Raportowanie ESG zyskuje na znaczeniu

Dane ESG, uważane za wyznacznik zrównoważonego rozwoju, są coraz bardziej doceniane przez firmy. Czy raportowanie tego typu informacji powinno być obowiązkowe? A jeśli tak, to czy atestacja powinna być wymagana i przez jakie podmioty powinna być wykonywana? Kwestie te nabierają coraz większego znaczenia i są dyskutowane na świecie, w Europie, a także w Polsce.

Aktualizacja: 24.08.2021 14:39 Publikacja: 24.08.2021 10:56

Raportowanie ESG zyskuje na znaczeniu

Foto: AdobeStock

Wraz z upowszechnieniem inicjatyw ESG (ang. environment, social, governance) – częściowo na skutek zmieniających się oczekiwań udziałowców, a także zmiany podejścia wśród podmiotów zapewniających finansowanie, nowych regulacji, debat społecznych i ryzyk reputacyjnych oraz na skutek nowych szans biznesowych – zapotrzebowanie na informacje dotyczące ESG oraz weryfikację informacji znacznie wzrosło na przestrzeni ostatnich lat i trend ten będzie się z pewnością utrzymywał. Jak wynika z raportu Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey, zainteresowanie spółkami, które w swojej działalności uwzględniają czynniki środowiskowe, społeczne i dotyczące ładu korporacyjnego wciąż rośnie. Ponad dwie trzecie przedstawicieli funduszy private equity w Europie Środkowej przyznaje, że włączenie czynników ESG w strategię firmy prowadzi do zwiększenia jej wyceny lub większych zwrotów z inwestycji.Ponieważ dążenie do stworzenia globalnych standardów i ram sprawozdawczości niefinansowej wciąż trwa, inwestorzy, organy regulacyjne i decydenci kierują swoją uwagę na ważną rolę, jaką w promowaniu wysokiej jakości sprawozdawczości pełni ich atestacja. Wobec rosnącego znaczenia informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, ich niska jakość stanowi bowiem zagrożenie dla ochrony inwestorów i stabilności finansowej.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP