Jak dokumentować podział zysków z prawa do wspólnego prawa ochronnego

Kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podziału korzyści i zysków związanych z posiadaniem prawa do wspólnego wynalazku od wielu lat są przedmiotem kontrowersji. Przedsiębiorcy stoją bowiem przed dylematem, czy podział takiego zysku należy dokumentować fakturą czy notą obciążeniową?

Publikacja: 13.05.2024 04:30

Jak dokumentować podział zysków z prawa do wspólnego prawa ochronnego

Foto: Adobe Stock

- Nasza spółka wraz z uczelnią publiczną, instytutem badawczym oraz jeszcze jednym podmiotem prawa prywatnego (spółką jawną) wytworzyła wspólnie wynalazek. Wynalazek został objęty ochroną prawną (patent). Wszystkie podmioty są podmiotami, które mogą korzystać z praw do patentu. Podpisana została umowa o zasadach korzystania ze wspólnego prawa do wynalazku. Z umowy tej wynika, że do czerpania zysków z wynalazku uprawnione są wszystkie wymienione podmioty. Każdy ze współuprawnionych ma prawo korzystać z wynalazku bądź w produkcji swoich (ulepszonych dzięki wynalazkowi) towarów bądź w tzw. w celach komercyjnych (tj. jako sprzedaż licencji). Przez cele komercyjne strony rozumieją sprzedaż praw albo oddanie praw do używania, w szczególności na podstawie umowy licencyjnej, najmu oraz dzierżawy. W takim przypadku pozostałym współuprawnionym przysługują korzyści finansowe. Jednocześnie współuprawniony, który bądź wykorzystał wynalazek w swojej produkcji bądź podpisał umowę komercyjną zobowiązuje się do przekazania pozostałym współuprawnionym należnej im części przychodów netto z produkcji i/lub komercjalizacji. Żaden z podmiotów nie wykorzystuje wynalazku w produkcji. Spółka jawna podpisuje natomiast umowy odpłatnego udzielania licencji. Tym samym, z tytułu wspólnego prawa do wynalazku, przysługują nam korzyści finansowe. W jaki sposób powinniśmy je udokumentować? – pyta czytelnik.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?