PIT: czy napiwek jest przychodem kelnera

Dodatkowe pieniądze wręczone osobom podającym napoje w pubie trafiające do pracodawcy, który później rozdysponowuje je wśród nich, stanowią ich przychód ze stosunku pracy, a pracodawca musi pobrać od nich zaliczki. Natomiast jeśli trafiają one do pracownika bezpośrednio od klienta, wówczas musi on sam rozliczyć podatek.

Aktualizacja: 28.09.2019 08:39 Publikacja: 28.09.2019 08:26

PIT: czy napiwek jest przychodem kelnera

Foto: Adobe Stock

- Biuro rachunkowe rozlicza kilka restauracji i kawiarni. Kelnerzy pracujący w tych placówkach gastronomicznych często otrzymują napiwki. Napiwki te mają charakter dobrowolny, a ich przyznanie i ich wysokość zależy tylko i wyłącznie od uznania klienta. Czasem napiwek jest wliczony z góry w cenę usługi i zawarty w paragonie bądź fakturze wystawionych dla klienta, a następnie pracodawca wypłaca go pracownikowi. Najczęściej jednak napiwek jest wręczany kelnerowi bezpośrednio przez klienta. W oby przypadkach nie pobiera sobie żadnych kwot z napiwków. Czy otrzymywane przez kelnerów) napiwki stanowią dla nich przychód od którego spółka jako płatnik powinna pobrać zaliczkę na PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił