Brak analizy due diligence przyczyną niepowodzenia transakcji

Powszechnie wiadomo, iż przeprowadzenie transakcji nabycia udziałów, akcji lub składników majątkowych spółki wymaga podjęcia właściwych i zaplanowanych działań zarówno przez nią, jak i inwestora. Odpowiednio zaplanowany proces, niezależnie jaką przyjmie formę, pozwala nie tylko na bezpieczne zaangażowanie się w działalność interesującego podmiotu, ale ma również skutki długofalowe aż do zakończenia integracji podmiotów.

Aktualizacja: 20.02.2020 17:36 Publikacja: 20.02.2020 17:30

Brak analizy due diligence przyczyną niepowodzenia transakcji

Foto: Adobe Stock

Każdą ze stron transakcji powinno cechować transparentne, kompleksowe oraz pełne zaangażowania działanie od samego początku, czyli już na etapie zainteresowania spółką przez potencjalnego nabywcę, poprzez moment podjęcia decyzji co do formy transakcji, aż do końcowej oceny osiągnięcia założonego celu po dokonaniu pełnej integracji z nabytym podmiotem.

Z tego też względu przeprowadzenie badania due diligence odgrywa niezmiernie ważną rolę, w szczególności w ramach procesów nabywania udziałów albo akcji spółki lub na etapie łączenia się podmiotów. Nie należy również pomijać kwestii audytu, gdy przedmiotem transakcji jest nabycie składników majątkowych wybranego podmiotu. Wówczas analiza ogranicza się zasadniczo do badania cech fizycznych składników majątkowych, sposobu, w jaki znalazły się w spółce, istnienia wad fizycznych lub prawnych, jak i tego, czy są lub mogą potencjalnie być przedmiotem zabezpieczenia. Zbadanie to ma bowiem istotne znaczenie z punktu widzenia roszczeń gwarancyjnych nabywającego.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP