Zabezpieczenia umowne w praktyce – kiedy trzeba iść do sądu?

Prawo dopuszcza wiele sposobów zabezpieczenia wierzytelności, które mogą być ustanowione przed lub po jej powstaniu. Będą one miały zastosowanie w szczególności, gdy kontrahent znajdzie się w złej sytuacji majątkowej.

Publikacja: 14.08.2021 00:01

Zabezpieczenia umowne w praktyce – kiedy trzeba iść do sądu?

Foto: Adobe Stock

Dla każdego przedsiębiorcy w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej szczególnie ważne jest prawidłowe zabezpieczenie jego pozycji kontraktowej na wypadek niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę. Takie zabezpieczenie wierzytelności zasadniczo ustanawia się w drodze umownej pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, względnie podmiotem trzecim. Zabezpieczenia umowne mogą być osobiste, tj. umożliwiające zaspokojenie się z całego majątku udzielającego zabezpieczenie, bądź rzeczowe, które umożliwiają zaspokojenie się z określonych składników majątku udzielającego zabezpieczenie. Innym rodzajem zabezpieczenia jest zabezpieczenie roszczenia, które jest udzielane uprawnionemu przez sąd na podstawie złożonego przez niego wniosku. Jego głównym celem jest zapobieżenie sytuacji, gdy brak zabezpieczenia sądowego uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie przyszłego orzeczenia.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP