Kara za pełną fakturę do paragonu bez NIP

Podatnik może na żądanie klienta wystawić fakturę do paragonu bez NIP, ale ona także nie może go zawierać.

Publikacja: 19.01.2023 03:00

Kara za pełną fakturę do paragonu bez NIP

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2020 r. pełna faktura do paragonu może być wystawiona tylko, gdy znajduje się na nim NIP nabywcy. Jednak nadal wielu o tym nie pamięta. Ważny wyrok o tym, co może w takiej sytuacji zrobić podatnik VAT, wydał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Uzdrowiskowe dylematy

Sprawa dotyczyła spółki z branży hotelowej. We wniosku o interpretację wskazała, że prowadzi m.in. hotel i sanatorium. Pobyt w nich można zarezerwować też przez internet na jej stronie lub u pośredników.

W przypadku rezerwacji klienci uiszczają zaliczki lub przedpłaty, ale często w procesie rezerwacyjnym nie podają swoich danych, w tym w numeru VAT czy NIP. Później nierzadko domagają się końcowych faktur VAT z pełnymi danymi. Spółka wiedziała, iż wystawienie faktury VAT z NIP nabywcy, gdy na kasę nabito sprzedaż bez niego, narusza ustawę o VAT. Ale zasłaniała się, że przepisy obowiązujące od 2020 r. nadal nie zawsze są znane nabywcom i to mimo stosownych informacji m.in. w formularzach rezerwacyjnych. A odmowa spotyka się z dezaprobatą klienta czy pacjenta. Chciała m.in. potwierdzenia, że nie naruszy art. 106b ust. 5 i 6 ustawy o VAT, wystawiając faktury do wcześniejszego paragonu bez NIP nabywcy dla zwolnionych z podatku usług opieki medycznej, a także noclegowych i gastronomicznych.

Fiskus tego nie potwierdził. Wskazał, że art. 106b ust. 5 ustawy o VAT dotyczy szczególnego przypadku, gdy podatnik otrzymuje paragon fiskalny, a następnie żąda wystawienia do niego faktury. Wówczas jej wystawienie z NIP jest możliwe tylko, gdy znalazł się on też na paragonie.

Czytaj więcej

Brak NIP na fakturze, a prawo do odliczenia VAT

Fiskus przypominał, że co do zasady na kasach fiskalnych ewidencjonuje się obrót na rzecz zwykłych osób, tj. konsumentów. Zgodnie zaś z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT na ich żądanie podatnik jest obowiązany wystawić fakturę. Fiskusowi nie umknęło, że choć zasadniczą rolą faktur jest dokumentowanie transakcji dla potrzeb VAT m.in. do odliczenia, to służą one też do innych celów. Przy czym zaznaczył, że o ile faktury bez numeru identyfikującego nabywcę nie będą stanowiły podstawy do odliczenia, o tyle mogą służyć do udokumentowania wydatków np. przez pacjentów. Dlatego spółka będzie mogła wystawić na żądanie klienta faktury do paragonu niezawierającego NIP, ale też bez niego.

Spółka zaskarżyła interpretację. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku częściowo uznał jej skargę, jednak w kwestii faktury do paragonu bez NIP rację przyznał fiskusowi.

Gdański WSA nie miał wątpliwości, że jeśli sprzedawca wystawi do paragonu fakturę bez NIP nabywcy, czyli jak dla konsumenta, ten zaś wystawi do niej notę korygującą, którą uzupełni NIP, to jej akceptacja jest równoznaczna z naruszeniem zakazu. A to jest zagrożone sankcjami podatkowymi (100 proc. VAT) i ewentualnie karnymi. Sąd nie zgodził się, że art. 106b ust. 5 i 6 ustawy o VAT nie stosuje się do usług opieki zdrowotnej, noclegowych i gastronomicznych.

Nie wszystko można

Zdaniem sądu spółka może więc wystawiać na żądanie klienta faktury do paragonu niezawierającego NIP, ale ta też nie będzie mogła go zawierać. Przepisy nie uzależniają braku możliwości wystawienia faktury z NIP do paragonu bez niego od rodzaju sprzedaży, tzn. czy jest zwolniona, czy opodatkowana. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Gd 1109/22

Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy