Zamieszanie spowodowane epidemią koronawirusa spowodowało, że termin rocznego zeznania PIT i CIT został odsunięty do końca maja. Daje to więcej czasu na zebranie wszystkich niezbędnych danych, a także na spokojne zastanowienie się, czy dana firma wykorzystała wszystkie możliwości, jakie dają przepisy o ulgach. To ważne zwłaszcza dla tych, które już dziś mają kłopoty z płynnością finansową lub przygotowują się na kryzys.
Kosmiczne technologie niekonieczne
Jedną z takich korzyści jest ulga na badania i rozwój (B+R). Eksperci przekonują, że aby skorzystać z niej w rozliczeniu za ubiegły rok, wcale nie trzeba posiadać w swojej firmie specjalnego działu w rodzaju ośrodka badawczo-rozwojowego ani też opracowywania supernowoczesnych technologii. Jak zapewnia Anna Turska, doradca podatkowy i partner w kancelarii Ożóg Tomczykowski, w wielu przypadkach wymaga to głównie udokumentowania i pogrupowania pewnych poniesionych już wydatków. Ustawy o PIT i CIT wymagają bowiem wykazania wydatków na B+R w ewidencji rachunkowej firmy. – W większości firm wydatki np. na automatyzację produkcji są przecież dokumentowane, choćby dla wewnętrznych celów zarządczych. Nie trzeba więc tej dokumentacji tworzyć od zera – zauważa Anna Turska.
Czytaj także: Koronawirus: skarbówka przedłuża termin na roczne rozliczenie CIT
Gdy przyjrzeć się przepisom, to rzeczywiście ustawy o podatkach dochodowych definiują działalność badawczo-rozwojową dość szeroko. To „badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań". W katalogu wydatków uznawanych za koszty wymieniono m.in. nabycie materiałów i surowców służących bezpośrednio działalności B+R, a także koszty wykorzystywanych w tym celu ekspertyz, usług doradczych lub innych usług równorzędnych czy też wyników badań wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej. Oczywiście do takich kosztów zalicza się też wynagrodzenie osób pracujących przy opracowywaniu i wdrażaniu innowacji.