy z Ukrainą białoruskie jednostki wiążą też część ukraińskich sił, których Kijów nie może przerzucić na front w obawie przed agresją ze strony Białorusi.

Białoruś i Rosja tworzą luźną konfederację państw, Związek Białorusi i Rosji. W ostatnich latach Miński i Moskwa zacieśniają współpracę gospodarczą i militarną.

W ubiegłym tygodniu doszło do rozmowy ministrów obrony Rosji i ministra obrony Białorusi

W październiku Łukaszenko ogłosił, że na terytorium Białorusi dotarło 9 tys. rosyjskich żołnierzy w ramach tworzenia na terytorium kraju nowego, rosyjsko-białoruskiego zgrupowania wojskowego, które ma bronić terytorium państwa związkowego.

Sztab Generalny armii Ukrainy, w raporcie opublikowanym w środowy ranek podaje, że "jednostki wroga ćwiczą na poligonach w Republice Białorusi".

W ubiegłym tygodniu doszło do rozmowy ministrów obrony Rosji, Siergieja Szojgu i ministra obrony Białorusi, Wiktora Chrenina.