Mediacja: NRA pozytywnie ocenia polubowne metody rozwiązywania sporów

Naczelna Rada Adwokacka wydała opinię na temat projektu założeń do projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. W ocenie organów adwokatury przedstawiony projekt zasługuje na poparcie.

Publikacja: 16.10.2014 14:30

Mediacja: NRA pozytywnie ocenia polubowne metody rozwiązywania sporów

Foto: www.sxc.hu

O opinię zwrócił się do polskiej Adwokatury Minister Gospodarki. Projekt opiniowała Naczelna Rada Adwokacka, Centrum Mediacyjne przy NRA oraz Sąd Polubowny Adwokatury Polskiej. W ocenie organów Adwokatury przedstawiony projekt zasługuje na poparcie bowiem przewiduje, w odniesieniu do mediacji jak i arbitrażu zmiany systemowe w zakresie powszechnego wykorzystania tych form ADR (Alternative Dispute Resolution - polubowne rozwiązywanie sporów) ze szczególnym uwzględnieniem popularyzacji mediacji w sądach powszechnych.

Zaproponowane obszary regulacji mediacji: zmiany procedur sądowych (procesowych), przyczyny ekonomiczne oraz nowe uregulowanie kwestii administracyjnych w ocenie organów samorządu adwokatów gwarantują zwiększenie popularności i dostępności tej metody rozwiązania sporów.

Zdaniem adwokatów przedstawione nowacje we właściwy sposób kładą nacisk na rozwój mediacji w postępowaniu przedsądowym, przy czym zmniejszają obciążenia podatkowe stron zawierających ugodę mediacyjną.

Z analizy prezentowanych rozwiązań NRA wnioskuje, że ustawodawca dostrzega korzyści płynące z uczestnictwa profesjonalnych pełnomocników w procesie mediacji oraz przewiduje możliwość zasadzenia wyższych kosztów zastępstwa uwzględniających zaangażowanie pełnomocnika w czynności podjęte w celu polubownego rozwiązania sporu.

- Kompleksowy charakter proponowanej regulacji ma zwiększyć atrakcyjność mediacji już na etapie przedsądowym i w ten sposób może znacznie przyczynić się do przyspieszenia rozwiązania wielu spraw bez konieczności korzystania z ochrony sądowej – czytamy w opinii.

Ograniczenie ilości spraw rozpoznawanych przez sądy zdaniem NRA w perspektywie może doprowadzić do przyspieszenia postępowań spornych i przeciwdziałać będzie przewlekłości postępowań sądowych.

- Zmiany dotyczące warunków formalnych pozwu i innych pism wszczynających postępowanie oraz propozycje dotyczące przerwania biegu przedawnienia należy ocenić pozytywnie i korzystnie z punktu widzenia tak stron, jak i pełnomocników oraz mediatorów – dodaje NRA.

Adwokatura podkreśla, że proponowane rozwiązania odpowiadają najbardziej eksponowanym problemom aktualnie obowiązującej regulacji postępowania mediacyjnego w prawie polskim. Nowe przepisy w opinii NRA dążą do harmonizacji regulacji z prawem europejskim, w szczególności odpowiadają oczekiwaniom zmian postulowanym od wielu lat przez środowisko mediacyjne. Zakres przepisów jest kompleksowy, lecz nie jest sprzeczny z postulatem stabilności prawa. Adwokaci pozytywnie ocenili też wybór zagadnień wymagających zmian.

NRA z aprobatą przyjmuje rozwiązania sądownictwa polubownego i ich wpływ na toczące się postępowania po ogłoszeniu upadłości. Przejawia się to na zrównaniu postępowania arbitrażowego z postępowaniem przed sądami powszechnymi.

Adwokaci pozytywnie odnoszą się do propozycji, która pozwoli syndykowi odstąpić od zapisu na sad polubowny, gdy postępowanie arbitrażowe nie zostało jeszcze wszczęte.

Niezwykle istotnym opiniowanym zapisem jest skrócenie postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego. Zakłada wyeliminowanie dwuinstancyjności postępowania przed sądami powszechnymi i powierzenie tego typu spraw w pierwszej instancji sądom apelacyjnym. Od rozstrzygnięcia tego sądu nie będzie przysługiwać apelacja, natomiast może służyć skarga kasacyjna do Sadu Najwyższego. Podobnie skrócenie terminu do wniesienia skargi o uchylenie wyroku sadu polubownego o miesiąc jest zdaniem NRA korzystne.

Jedynie zaproponowana regulacja eliminująca zażalenie od postanowienia ws. stwierdzenia wykonalności wyroku sadu polubownego w Polsce budzi zastrzeżenia adwokatury. Postępowanie o stwierdzenie wykonalności wyroku sadu polubownego jest postępowaniem prowadzonym ex parte. Strona, przeciwko której wniosek został złożony traciłaby możliwość wypowiedzenia się na tym etapie.

Naczelna Rada Adwokacka podziela pomysł zmian w kodeksie postępowania cywilnego w zakresie bezstronności i niezależności arbitra. Arbiter nie ma obecnie wymogu notyfikowania przez stronom okoliczności, które wyłączają lub ograniczają jego bezstronność lub niezależność.

Ze względu na obszerny charakter rekomendacji, do których opiniodawcy nie zgłaszają uwag, zastrzeżenie dot. usunięcia zażalenia na postanowienie w przedmiocie stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce, nie wymaga ich zdaniem konieczności analizy rozwiązań uznanych za prawidłowe i rekomendowane do dalszego procesu legislacyjnego.

Jednocześnie NRA przyłączyła się do stanowiska Krajowej Rady Radców Prawnych w zakresie przymusu adwokacko-radcowskiego w sprawach przed Sądem Okręgowym oraz Sadem Apelacyjnym zgodnie z pozycją w ramach Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 2 października 2014 r.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku