Podatek cyfrowy, pobierany od działalności w internecie takich wielkich światowych firm jak: Google, Facebook czy Amazon, ma być nowym źródłem dochodów polskiego budżetu. Tak przynajmniej zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, przewidując zebranie z tego tytułu 1 mld zł rocznie. Choć od zapowiedzi premiera upłynął miesiąc, na razie nie wiadomo, jaki miałby być kształt nowej daniny.

– Pracujemy nad tym, a konkretne propozycje przedstawimy za około dwóch miesięcy – powiedział „Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Filip Świtała.

Czytaj także: Agnieszka Wnuk: Podatek cyfrowy wprowadzić trudno, ale jest nieunikniony

Na forum Unii Europejskiej nie doszło dotychczas do porozumienia o wspólnym standardzie podatku cyfrowego. Niektóre kraje jednak go wprowadzają, nie czekając na te ustalenia.

We Włoszech podatek od działalności w internecie obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Jego stawka to 3 proc., a podstawą opodatkowania jest przychód z reklam albo z prowadzenia internetowych platform ułatwiających sprzedaż towarów i usług, a także z transmisji danych zebranych od internautów (i używanych potem w celach marketingowych). Podatek ma dotyczyć firm, których globalny przychód przekracza 750 mln euro rocznie, a we Włoszech – 5,5 mln euro.

Do wprowadzenia 3-proc. podatku cyfrowego szykuje się także Hiszpania. Też ma dotyczyć firm o globalnych obrotach 750 mln euro, a w Hiszpanii 3 mln. Przedmiotem opodatkowania ma być m.in. „ukierunkowana reklama", czyli kierowana indywidualnie do użytkownika danego urządzenia na podstawie analiz jego preferencji zakupowych.

Podatek cyfrowy zamierza wprowadzić także Austria. Według ogłoszonego 3 kwietnia projektu 5-proc. danina ma być pobierana od przychodu ze sprzedaży usług reklamy w sieci. Ma dotyczyć przedsiębiorstw, których światowa sprzedaż przekracza 750 mln euro, z czego co najmniej 25 mln euro w Austrii. Aby ułatwić jego pobór, firmy prowadzące internetowe strony z ogłoszeniami będą musiały składać fiskusowi szczegółowe sprawozdania o całej swojej sprzedaży.

Wszystkie te koncepcje zakładają, że podatek cyfrowy miałby charakter podatku obrotowego. Taka koncepcja bywa krytykowana jako niesprawiedliwa.

– Różne przedsiębiorstwa działające w internecie stosują bowiem różne marże handlowe i podatek ten obciążałby je nierównomiernie – uważa Agnieszka Wnuk, doradca podatkowy w MDDP.

Zdaniem ekspertki równie istotną sprawą przy konstruowaniu nowego podatku byłoby zapewnienie jego spójności z systemem podatkowych umów międzynarodowych. – W przedsiębiorstwach ponadnarodowych mogłoby dochodzić do podwójnego opodatkowania tych samych czynności w różnych krajach. Tymczasem obecnie obowiązujące umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie odnoszą się do podatku od przychodów – zauważa Agnieszka Wnuk.

Umowy takie przyjmują zazwyczaj koncepcję tzw. zakładu jako fizycznej obecności podatnika z jednego kraju w innym kraju poprzez np. założenie biura. Obecności wirtualnej tam nie przewidziano.

– Stworzenie nowego podatku „cyfrowego", który byłby sprawiedliwy i skutecznie pobierany, pozostaje zatem wielkim wyzwaniem dla polskich i unijnych legislatorów. Gdyby miał być wprowadzony, to warto, aby stało się to po gruntownych analizach prawnych i bez zbędnego pośpiechu – przestrzega Agnieszka Wnuk.