Temat opłaty recyklingowej za torby foliowe budzi ogromne zainteresowanie przedsiębiorców i konsumentów.  7 stycznia opublikowaliśmy odpowiedzi Ministerstwa Środowiska  na pytania w sprawie nowych obowiązków. Czytelnicy "Rzeczpospolitej" nadesłali kolejne pytania - przekazaliśmy je Ministerstwu. Dziś publikujemy je wraz z odpowiedziami.

Jak rozumieć pojęcie klient? Czy klientem jest też firma, która na fakturę kupuje śrubki, sprężynki, śrubokręty i inne? Czy artykuły przemysłowe od innej firmy i w związku z tym za torebki im wydawane należy pobrać opłatę?

Ustawa z dnia 12 października 2018 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2056) nie rozróżnia rodzaju klienta w kontekście opłaty recyklingowej. Ustawa wskazuje, że opłatę recyklingową pobiera się od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego, a więc od każdego klienta bez względu na to, czy jest on osobą fizyczną, czy prawną.

Firma dołącza do swoich artykułów bezpłatne reklamówki jako element reklamy. Towar wraz z reklamówką sprzedaje tylko hurtownikom w ilościach hurtowych, więc nie podlega ustawie o opłacie recyklingowej. Problem w tym, że owi klienci-hurtownicy sprzedają już te produkty w detalu i zgodnie z ustawą powinni pobierać opłatę recyklingową za te torebki i wykazywać je na paragonie. Tylko jak mają to zrobić skoro torebek nie kupili, a otrzymali jako bezpłatny dodatek do towaru, czyli nie mają ich też na stanie, żeby wypisać?

W kontekście przepisów dotyczących opłaty recyklingowej nie ma znaczenia w jaki sposób jednostka handlowa weszła w posiadanie lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Decydującym o pobraniu opłaty recyklingowej jest fakt oferowania tych toreb klientom do pakowania produktów zakupionych w tej jednostce.

Sklep spożywczy sprzedaje odmierzone ilości świeżego bobu w torebkach strunowych. Czy musi za nie pobierać opłatę?

Zgodnie z ww. ustawą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów) nie podlegają opłacie recyklingowej jeżeli ich użycie jest wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności. Jeżeli więc bób jest pakowany w takie torby, to nie podlegają one opłacie recyklingowej. Przy tym nie ma znaczenia czy torba posiada zamknięcie (strunowe bądź inne) albo go nie posiada.

Czy opłata recyklingowa musi być pobierana za lekkie torebki wydawane klientom przez osoby handlujące na bazarach?

Tak, opłata recyklingową za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego jest pobierana przez przedsiębiorcę prowadzącego jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane takie torby przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce. Taką jednostką handlową jest również stoisko na bazarze.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj