Znaki towarowe: krokodyl tylko dla Lacoste

Polska spółka KAJMAN nie może używać znaku towarowego z rysunkiem kajmana do oznakowania wyrobów ze skóry, ubrań i obuwia. Sąd UE uznał, że można go pomylić z krokodylem firmy Lacoste, która od lat sprzedaje takie wyroby.

Aktualizacja: 30.09.2015 12:42 Publikacja: 30.09.2015 12:30

Foto: materiały prasowe

- Renoma krokodyla Lacoste pozwala udaremnić rejestrację kształtów krokodyla lub kajmana w odniesieniu do wyrobów ze skóry, ubrań i obuwia – orzekł dzisiaj Sąd Unii Europejskiej (wyrok w sprawie T-364/13).

W 2007 r. polska spółka Eugenia Mocek i Jadwiga Wenta KAJMAN Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna (zwana dalej « Mocek i Wenta ») zgłosiła do rejestracji w charakterze wspólnotowego znaku towarowego w Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) oznaczenie graficzne dla różnych towarów i usług: toreb, ubrań i poduszek dla zwierząt domowych, obuwia, a także wynajmowania nieruchomości. Wygląda ono tak:

Francuska spółka Lacoste wniosła sprzeciw od tego zgłoszenia, powołując się na należący do niej wcześniejszy znak towarowy:

OHIM uwzględnił częściowo sprzeciw Lacoste i odmawił rejestracji znaku polskiej spółki do oznaczenia dla wyrobów ze skóry, ubrań i obuwia. Mocek i Wenta wystąpili wówczas do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji OHIM.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Sąd oddalił ich skargę. Sąd ocenił przede wszystkim, czy w przypadku obu znaków istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd odbiorców. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy znaki wykazują określony stopień podobieństwa wizualnego, fonetycznego i konceptualnego.

Podobnie jak OHIM, Sąd stwierdził, że znaki wykazują niewielkie podobieństwo wizualne, bo oba przedstawiają gada z rzędu krokodyli ukazanego w profilu i z zakręconym ogonem. Istnieje też co najmniej przeciętne podobieństwo konceptualne, gdyż elementy graficzne każdego z tych oznaczeń odnoszą się do pojęcia gada z rzędu krokodyli. Czy takie podobieństwa pozwalają przyjąć prawdopodobieństwo wprowadzenia odbiorców w błąd? Są UE uznał, że tak. Biorąc pod uwagę niekwestionowany fakt, że używany od lat znak towarowy Lacoste uzyskał wysoce odróżniający charakter w odniesieniu do wyrobów ze skóry (zwłaszcza toreb), ubrań i obuwia, istnieje prawdopodobieństwo, że gdy chodzi o te trzy rodzaje towarów, odbiorcy mogą uznać, że towary opatrzone kolidującymi oznaczeniami pochodzą od tego samego przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw powiązanych ze sobą gospodarczo – uzasadnił swoje stanowisko Sąd UE.

Dodał, że przedstawienie należącego do Mocek i Wenta kajmana mogłoby być postrzegane jako wariant przedstawienia krokodyla Lacoste, gdyż to ostatnie przedstawienie jest znane szerokiemu kręgowi odbiorców.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?