Od pracy hybrydowej nie ma już odwrotu, co wpływa na rynek biur. – Pandemia pokazała, że o powierzchni biurowej można myśleć w sposób bardziej ekonomiczny. Wraz z kończącymi się kontraktami firmy oddają od 20 do 50 proc. metrażu. Jeśli obecna siedziba nie daje im możliwości redukcji powierzchni, decydują się na przeprowadzkę do innego budynku – mówi Tomasz Węglarz z BNM – Real Estate Advisory.
Lokal biurowy do wzięcia od ręki
Z danych Grupy REDD wynika, że w Polsce jest ponad 15,7 mln mkw. gotowych biur. W całym kraju buduje się dodatkowo ponad 476 tys. mkw. powierzchni, a tzw. wskaźnik pustostanów wynosi 12,31 proc. Najmniej pustych biur jest w Warszawie (9,4 proc.), najwięcej w Łodzi (19,7 proc.).
Co jest do wzięcia od ręki? – W ofercie są bardzo zróżnicowane moduły biurowe. Wśród wszystkich budynków ponad połowa (54,6 proc.) oferuje powierzchnie na wynajem zarówno od zaraz, jak i w przyszłości – mówi Krzysztof Foks, ekspert REDD.
Średnia powierzchnia modułu, który można wynająć od ręki, to 460 mkw. Najmniejsze dostępne biura mają zaledwie kilkanaście metrów, największe – nawet kilka tysięcy.