Zgodnie z decyzją parlamentu Tadżykistanu referendum konstytucyjne odbędzie się 22 maja. Mieszkańcy tego środkowoazjatyckiego kraju mają wówczas przegłosować zmianę konstytucji, dzięki czemu prezydent Emomali Rahmon będzie mógł dożywotnio ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Zmienia się także minimalny wiek ewentualnego kandydata na prezydenta Tadżykistanu z 35 do 30 lat. W referendum pojawią się również pytania dotyczące funkcjonowania w kraju partii politycznych. Zakazana zostanie działalność zagranicznych partii oraz partii, które propagują hasła narodowościowe i religijne.

Wcześniej w Tadżykistanie konstytucję zmieniano w 2003 roku, kiedy kadencja urzędowania prezydenta zwiększyła się z 5 do 7 lat. Z kolei w grudniu ubiegłego roku duchowni Tadżykistanu poparli wcześniejszą decyzję parlamentu, zgodnie z którą prezydent kraju został mianowany dożywotnim „przywódcą narodu". Emomali Rahmon rządzi Tadżykistanem jako prezydent od 1994 roku, wcześniej był przewodniczącym Rady Najwyższej tego kraju.

Rahmon nie jest jedynym przywódcą środkowoazjatyckiego kraju, który rządzi krajem od upadku Związku Radzieckiego. Od 1990 roku na czele Kazachstanu i Uzbekistanu stoją prezydenci Nursułtan Nazarbajew i Islam Karimow.