Na wtorkowej wokandzie (20 września) zawisły trzy sprawy. Pierwsza to postępowanie wobec Małgorzaty D.-W., sędzi Sądu Rejonowego w Zielonej Górze. Wszczął je zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

O co poszło? Jako sędzia referent postępowania karnego sędzia miała dopuścić się oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa, wydając postanowienie o zastosowaniu wobec podsądnej tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Tym samym, jak twierdzi rzecznik, sędzia doprowadziła do niesłusznego pozbawienia wolności oskarżonej.

Czytaj więcej

Sędzia Rutkiewicz wraca do orzekania

Druga sprawa dotyczyła sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła decyzję o zawieszeniu jej i umorzyła postępowanie w jej sprawie.

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek została wcześniej zawieszona na miesiąc za to, że podważała status sędziego wybranego przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

W jej sprawie Europejski Trybunał Praw Człowieka na początku sierpnia 2022 r. wydał zabezpieczenie, zgodnie z którym Piekarska-Drążek nie może być sądzona przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej SN, jeśli trzy dni wcześniej ETPCz nie zostanie poinformowany o wyznaczeniu terminu rozprawy oraz składzie orzekającym. Jej sprawę rozpoznawali tzw. starzy sędziowie Sądu Najwyższego – Wiesław Kozielewicz oraz Małgorzata Wąsek-Wiaderek z Izby Karnej SN.

Na wokandzie była też trzecia sprawa – sędziego Piotra Gąciarka z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ta jednak została odroczona, ponieważ obrońcy sędziego złożyli wniosek o przekazanie sprawy do Izby Karnej i wyłączenie od orzekania sędziego Wiesława Kozielewicza, przewodniczącego składowi IOZ.

Sygn akt: I ZZ 9/22, 4/22, II ZZ 4/22

Czytaj więcej

Nie będzie przerwy w dyscyplinarkach