Mamy złą wiadomość dla przedsiębiorców, którzy otrzymali wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu finansów umorzona część subwencji nie będzie zwolniona z podatku. Skarbówka wydała interpretację, w której domaga się zapłaty PIT. Wyjaśnia, że kwota, której przedsiębiorca nie musi zwracać, jest dla niego przychodem i podlega opodatkowaniu.

Sprawa dotyczyła mikroprzedsiębiorcy, który w maju 2020 r. otrzymał subwencję z rządowej tarczy antykryzysowej. Musi zwrócić 25 proc. otrzymanej kwoty, zaś pozostałe 75 proc. może zostać umorzone po spełnieniu określonych warunków.

Zapytał, jak rozliczyć część niepodlegającą zwrotowi. Jego zdaniem nie jest to przychód, więc nie powinien płacić PIT.

Czytaj także:

Alert: potrzebne zwolnienie z podatku

Tarcza antykryzysowa: fiskus nie chce podatku od subwencji z PFR. Na razie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się jednak z takim podejściem. Wyjaśnił, że dla celów podatku dochodowego pomoc z tarczy finansowej traktowana jest tak jak pożyczka. Samo wsparcie nie stanowi dla wnioskodawcy przychodu opodatkowanego PIT, ale umorzenie zwrotu już tak.

„Zatem o ile sam fakt otrzymania subwencji finansowej jest obojętny podatkowo, o tyle jej umorzenie stanowić będzie dla wnioskodawcy konkretne przysporzenie majątkowe skutkujące koniecznością rozpoznania przychodu" – stwierdził dyrektor KIS.

Przedsiębiorcy są rozczarowani. Jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów dawało nadzieję na zwolnienie z podatku. Informowało, że wspólnie z PFR pracuje nad rozwiązaniem korzystnym dla przedsiębiorców.

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj

– Apelowaliśmy już na początku o zwolnienie z podatku i odpowiednią zmianę przepisów. Celem tarczy finansowej jest ratowanie przedsiębiorstw i poprawa płynności finansowej. Tymczasem podatek oznacza dodatkowe obowiązki i zmniejszenie nominalnej kwoty pomocy – mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców PR.

Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wskazuje, że interpretacja jest zbieżna ze stanowiskiem PFR komunikowanym w maju.

– Konieczność uiszczenia podatku dochodowego od części subwencji będzie stanowiła dodatkowe obciążenie, tym bardziej dotkliwe w drugiej fali epidemii i przy zamykaniu kolejnych sektorów gospodarki. Pytanie brzmi, czy nie warto byłoby wprowadzić wobec tego jakichś szczególnych regulacji, zwłaszcza że według ostatnich doniesień planowane jest wprowadzenie możliwości umorzenia w niektórych przypadkach nawet całości subwencji – mówi Jakub Bińkowski.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 434.2020.3.AWO