Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 14.12.2019 14:59 Publikacja: 15.12.2019 00:01
Foto: 123RF
Radca prawny (podatnik VAT czynny) świadczy usługi pomocy prawnej podmiotom zainteresowanym poprzez występowanie przed sądami w charakterze pełnomocnika. Zgodnie z zawartymi z klientami umowami są oni zobowiązani m.in. do zwrotu wydatków poniesionych przez niego w celu świadczenia pomocy prawnej na ich rzecz opłat pocztowych. Opłaty pocztowe wiążą się z koniecznością korespondowania z sądem lub uczestnikami postępowania w sprawach, którym powierzono radcy prawnemu reprezentację (w ramach toczącego się postępowania). Wydatki te pierwotnie ponosi radca prawny. Zgodnie z zawartymi umowami przysługuje mu roszczenie o zwrot tych należności od nich niezależnie od przysługującego mu wynagrodzenia za świadczoną pomoc prawną. Radca prawny wysyła korespondencję za pośrednictwem Poczty Polskiej w imieniu swojego klienta, będącego zleceniodawcą usługi prawnej. Spis i potwierdzenie terminu nadawanych przesyłek radca prawny zrealizuje na podstawie książki nadawczej, na podstawie której liczona jest ilość wysłanej korespondencji w imieniu danego klienta. Wysłana korespondencja pozostaje w aktach sprawy na potrzeby udokumentowania przeprowadzenia danej czynności. Prawnik dysponuje dowodami poniesienia opłat pocztowych w imieniu i na rzecz poszczególnych klientów. Opłaty pocztowe są przejściowo ujmowane przez niego w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku VAT. Czy radca prawny, ponosząc w imieniu i na rzecz swoich klientów koszty opłat pocztowych związanych z wysyłką pism do dłużników danego klienta, mógł uznać, że zgodnie z art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT że czynność ta stanowi zwrot poniesionych przez niego wydatków, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i powinna zostać udokumentowana notą obciążeniową?
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza. Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z złożoności logistyki świątecznych łańcuchów dostaw. Święta to nie tylko tradycyjne, rodzinne posiłki, ale również prezenty czy dekoracje. Dostarczenie wszystkich tych produktów wymaga dodatkowej energii, w tym ropy naftowej, gazu i elektryczności.
Od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP) - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Z dniem 1 stycznia 2024 r. w życie wejdzie nowa ustawa o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 14 kwietnia 2023 r. Zmiana ta nakłada na instytucje finansowe (np. banki) dodatkowe obowiązki raportowania płatności międzynarodowych (CESOP).
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Przekazywanie drobnych upominków okolicznościowych pracownikom to temat pojawiający się praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Jak rozliczyć od nich VAT?
Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości - zachęca Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśnia, sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.
Można już zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania dla osób fizycznych będzie inny niż dla spółek.
Przekazanie towaru w zamian za usługę reklamową wypełnia znamiona dostawy towaru i jednocześnie jest to dostawa odpłatna. Jej odpłatność polega na otrzymaniu w zamian świadczenia usługi reklamowej, gdyż przepisy nie definiują odpłatności jako świadczenia wyłącznie pieniężnego. W związku z tym taka dostawa towaru podlega opodatkowaniu VAT.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Obraz „M39” Wojciecha Fangora na aukcji Desa Unicum w Warszawie pobił własny rekord.
Kilka dni temu w brytyjskim Manchesterze, jednej ze stolic europejskiej popkultury, odbył się pokaz mody Chanel Metiers d’Art.
Od poniedziałku 11 grudnia protestujący kierowcy zablokują dojazd do największego terminalu na węgiersko-ukraińskiej granicy na Węgrzech.
SPD na konwencji w Berlinie krytycznie odniosła się do swojej polityki wobec Rosji za czasów prezydentury Władimira Putina.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował informator dotyczący szczepień przeciwko grypie, COVID-19 i pneumokokom. Jest tam wykaz aptek i przychodni, w których można przyjąć szczepionki. Fundusz podaje też, dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką.
Rosyjskie kobiety domagają się powrotu swoich mężów i synów z frontu w Ukrainie. Czy ta inicjatywa społeczna ma jakieś szanse?
Parlament Europejski i państwa członkowskie UE uzgodniły pierwsze na świecie przepisy regulujące sztuczną inteligencję. Oprócz AI, przepisy będą dotyczyły także mediów społecznościowych i wyszukiwarek.
BYD, chiński producent aut elektrycznych osiągnął kolejny kamień milowy. Z taśm produkcyjnych od 2008 r. zjechało 6 mln samochodów o napędzie czysto elektrycznym, elektrycznym z rangę extenderem oraz hybrydowym typu plug-in.
Decyzja partii Razem aby nie wchodzić do rządu Donalda Tuska wydaje się racjonalna i można ją było przewidzieć. Partia, która od początku swojego istnienia bazuje na buncie społecznym, nie mogła postąpić inaczej.
Piąty tej zimy konkurs pucharowy po raz pierwszy wygrał ktoś inny niż Stefan Kraft. Passę Austriaka przerwał Niemiec Karl Geiger. Polacy, choć powoli, wydają się zmierzać w dobrym kierunku: Piotr Żyła był 11., Dawid Kubacki 15.
Firmy energetyczne szykują się na wdrożenie tzw. taryf dynamicznych, które odznaczają się zmiennością cen energii w bardzo krótkim odstępie czasu. Największy sprzedawca energii w Polsce, Tauron chce usprawnić odczyt energii poprzez aplikację na telefon.
Premier League to już piłkarska NHL. Żadne rozgrywki nie budzą takich emocji i nikt nie sprzedaje praw do transmisji drożej niż Brytyjczycy.
„Die Welt” przestrzega UE i Niemcy, aby nie liczyły na uległość Donalda Tuska w spornych kwestiach. Nowy premier dobrze wie, jak funkcjonuje Unia i będzie twardo bronił polskich interesów.
Komisja Europejska chce ograniczyć patologie związane z hodowlą psów i kotów oraz handlem tymi czworonogami, a także poprawić dobrostan różnych zwierząt podczas transportu. Przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie.
Europejska Uniwersytecka Nagroda Filmowa dla „Anatomii upadku” Justine Triet. Wśród nominowanych była też „Zielona granica” Agnieszki Holland i polska koprodukcja „Housekeeping for Beginners” Gorava Stvorowskiego.
„Organ jest nieomylny, obywatel to krętacz”
Po raz pierwszy w historii większość obywateli USA jest przeciwna obowiązywaniu kary śmierci. Większość stanów zrezygnowała z jej egzekwowania, zaś tylko w tym roku zaledwie w pięciu stanach kara ta została wykonana.
Amerykański aktor Ryan O'Neal, najbardziej znany z nominowanej do Oscara roli w romansie "Love Story" z 1970 roku, zmarł w wieku 82 lat - poinformował jego syn.
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała nowe środki bezpieczeństwa dla leków zawierających pseudoefedrynę. Jest ona składnikiem popularnych preparatów na przeziębienie i alergie, gdyż obkurcza błonę śluzową u osób z katarem lub zapaleniem zatok.
Była niemiecka kanclerz, Angela Merkel odchodzi z Fundacji Konrada Adenauera, think tanku związanego z CDU.
Z wewnętrznego badania, które poznała "Rzeczpospolita" wynika, że Jacek Sutryk ma na starcie prekampanii samorządowej zdecydowanie najwyższe poparcie we Wrocławiu. Z sondażu wynika też, że kandydat KO nie może być pewny wejścia do II tury.
Kalifornijski youtuber, który celowo rozbił swój samolot i opublikował wideo z tego zdarzenia w Internecie, został skazany na 6 miesięcy więzienia. Wyrok niczego go nie nauczył
MSZ Ukrainy potępiło w sobotę rosyjskie plany organizacji wyborów prezydenckich wiosną 2024 roku również na okupowanych częściach Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas