07:08
17.04.2022

Najnowsze informacje z 53. dnia inwazji można przeczytać tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 53
00:11
17.04.2022

Koniec sobotniej relacji

Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.

00:01
17.04.2022

Wicemarszałek Senatu: Putin fałszuje wybory, ale ma poparcie większości Rosjan

- Moje całe życie, pięćdziesięcioletnie, nie przygotowało mnie na otwarty grób masowy - mówił w sobotę w TVN24 Michał Kamiński, relacjonując wizytę delegacji Senatu RP na Ukrainie.

Czytaj więcej

Michał Kamiński: Nie będę pisał „Rosja” i „Rosjanie” z dużej litery
23:37
16.04.2022

Zełenski: Każdy na Ukrainie ma prawo do własnego mieszkania, własnego domu lub własnej kwatery

- Nie może już być tak, że człowiek całe życie poświęca służbie wojskowej, a przechodzi na emeryturę bez własnego mieszkania. Nie może już być tak, że syn lub córka broni Ukrainy na wojnie, a ojciec i matka nie mają własnego mieszkania i są zmuszeni mieszkać w wynajętym mieszkaniu lub szukać innych opcji. Nie może już być tak, że lekarz lub pielęgniarka, nauczyciel lub funkcjonariusz organów ścigania pracuje całe życie uczciwie i przebywa w akademiku przez dziesięciolecia, jeśli nie przez całe życie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, zapowiadając wielki program budowy mieszkań. 

Czytaj więcej

Zełenski zapowiada wielki program budowy nowych mieszkań na Ukrainie
23:13
16.04.2022

Ukraina zaprzecza rosyjskim rewelacjom o „oczyszczeniu” Mariupolu z pułku „Azow”

Ukraińskie Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zaprzeczyło twierdzeniom rzecznika rosyjskiego MON w opublikowanym wieczorem komunikacie. „Ukraińscy obrońcy nadal bronią Mariupola, choć rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało już, że całe miasto Mariupol jest całkowicie oczyszczone z bojowników Azowa, zagranicznych najemników i sił zbrojnych. Ostrzegamy: to nieprawda!” - czytamy na telegramie Centrum.

23:01
16.04.2022

Nieoficjalnie: Roman Abramowicz z wizytą w Kijowie

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz odwiedził Kijów, aby omówić możliwość wznowienia negocjacji między Rosją a Ukrainą - twierdzi agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła.

22:41
16.04.2022

Najeźdźcy ponownie ostrzelali Charków. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne

- Jedna dzielnica Charkowa została właśnie ostrzelana, zginęła jedna osoba i ranne zostały dwie inne. Są teraz w szpitalu, a nasi lekarze ratują im życie na stole operacyjnym. Te ostrzały mają na celu sianie chaosu i zastraszanie ludzi - poinformował w rozmowie z Ukrinform mer Charkowa Ihor Terechow.

22:13
16.04.2022

Władze Czech nazwały „nonsensem” żądania Rosji ws. zakazu przekazywania broni Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wysłało do Pragi notę ​​ostrzegającą Czechy, że nie mogą one bez zgody Moskwy dostarczać byłego sowieckiego sprzętu krajom trzecim. Czeski szef MSZ Jan Lipavský nazwał żądanie Rosji „nonsensem”, ponieważ nie ma zakazu reeksportu i zapowiedział, że jego resort nie zareaguje na notę.

Z kolei minister obrony Jana Černochová powiedziała, że ​​Czechy będą nadal pomagać walczącej o wolność Ukrainie.

21:49
16.04.2022

Morawiecki: Ludziom niegodnym podania ręki nie wciska się w tę rękę banknotów.

- Prowadzenie business as usual z partnerem, który dopuszcza się w tym samym czasie ludobójstwa, nie jest pierwszym szaleństwem tego świata w pogoni za pieniądzem. Nie bądźmy naiwni. Ale są granice, których przekraczać nie wolno - zwrócił uwagę szef rządu w swoim podkaście.

Czytaj więcej

Morawiecki: W najbliższym czasie lepiej sięgnąć po Tarasa Szewczenkę, niż Aleksandra Puszkina
21:17
16.04.2022

341 rannych dzieci na Ukrainie

W wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej 341 dzieci odniosło obrażenia i trafiło na leczenie w zakładach opieki zdrowotnej - poinformowała Ludmyła Denisowa, ukraińska RPO. Spośród nich 174 kontynuuje leczenie, 150 zostało wypisanych, a 5 dzieci zmarło.

Denisowa podkreśliła, że ​​93 proc. hospitalizowanych dzieci odniosło rany postrzałowe lub w wyniku eksplozji.

20:40
16.04.2022

Ruiny i ciała na ulicach. Reuters opublikował film z Mariupola

Dziennikarze agencji Reutera byli w Mariupolu w pobliżu Mariupolskiego Kombinatu Metalurgicznego im. Iljicza, jednego z dwóch zakładów, w których walczyli ukraińscy obrońcy, ukrywając się w podziemnych tunelach i bunkrach.

20:29
16.04.2022

Indyjskie Siły Powietrzne rezygnują z zakupu rosyjskich śmigłowców Mi-17V-5

Decyzja o rezygnacji z 48 maszyn zapadła w związku z zamiarem wsparcia przez indyjskie Siły Powietrzne programu produkcji lokalnych śmigłowców średniej wielkości - podaje agencja ANI. Według jej źródeł decyzja o anulowaniu transakcji została podjęta na długo przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

20:23
16.04.2022

Zełenski rozmawiał z premierem Szwecji

Tematem rozmowy była sytuacja w Mariupolu i sankcje wobec Rosji - poinformowano na twitterowym koncie prezydenta Ukrainy.

20:21
16.04.2022

Trzech kolejnych gruzińskich ochotników zginęło na Ukrainie

O śmierci trzech Gruzinów, walczących z Rosją, poinformował na Facebooku Wano Nadiradze, który już w 2014 roku bronił Ukrainy w ramach batalionu „Donbas”.

Tym samym na Ukrainie zginęło dotąd - według dostępnych danych - dziewięciu gruzińskich ochotników.

20:08
16.04.2022

Abp Budzik: Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu

- Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji. Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu – powiedział w orędziu wielkanocnym, wyemitowanym w TVP, arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

20:02
16.04.2022

Na Cyprze zatrzymano Rosjanina podejrzanego o popełnienie przestępstw związanych z rasizmem

„Szef grupy »Nasz Cypr« w mediach społecznościowych, Igor Malo, został zatrzymany na cztery dni za podżeganie do nienawiści rasowej" - poinformowała rosyjska ambasada w Nikozji.

19:33
16.04.2022

Kolejni wysłannicy Rosatomu w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej dotarli kolejni członkowie rosyjskiego Rosatomu - informuje strona Napromieniowani.pl, podkreślając, że nowej grupie ma dowodzić główny inżynier Rostowskiej Elektrowni Jądrowej, zaś Ukraińcy muszą wszelkie działania uzgadniać z okupacyjnymi dowódcami rosyjskimi.

19:15
16.04.2022

Rosyjskie MON publikuje film ze spotkania dowódcy marynarki z ocalałymi z „Moskwy”

Część ukraińskich komentatorów podkreśla, że na filmie ze spotkania admirała Jewmienowa z załogą widać maksymalnie 100 marynarzy. Załoga krążownika Moskwa liczyła 510 osób.

Czytaj więcej

Dowódca rosyjskiej marynarki spotkał się z ocalałą załogą z krążownika Moskwa
18:38
16.04.2022

Sąd zdecydował o areszcie Medwedczuka bez możliwości wyjścia za kaucją

Łyczakowski Sąd Rejonowy we Lwowie uwzględnił wniosek śledczych i zdecydował o areszcie Wiktora Medwedczuka. „Najlepszy przyjaciel Putina na Ukrainie” usłyszał zarzuty i nie może wyjść z aresztu za kaucją.

18:31
16.04.2022

Zełenski: Zagłada obrońców Mariupola może położyć kres każdemu formatowi negocjacji

Prezydent Ukrainy w rozmowie z ukraińskimi mediami stwierdził, że ​​gdyby Rosjanie doprowadzili do zagłady ukraińskich obrońców w Mariupolu, jakikolwiek format negocjacji mógłby zostać zakończony.

- Myślę, że to ich (rosyjski – przyp. red.) wielki błąd, jeśli naprawdę mówią, że chcą to zakończyć - powiedział Zełenski. Zapewnił, że ukraińskie władze nie prowadzą targu w kwestii terytoriów i ich mieszkańców, ale rozumie, że negocjacje są potrzebne, aby chronić państwo i zakończyć wojnę.

18:22
16.04.2022

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Borisem Johnsonem

O telefonicznej rozmowie poinformował prezydent Ukrainy. Według jego relacji rozmawiano m.in. o sytuacji na froncie, w szczególności w Mariupolu. „Pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy” - podkreślił Zełenski.

18:12
16.04.2022

Prasa o „wyproszeniu” Steinmeiera: Niestosowne oburzenie w Berlinie

Prezydent Niemiec zawsze kierował się w polityce maksymą „Po pierwsze Rosja” (Russland first) – pisze Thomas Schmid z „Die Welt”, dodając, że polityk SPD nigdy nie traktował poważnie Ukrainy jako państwa.

Czytaj więcej

Zełenski nie chciał wizyty prezydenta Niemiec. „Die Welt”: Miał pewne prawo
17:39
16.04.2022

Żona „najlepszego przyjaciela Putina na Ukrainie” śle apele o uwolnienie

W sobotę celebrytka Oksana Marczenko wystosowała prośbę do saudyjskiego następcy tronu o pomoc w wymianie Wiktora Medwedczuka na brytyjskich jeńców, zatrzymanych przez siły rosyjskie.

Czytaj więcej

Żona Medwedczuka poprosiła arabskiego księcia o pomoc w wymianie brytyjskich jeńców na jej męża
17:17
16.04.2022

Słynny brytyjski architekt chce pomóc w odbudowie Ukrainy po wojnie

Norman Foster, jeden z najsłynniejszych współczesnych architektów, zadeklarował pomoc w podniesieniu Charkowa ze zniszczeń wojennych.

Czytaj więcej

Projektant słynnej „kosmicznej” siedziby firmy Apple pomoże odbudować Charków
16:48
16.04.2022

Najbogatszy Ukrainiec: Dla mnie Mariupol był i zawsze będzie ukraińskim miastem

Według magazynu Forbes majątek netto Rinata Achmetowa w 2013 roku wynosił 15,4 miliarda dolarów. Obecnie ma „zaledwie” 3,9 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Najbogatszy Ukrainiec Rinat Achmetow obiecuje odbudowę Mariupola
16:18
16.04.2022

Ukraińcy wykorzystywali nawet „tysiące” pocisków artyleryjskich w ciągu jednego dnia

Przedstawiciel amerykańskiej administracji w rozmowie z CNN wyraził obawy dotyczące ukraińskich zapasów amunicji.

Czytaj więcej

W USA rośnie zaniepokojenie zapasami amunicji na Ukrainie
15:54
16.04.2022

10 tysięcy tirów z Rosji i Białorusi utknęło na granicy unijnej

Według Krajowej Administracji Skarbowej oczekiwanie na przejściu granicznym Koroszczyn w piątek wyniosło do 33 godzin, a na przejściu granicznym północne Bobrowniki 56 godzin.

Czytaj więcej

Tiry z Rosji i Białorusi w gigantycznych kolejkach na granicy
15:34
16.04.2022

Płonie rafineria w Lisiczańsku

W rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku wybuchł poważny pożar, wywołany - jak twierdzi strona ukraińska - kolejnym bombardowaniem Rosjan. Na zdjęciach z okolicy miejsca zdarzenia widać słup czarnego dymu, unoszący się nad zakładem.

15:17
16.04.2022

Ponad 10 tys. wolontariuszy zarejestrowało się, aby pomóc w odbudowie Ukrainy

Wolontariusze pracują obecnie przy rozminowywaniu terenów obwodu kijowskiego - podaje „Kyiv Independent”. Według Państwowego Pogotowia Ratunkowego sprzątają ulice, zbierając pozostawiony gruz i uczestnicząc w akcjach poszukiwawczych.

14:40
16.04.2022

W Borodziance pojawili się ratownicy ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec i Polski, którzy mają pomóc w usuwaniu skutków wojny

14:38
16.04.2022

Dowództwo ukraińskiej Grupy Operacyjnej Południe poinformowało, że Rosjanie „będą próbowali wznowić ofensywę, aby dotrzeć do granic administracyjnych obwodu chersońskiego”.

„Nasze siły przygotowują się do odpowiedniej reakcji” - zaznaczono.

Szef administracji obwodu ługańskiego powiedział natomiast, że spodziewa się naporu Rosjan na dużą skalę, gdy zmieni się pogoda. Według przewidywań, miałoby do tego dojść 24 kwietnia.

14:30
16.04.2022

Ukraina o zabitych podczas wojny dzieciach

Jak poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna, od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie zginęło 200 dzieci, a ponad 360 zostało rannych

Czytaj więcej

Ukraina: Od początku wojny zginęło 200 dzieci
14:23
16.04.2022

Czy nowe przepisy wystarczą, by pomóc dzieciom z Ukrainy

Czytaj więcej

Joanna Zaremba-Stanulewicz: Dramat dzieci z Ukrainy
14:07
16.04.2022

Morawiecki: to już trzecia Wielkanoc "w trudnych i niespokojnych czasach"

Patrząc na rosyjskie bestialstwo w Buczy, Kramatorsku, Mariupolu, Hostomelu, Irpieniu, trzeba sobie powiedzieć wprost, że Europa nie robi wszystkiego, co powinna - powiedział premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym na Facebooku

Czytaj więcej

Morawiecki: Wzrost cen energii konsekwencją błędów w relacjach z Rosją
13:44
16.04.2022

L'Occitane jednak opuszcza Rosję

Francuska firma kosmetyczna L'Occitane zapowiedziała, że jednak zamknie swoje sklepy i stronę internetową w Rosji.

Klienci zagrozili bojkotem marki, która jeszcze kilka dni temu chciała pozostać na rosyjskim rynku, "ponieważ chce chronić personel przed potencjalnym odwetem”.

W oświadczeniu wydanym w piątek firma poinformowała, że zamknie sklepy z powodu „ogromnego ludzkiego cierpienia i eskalacji działań militarnych na Ukrainie”.

13:20
16.04.2022

Cień dawnej potęgi. Rosyjskie krążowniki

Zaprojektowane w latach 70. minionego stulecia i obarczone ciężarem co najmniej trzydziestoletniej służby w trudnym dla Wojenno-Morskowo Fłota okresie transformacji ustrojowej od Związku Sowieckiego do Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Cień dawnej potęgi. Krążowniki Moskwa, Marszał Ustinow, Wariag i Ukrajina
12:45
16.04.2022

Witalij Kliczko: Uderzenie rakietowe w Kijowie zabiło jedną osobę

- Pomimo, że nasza obrona przeciwlotnicza działa, a nasze wojsko skutecznie broni Kijowa, w obwodzie darnickim doszło do uderzeń rakietowych. Jedna osoba zmarła, 18 osób jest teraz w szpitalu, lekarze walczą o ich życie - powiedział Kliczko. Mer zaznaczył także, że Kijów „był i pozostaje celem ataku agresora, więc nie można wykluczyć, że ostrzał stolicy będzie kontynuowany”. Kliczko po raz kolejny zaapelował również do mieszkańców Kijowa, którzy opuścili miasto, aby nie wracali do swoich domów. - Nie możemy zabronić powrotu, możemy tylko coś sugerować. Ale na podstawie zaleceń wojskowych radzimy: jeśli masz okazję zostać trochę dłużej w miastach, w których jest to bezpieczniejsze, zrób to - powiedział.

12:16
16.04.2022

Rosyjskie statki nie wpłyną do rumuńskich portów?

Rumunia od 17 kwietnia ma wprowadzić zakaz wpływania statków pod banderą rosyjską do swoich portów - informuje TASS. Wyjątkiem mają być jedynie przypadki, w których załogi statków będą potrzebowały pomocy, schronienia lub awaryjnego zatrzymania się w porcie ze względów bezpieczeństwa.

11:48
16.04.2022

Boris Johnson, Liz Truss i Ben Wallace z zakazem wjazdu do Rosji

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zabroniło premierowi Borisowi Johnsonowi, minister spraw zagranicznych Liz Truss, sekretarzowi obrony Benowi Wallace’owi i 10 innym członkom brytyjskiego rządu wjazdu do Rosji. Jak poinformowano w oświadczeniu rosyjskie ministerstwo, „decyzja ta została podjęta w związku z bezprecedensowymi wrogimi działaniami rządu brytyjskiego wobec Rosji, w szczególności w związku z nałożeniem sankcji na wysokich rangą rosyjskich urzędników”.

Rosjanie podkreślają także, w kolejnych krokach zakazem wjazdu na swoje terytorium mogą objąć parlamentarzystów z Wielkiej Brytanii, którzy, “popierają neonazistowski reżim w Kijowie”.

Czytaj więcej

Boris Johnson z zakazem wjazdu do Rosji
11:43
16.04.2022

Brytyjczycy aktualizują informacje ws. postępów rosyjskich wojsk w Ukrainie

Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało zaktualizowaną mapę, przedstawiającą ruchy wojsk rosyjskich w Ukrainie. Według brytyjskiego wywiadu, wojska Kremla prawdopodobnie wkroczą na wschód Ukrainy od granicy z Rosją. Przewiduje się także ruchy z Krymu w kierunku Zaporoża, Melitopola, Berdiańska i Chersonia.

11:39
16.04.2022

39 rosyjskich łodzi i okrętów w pobliżu Sewastopola

W pobliżu okupowanego Sewastopola zgromadziło się 39 okrętów wojennych i łodzi Federacji Rosyjskiej - poinformowała na Twitterze „Ukraińska Prawda”.

11:36
16.04.2022

Rosyjskie piekarnie mają problemy z częściami zamiennymi

Ponad 90 proc. wszystkich piekarni w Rosji działa na europejskim sprzęcie, którego import został zakazany przez UE w zeszłym tygodniu. Zapasy komponentów i materiałów eksploatacyjnych do urządzeń od dużych producentów wystarczą na kilka miesięcy.

Czytaj więcej

W Rosji zabraknie chleba przez sankcje? Problemy ze sprzętem
11:22
16.04.2022

Ukraina o stratach sił rosyjskich

Sztab armii ukraińskiej poinformował za pośrednictwem Twittera, że Rosjanie stracili dotychczas między innymi 20,1 tys. żołnierzy i 762 czołgi.

11:13
16.04.2022

Znikają pomniki Armii Czerwonej

W przyszłym tygodniu IPN rozbierze trzy monumenty poświęcone Armii Czerwonej, w ten sposób realizuje akcję dekomunizacji przestrzeni publicznej.

Czytaj więcej

IPN zdemontuje pomniki Armii Czerwonej
11:08
16.04.2022

Kardynał Krajewski spędza Wielkanoc w Ukrainie

Jak informuje Vatican News, papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, który przebywa obecnie w Ukrainie, w Wielki Piątek był w Borodziance w obwodzie kijowskim, aby ”modlić się przed mogiłami i odnalezionymi ciałami, jak na Drodze Krzyżowej”.

Czytaj więcej

Papieski jałmużnik w Ukrainie: Brakuje łez, brakuje słów
11:00
16.04.2022

Ukraiński deputowany Światosław Jurasz: walczymy o nasze istnienie i naszą przyszłość jako niepodległego kraju

Musimy walczyć i musimy się opierać - powiedział ukraiński deputowany Światosław Jurasz. Jak dodał, siły rosyjskie nadal przeprowadzają ataki rakietowe na Kijów, mimo że zostały zepchnięte na dalsze tereny. - Stolica zawsze jest zagrożona powrotem Rosjan - przyznał. Jurasz powiedział również, że rosyjscy żołnierze byli gotowi użyć „wszystkiego” w celu „ujarzmienia” Ukrainy, a teraz „przygotowują coś ogromnego na wschodzie”, aby „pokazać, że ich działania nie były porażką“. - Okropności w Buczy i wyzwolonych przez nas terytoriach wokół Kijowa to dopiero początek. To, co zobaczycie, gdy będziemy coraz bardziej wyzwalać nasz kraj, to horror, jaki Rosja zgotowała wszystkim, którzy tu mieszkają - podkreślił Jurasz.

10:40
16.04.2022

Białoruś wprowadza zakaz przemieszczania się na transport z Unii Europejskiej

Ministerstwo Infrastruktury odradza polskim obywatelom i przewoźnikom drogowym wykonywanie podróży do Białorusi, a tym którzy posiadają pojazdy na terytorium Białorusi zaleca natychmiastowy powrót do Polski.

Czytaj więcej

Białoruś zamknęła granicę, przejadą przez nią tylko poczta i żywe zwierzęta
10:38
16.04.2022

Zełenski: Musimy odbudować gospodarkę tam, gdzie nie ma walk

Wszędzie tam, gdzie nie ma okupantów ani walk, konieczne jest maksymalnie skuteczne odbudowanie gospodarki – powiedział Wołodymyr Zełenski

Czytaj więcej

Zełenski: Musimy odbudować gospodarkę tam, gdzie nie ma walk
10:25
16.04.2022

Kilkaset nowych grobów w Chersoniu

Jak poinformowało brytyjskie Center for Information Resilience (CIR), zajmujące się zwalczaniem dezinformacji i ujawnianiem naruszeń praw człowieka, od 28 lutego do 15 kwietnia na cmentarzu w Chersoniu – mieście będącym pod okupacją rosyjską od 3 marca – pojawiło się co najmniej 824 nowych grobów.

10:15
16.04.2022

Po utracie okrętu wojennego "Moskwa" na Morzu Czarnym Rosja uderzyła w ukraińską fabrykę rakiet Neptun

Czytaj więcej

Rosyjski nalot na fabrykę pocisków Neptun
10:10
16.04.2022

Otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że w sobotę uzgodniono otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych. Mają one m.in. umożliwić ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta Mariupol, które od początku wojny w Ukrainie nieustannie jest atakowane przez rosyjskie wojsko. Pięć z dziewięciu korytarzy ewakuacyjnych zostanie poprowadzonych także z obwodu ługańskiego na wschodzie kraju.

09:52
16.04.2022

Volvo traci z powodu wojny w Ukrainie

W lutym 2022 szwedzka firma, jako jedna z pierwszych firm motoryzacyjnych, zawiesiła wszelką sprzedaż, serwisowanie i produkcję w Rosji.

Czytaj więcej

Volvo Trukcs traci z powodu wojny w Ukrainie
09:30
16.04.2022

Tomasz Terlikowski: Czy może dialog z Cyrylem i Rosją zagłusza już nawet zwyczajną ludzką uczciwość?

I czy przypadkiem łączenie słusznej pomocy zaatakowanemu ze strasznym aktem eskalacji nie jest intelektualnym i moralnym nadużyciem, które przypisuje odpowiedzialność za zbrodnie nie zbrodniarzowi, ale temu, kto pomaga skrzywdzonemu.

Czytaj więcej

Tomasz P. Terlikowski: Watykan i wojna. Zła dyplomacja, błędna etyka
09:05
16.04.2022

Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,781 mln os.

W piątek 15.04 funkcjonariusze SG odprawili 24,4 tys. podróżnych.

08:50
16.04.2022

"Europa będzie musiała się odciąć od rosyjskich surowców"

Opór przed embargiem budzi myśl, że może wrócimy do świata sprzed sankcji, do „business as usual". Ale to jest niemożliwe - uważa dr Łukasz Rachel, ekonomista z Uniwersytetu Princeton i grupy Dobrobyt na Pokolenia.

Czytaj więcej

Łukasz Rachel: Kontynuowanie importu gazu z Rosji będzie dla Europy bardziej kosztowne niż embargo
08:23
16.04.2022

Sondaż dla rp.pl: 74 proc. Polaków uważa, że NATO powinno poszerzyć się o kolejne kraje

Przeciwnego zdania jest 9,4 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy chcą rozszerzenia NATO
08:14
16.04.2022

Eksplozje w Kijowie i Lwowie

W rejonie darnyckim w lewobrzeżnym Kijowie dało się słyszeć głośne eksplozje - poinformował mer Witalij Kliczko.

Z kolei gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozicki poinformował o porannym nalocie na Lwów.

Nie ma danych o ofiarach,

08:00
16.04.2022

Wojna w Ukrainie. Angela Merkel milczy

Niemcy coraz gorzej oceniają politykę wschodnią byłej kanclerz. Jednocześnie specjalna komisja ma wyjaśnić powiązania władz Meklemburgii z rosyjskimi firmami.

Czytaj więcej

Małe szanse na samokrytykę Merkel
07:42
16.04.2022

Bociany z wiosną powracają do Ukrainy

07:36
16.04.2022

Sztab Ukrainy podał najnowsze dane z frontu

W ciągu ostatniej doby siły powietrzne armii ukraińskiej trafiły siedem celów powietrznych: jeden samolot, jeden śmigłowiec, trzy drony i dwa pociski manewrujące - podaje ukraińska armia. 

- Na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego w ciągu ostatniego dnia odparto dziesięć ataków rosyjskiego wroga, zniszczono trzy czołgi, jeden transporter opancerzony, jedną jednostkę sprzętu specjalnego, dwa samochody i trzy systemy artyleryjskie przeciwnika. Zdobyto jeden transporter opancerzony najeźdźców - kontynuuje.

- Wróg koncentruje się na przegrupowaniu i wzmocnieniu wojsk, kontynuuje również częściową blokadę Charkowa i jego ostrzał artyleryjski - podają Ukraińcy. - Najbardziej aktywni Rosjanie są na kierunkach słobozańskim i donieckim.

07:11
16.04.2022

Prawie połowa Białorusinów popiera działania Kremla

Większość Białorusinów jest przeciwko wysłaniu białoruskich wojsk do Ukrainy, choć prawie połowa popiera działania Kremla nad Dnieprem 

Czytaj więcej

Telewizja omamiła Białorusinów
06:59
16.04.2022

Siewierodonieck pod ciężkim ostrzałem. Miasto w 70 proc. zniszczone

Szef cywilno-wojskowej administracji Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim Ołeksandr Striuk powiedział, że miasto jest pod ciężkim ostrzałem wojsk rosyjskich i że pozostaje w nim tylko około 20 tys. mieszkańców. Przed wojną miasto liczyło 135 tys. osób.

 

06:56
16.04.2022

Premier Ukrainy uda się do USA

Reuters: Premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister finansów Serhij Marczenko i prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu.

06:52
16.04.2022

Prezydent Zełenski: trudno powiedzieć, jak długo potrwa wojna

- Oczywiście słyszę też różne przepowiednie. Mam znacznie więcej informacji niż niektóre media o zamiarach i możliwościach armii rosyjskiej – powiedział. - O potencjale rosyjskiej gospodarki. O emocjonalnym stanie społeczeństwa w Rosji.

Czytaj więcej

Zełenski: Dwa czynniki mogą przyspieszyć koniec wojny
06:51
16.04.2022

Brytyjscy komandosi szkolą Ukraińców w Kijowie

SAS, słynny brytyjski korpus sił specjalnych, szkoli ukraińskich żołnierzy na miejscu w rejonie Kijowa - podaje The Times of London.

Żołnierze SAS prowadzili sesje szkoleniowe w zeszłym tygodniu i tydzień wcześniej.

Jeden z dowódców powiedział, że trenerzy uczyli, jak używać NLAW, brytyjskiego pocisku przeciwpancernego.

Wiadomości te nie zostały potwierdzone przez brytyjskie Ministerstwo Obrony.