Ministerstwo Finansów przypomina na swojej stronie internetowej, że od 1 października br. zmieniły się zasady sporządzania Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli VAT-owskiej ewidencji. Będzie składana razem z deklaracją.

Czynni podatnicy VAT, a więc zarówno duże, średnie i małe firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa zaczną składać nowe JPK_VAT za okresy od 1 października 2020 r. – pisze Ministerstwo Finansów. Ponieważ przesyła się je do 25. dnia następnego miesiąca, pierwszy termin na przekazanie nowej formy pliku upływa 25 listopada. Do tego dnia trzeba wysłać JPK_VAT razem z deklaracją z danymi z października.

A co z raportowaniem wrześniowej sprzedaży i zakupów?

– Jednolity Plik Kontrolny z danymi z września sporządzamy jeszcze na starych zasadach. Ewidencję i deklarację przesyłamy więc osobno. Mamy na to czas do 26 października, bo 25 to niedziela – podkreśla Maciej Kokot, product manager w ALTO.

Nowy plik ma dwa warianty. Dla przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie jest to JPK_V7M. Dla tych, co składają deklaracje kwartalnie: JPK_V7K. Oni za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału wypełniają tylko część ewidencyjną. Po jego zakończeniu opisują część ewidencyjną za trzeci miesiąc i deklaracyjną za cały kwartał.

Czytaj także:

Nowy JPK wchodzi w życie, ale wątpliwości zostają

Ministerstwo Finansów zapewnia, że przygotuje dla przedsiębiorców bezpłatne narzędzia, które pomogą im przygotować, podpisać i wysłać plik JPK_VAT z deklaracją. Między innymi nową wersję popularnej wśród drobnego biznesu aplikacji e-mikrofirma. Ma być udostępniona w październiku.

– JPK za wrzesień przedsiębiorcy mogą wysłać korzystając jeszcze ze starej wersji aplikacji e-mikrofirma – tłumaczy Maciej Kokot.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Niezależnie od terminów i zasad wysyłki nowe oznaczenia towarów, usług i specjalnych procedur musimy stosować w JPK już od 1 października. Przykładowo, usługi niematerialne, np. doradcze czy księgowe, mają znaczek „GTU_12". Natomiast transakcja z podmiotem powiązanym musi być oznaczona symbolem „TP".

Resort finansów podkreśla, że firmy muszą odpowiednio się przygotować do nowych obowiązków. Powinny zweryfikować bazę towarów i usług oraz przyporządkować właściwe oznaczenia do swojego asortymentu. Warto zaktualizować oprogramowanie i przeszkolić pracowników.

Za błędy w nowym JPK będą kary: 500 zł za pomyłkę. Grzywnę dostaną ci, którzy „poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy, będą uniemożliwiać weryfikację transakcji". Szansę na uniknięcie sankcji daje korekta zapisów w ewidencji.