Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Bilety lotnicze, ubezpieczenia i inne dodatkowe wydatki, jakie w związku z umową o świadczenie usługi finansuje kontrahent, stanowią dla wykonawcy nieodpłatne świadczenie, które jest jego przychodem z działalności.

Publikacja: 05.06.2023 05:31

Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla tych przedsiębiorców, którym kontrahent dorzuca bonusy w związku z realizacją umowy o świadczenie usług. Sąd w wyroku z 29 maja 2023 r. (II FSK 1093/22, prawomocny) uznał, że takie ekstra dodatki sfinansowane z kieszeni zamawiającego to nieodpłatne świadczenia.

Sprawa dotyczyła podatnika, który od 2018 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług inżynieryjnych. We wniosku o interpretację wskazał, że podpisał ze swoim zleceniodawcą (polską spółką świadczącą usługi projektowe, inżynieryjne i doradcze) umowę o współpracy. Na jej podstawie miał świadczyć usługi polegające na wykonywaniu funkcji asystenta inżyniera rezydenta przy rozbudowie portu morskiego, zlokalizowanego w państwie spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Inżynier podkreślił, że charakter powierzonej mu funkcji wymaga w szczególności kierunkowego wykształcenia i doświadczenia. Usługi objęte umową będą wykonywane na podstawie przyjętych norm o charakterze branżowym i wytycznych od klienta. Nie będą polegać na doradztwie.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?