Istotnym problemem dla wielu pracodawców i pracowników w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 stają się badania lekarskie tych ostatnich: wstępne, okresowe i kontrolne. Konsultanci wojewódzkich ośrodków medycyny pracy zalecili zaprzestanie wykonywania badań profilaktycznych. Generalny Inspektor Pracy wydał komunikat, z którego wynika, że możliwe jest zawieszenie badań okresowych (GIP-GNN.50.2.2020.1), ale już nie wstępnych i kontrolnych. Na problem zwrócił uwagę również Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do ministra zdrowia o wprowadzenie przepisów zawieszających obowiązek badań okresowych i kontrolnych pracownika (znak pisma III.7050.2.2020.LN).
Także na odległość
W oczekiwaniu na ewentualne akty legislacyjne wydaje się, że rozwiązanie tego problemu znajduje się w przepisach ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 537 ze zm.). W myśl art. 2 ust. 1 tej ustawy „wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia (...), a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich". Czynności te lekarz może wykonywać także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (art. 2 ust. 4). Z kolei w art. 42 ust. 1 tej ustawy przyjęto, że „lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby". Oznacza to, że badanie lekarskie, jak również wykonywanie innych świadczeń zdrowotnych, jest możliwe za pośrednictwem telefonu lub innych narzędzi do komunikowania się na odległość.
Czytaj także: E-wizyty: czy skrócą się kolejki do lekarzy
Brak przeszkód
Art. 229 kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeprowadzania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Przywołany przepis nie precyzuje, w jaki sposób powinny się one odbywać, z wyjątkiem zastrzeżenia, że badania przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy.