Wojna nie jest chorobą, ale jest zdarzeniem

Działania wojenne mogą być okolicznością uniemożliwiającą wyjazd osobie, która w danym przypadku mogłaby uzyskać zwolnienie podatkowe. Powinny być zatem wyłączone z rachunku okresu 183 dni pobytu w Polsce.

Publikacja: 11.12.2022 02:00

Wojna nie jest chorobą, ale jest zdarzeniem

Foto: Adobe Stock

Kwestia ucieczki przed wojną a zwolnienia z PIT zagranicznych wynagrodzeń budzą, jak się okazuje, wątpliwości. Jakiś czas temu na łamach „Rzeczpospolitej” Błażej Kuźniacki i Wojciech Morawski w artykule „Od bomb uciekną. Od podatków nie” podjęli próbę polemiki z oceną zawartą w newsletterze SKS (https://skslegal.pl/tax-alert-rezydencja-podatkowa-uchodzcow-z-ukrainy-pl/). Z racji rozmiarów nie obejmował on pełnego uzasadnienia. Napisaliśmy w nim, że „Na gruncie naszych reguł językowych i społecznych należy przyjąć, że osoba uciekająca do Polski z terytorium Ukrainy w następstwie prowadzonych tam działań wojennych nie może tam powrócić przez czas tych działań. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zdarzeniem „uniemożliwiającym wyjazd osobie”. Chodzi o osoby ratujące swoje życie i zdrowie. Ich domy i sąsiedztwo są w strefie działań Rosji, zniszczone, zagrożone lub okupowane. Jeżeli mieszkali w Mariupolu, Ługańsku, Doniecku, Charkowie, innym takim miejscu i uciekli za granicę, to czy wojna nie powstrzymuje ich przed powrotem do domu.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów