Co może wynikać z ewidencji gruntów i budynków

Ewidencja gruntów i budynków odzwierciedla stan prawny nieruchomości, ale go nie tworzy.

Publikacja: 09.12.2015 02:00

Przez ewidencję gruntów i budynków rozumie się system informacyjny zapewniający gromadzenie, aktualizację oraz udostępnianie informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych podmiotach, które nimi władają lub gospodarują. Ewidencja odzwierciedla stan prawny nieruchomości, ale go nie tworzy. Warto przeanalizować, jakie znaczenie ma ewidencja dla właścicieli nieruchomości.

Ewidencja ma walor informacyjny. Odróżnia to ją od ksiąg wieczystych, które wywołują daleko idące skutki prawne. Jednostką ewidencyjną są obręby wyznaczane przez starostę. W obrębach wyznaczane są działki, czyli ciągłe obszary gruntu położone w granicach jednego obrębu, jednorodne pod względem prawnym, wyodrębnione z otoczenia za pomocą linii graficznych. W ewidencji są zawarte dane dotyczące gruntów, budynków, lokali, ale również podmiotów nimi władających. Konkretnie, dane związane z gruntami dotyczą ich położenia, granic, powierzchni, rodzaju użytków, klas gleboznawczych i oznaczenia ksiąg wieczystych. Co do budynków ewidencja zawiera informacje o ich położeniu, przeznaczeniu, funkcjach użytkowych oraz danych technicznych, a co do lokali – o położeniu, funkcjach użytkowych i powierzchni użytkowej.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił