Pracodawcy samotni w walce z koronawirusem. Rząd zwleka

Rząd zwleka z nowelą pozwalającą firmom na zbieranie informacji o szczepieniu zatrudnionych, choć potwierdza, że ma ono wpływ na ich bezpieczeństwo.

Aktualizacja: 22.09.2021 10:16 Publikacja: 22.09.2021 07:24

Adobe Stock

Adobe Stock

Foto: firma.rp.pl

Projekt zmian pozwalający na przesuwanie niezaszczepionych pracowników został już zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów i czeka na decyzję rządu o skierowaniu go do Sejmu. Tej jednak ciągle brak. Jak powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czasie konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, projekt jest nadal w trakcie konsultacji międzyresortowych.

Czytaj więcej

I bez zmiany przepisów można pytać o szczepienia

Bez wsparcia

Wobec narastającej fali zachorowań na Covid-19 przedłużające się prace legislacyjne oznaczają, że pracodawcy nie mogą np. odsunąć niezaszczepionych pracowników od obsługi klientów, którzy byliby narażeni na większe ryzyko zakażenia niebezpiecznym wirusem.

– Część firm pogodziła się już, że nie ma co liczyć na wsparcie rządu, i szuka prawnie dopuszczalnych możliwości działania w nadchodzącej fali zachorowań. To jednak niezbadany grunt i pracodawcy, podejmując działania mające podnieść bezpieczeństwo załogi i kontrahentów, obawiają się, że mogą one zostać zakwestionowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych czy Państwową Inspekcję Pracy – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan. – W tym kontekście najważniejsza jest informacja, którzy z pracowników są zaszczepieni, a więc mniej narażeni na ciężkie przejście choroby i długotrwałą hospitalizację. Nie bez powodu Ministerstwo Zdrowia, zachęcając do szczepień, zwraca na to uwagę i również na wpływ na bezpieczeństwo najbliższego otoczenia zaszczepionej osoby. Dlatego pracodawcy zachęcają pracowników do dobrowolnego ujawniania tych informacji. Brakuje jednak przepisów umożliwiających bardziej aktywne działania pracodawców wiodące do organizowania pracy osób zaszczepionych i niezaszczepionych.

Czytaj więcej

Pracodawca sprawdzi, kto się zaszczepił

Dobrowolne zachęty

– W ostatnich dniach udostępniliśmy proste testy do samodzielnego wykonania. To dodatkowa, bezpłatna i dobrowolna oferta dla pracowników, która ma im ułatwić monitorowanie stanu zdrowia. W dalszym ciągu w zakładzie funkcjonują punkty pobrań wymazów do testów PCR. Od czerwca organizujemy szczepienia pracowników – mówi Patrycja Kasprzyk z VW Poznań. – Skupiamy się na motywowaniu pracowników, komunikacji i wyjaśnianiu wątpliwości związanych z epidemią i ze szczepieniami. Pracownicy Volkswagen Poznań otrzymali dodatkowy dzień wolny na każdy dzień szczepienia. Już ponad 60 proc. naszych pracowników skorzystało z tej możliwości i jest zaszczepionych. Wszystko po to, by podnieść ich bezpieczeństwo – dodaje.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"
Anna Hałas-Krawczyk, partner w kancelarii Greenberg Traurig

Obecnie istnieją wątpliwości, czy jest zgodne z prawem przetwarzanie danych o szczepieniach pracowników, a ocena, czy działania takie są dopuszczalne, wymaga złożonej analizy prawnej. Nie czekając na zmianę przepisów, część pracodawców zbiera informacje o szczepieniach i podejmuje konkretne działania wobec osób niezaszczepionych. W rezultacie to pracodawcy przejmują ciężar i ryzyko podejmowania działań zwiększających liczbę osób zaszczepionych. Stoimy na stanowisku, że obecne przepisy o bhp dają podstawy prawne, aby pytać pracowników o status szczepień – tak aby móc zorganizować bezpieczną pracę – poprzez kierowanie pracowników do pracy zdalnej czy też do innej pracy. Pracodawcy muszą mieć jednak jasność, jakie działania są dopuszczalne, tak aby móc zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, klientom czy kontrahentom.

Projekt zmian pozwalający na przesuwanie niezaszczepionych pracowników został już zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów i czeka na decyzję rządu o skierowaniu go do Sejmu. Tej jednak ciągle brak. Jak powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w czasie konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, projekt jest nadal w trakcie konsultacji międzyresortowych.

Bez wsparcia

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów