Odstąpienie od kary a dyscyplinarka

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z podwładnym, który popełnił przestępstwo na szkodę firmy, nawet gdy sąd odstąpił od wymierzenia mu kary.

Publikacja: 09.09.2020 15:45

Odstąpienie od kary a dyscyplinarka

Foto: AdobeStock

Sąd odstąpił od wymierzenia kary pracownikowi, który podrobił dokumentację magazynową pracodawcy (sp. z o.o.). Po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie karnej, rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Powołaliśmy się na fakt popełnienia przez niego przestępstwa uniemożliwiającego kontynuację stosunku pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku magazyniera, ponieważ do jego zadań należało prawidłowe wypełnianie tej dokumentacji. Pracownik nie zgodził się z tą decyzją i odwołał do sądu pracy. W uzasadnieniu pozwu wskazał, że nie został skazany prawomocnym wyrokiem (ale nie załączył odpisu tego wyroku do pozwu), więc nie mieliśmy prawa zwolnić go dyscyplinarnie. Czy spółka postąpiła zgodnie z prawem? Jakie argumenty mamy podnieść w procesie o odszkodowanie za nielegalne rozstanie z pracownikiem w trybie pilnym, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną? – pyta czytelnik.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę