Rozliczenie podatku od WNT stało się prostsze

Aby odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie trzeba już otrzymać faktury dokumentującej tę transakcję.Nowe reguły rozliczania VAT stosuje się także do niektórych sytuacji, w których podatnik rozpoczął procedurę odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT, ale z powodu braku faktury na dzień wejścia w życie nowelizacji procedura ta nie została zakończona.Dodatkowe warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od WNT nietransakcyjnego nie zmieniły się po 1 lipca br.

Publikacja: 31.07.2023 02:00

Rozliczenie podatku od WNT stało się prostsze

Foto: Adobe Stock

Do końca czerwca br. podatnik, który chciał odliczyć podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) za okres powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT, a w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie otrzymał faktury dokumentującej tę transakcję, miał obowiązek odpowiednio pomniejszyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin. Od 1 lipca ustawodawca na mocy postanowień Slim VAT 3 zrezygnował z warunku otrzymania faktury dokumentującej WNT przy odliczaniu podatku naliczonego z tytułu tej transakcji.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?