Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Bilety lotnicze, ubezpieczenia i inne dodatkowe wydatki, jakie w związku z umową o świadczenie usługi finansuje kontrahent, stanowią dla wykonawcy nieodpłatne świadczenie, które jest jego przychodem z działalności.

Publikacja: 05.06.2023 05:31

Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok dla tych przedsiębiorców, którym kontrahent dorzuca bonusy w związku z realizacją umowy o świadczenie usług. Sąd w wyroku z 29 maja 2023 r. (II FSK 1093/22, prawomocny) uznał, że takie ekstra dodatki sfinansowane z kieszeni zamawiającego to nieodpłatne świadczenia.

Sprawa dotyczyła podatnika, który od 2018 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług inżynieryjnych. We wniosku o interpretację wskazał, że podpisał ze swoim zleceniodawcą (polską spółką świadczącą usługi projektowe, inżynieryjne i doradcze) umowę o współpracy. Na jej podstawie miał świadczyć usługi polegające na wykonywaniu funkcji asystenta inżyniera rezydenta przy rozbudowie portu morskiego, zlokalizowanego w państwie spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Inżynier podkreślił, że charakter powierzonej mu funkcji wymaga w szczególności kierunkowego wykształcenia i doświadczenia. Usługi objęte umową będą wykonywane na podstawie przyjętych norm o charakterze branżowym i wytycznych od klienta. Nie będą polegać na doradztwie.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej