fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Nowy JPK wchodzi w życie, ale wątpliwości zostają

AdobeStock
Błędne oznaczenie mechanizmu podzielonej płatności może narazić przedsiębiorcę na sankcję 500 zł – ostrzegają eksperci.

Mimo iż nowy JPK wchodzi w życie 1 października, to nadal budzi wątpliwości. Dotyczą one m.in. stosowania symbolu MPP (mechanizm podzielonej płatności). „Rzeczpospolita" poprosiła o wyjaśnienie Ministerstwo Finansów.

„W nowym JPK_VAT z deklaracją oznaczenie MPP należy stosować do faktur, dla których mechanizm podzielonej płatności jest obligatoryjny, czyli do faktur o kwocie brutto powyżej 15 tys. zł, które dokumentują dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, zarówno po stronie sprzedaży jak i zakupu" – tłumaczy resort.

Czy inne zastosowanie oznaczenia MPP będzie uznane za błąd podlegający sankcji? „Kary będą nakładane tylko na tych, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy, będą uniemożliwiać weryfikację transakcji" – wyjaśnia MF.

Eksperci mają wątpliwości.

– Niestety, odpowiedź ministerstwa jest wieloznaczna, asekuracyjna i niespójna z dotychczasową polityką w zakresie MPP. Dla przedsiębiorców to realny problem i zagrożenie karami. Wiele firm, zwłaszcza małych i średnich, nie może sobie pozwolić na zintegrowany system finansowo-księgowy, automatycznie kwalifikujący MPP – mówi dr Izabela Andrzejewska-Czernek, partner w Kancelarii Vinci & Vinci. – Samo stwierdzenie, czy dany towar jest zawarty w załączniku nr 15, niejednokrotnie wymaga analizy. Nie jest to oczywiste i łatwe, zwłaszcza w dobie zawirowań spowodowanych nową matrycą VAT i koniecznością stosowania kodów CN, podczas gdy załącznik 15 wskazuje kody PKWiU 2008 – dodaje.

Z kolei dr Elżbieta Lis, partner w Kancelarii Andersen, zwraca uwagę, że sankcja 500 zł może być nałożona wyłącznie w przypadku błędów, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji. Nie każdy błąd rodzi zatem takie ryzyko.

– Moim zdaniem jednak błędne oznaczenie transakcji jako MPP lub brak takiego oznaczenia wypełnia tę przesłankę. Błąd taki uniemożliwia bowiem organom podatkowym weryfikację transakcji podlegających obowiązkowemu MPP, a zatem może podlegać karze – mówi Elżbieta Lis. Zwraca uwagę, że zgodnie z przepisem naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć karę pieniężną, ale nie musi.

– Można się spodziewać, że w pierwszym okresie obowiązywania nowego JPK podejście organów podatkowych do błędów będzie liberalne. Nie należy jednak liczyć na to, że ten stan się utrzyma. Trzeba tak ustawić funkcjonujące u podatnika procesy, by transakcje podlegające szczególnym zasadom oznaczania w JPK były identyfikowane prawidłowo – mówi Elżbieta Lis.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA