Zabezpieczenia umowne w praktyce – kiedy trzeba iść do sądu?

Prawo dopuszcza wiele sposobów zabezpieczenia wierzytelności, które mogą być ustanowione przed lub po jej powstaniu. Będą one miały zastosowanie w szczególności, gdy kontrahent znajdzie się w złej sytuacji majątkowej.

Publikacja: 14.08.2021 00:01

Zabezpieczenia umowne w praktyce – kiedy trzeba iść do sądu?

Foto: Adobe Stock

Dla każdego przedsiębiorcy w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej szczególnie ważne jest prawidłowe zabezpieczenie jego pozycji kontraktowej na wypadek niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę. Takie zabezpieczenie wierzytelności zasadniczo ustanawia się w drodze umownej pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, względnie podmiotem trzecim. Zabezpieczenia umowne mogą być osobiste, tj. umożliwiające zaspokojenie się z całego majątku udzielającego zabezpieczenie, bądź rzeczowe, które umożliwiają zaspokojenie się z określonych składników majątku udzielającego zabezpieczenie. Innym rodzajem zabezpieczenia jest zabezpieczenie roszczenia, które jest udzielane uprawnionemu przez sąd na podstawie złożonego przez niego wniosku. Jego głównym celem jest zapobieżenie sytuacji, gdy brak zabezpieczenia sądowego uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie przyszłego orzeczenia.

Pozostało 88% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą