Kiedy nieściągalną wierzytelność można rozliczyć w kosztach

W celu określenia możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności, uprzednio zaliczonych do przychodów należnych, niezbędnym jest właściwe udokumentowanie ich nieściągalności, jak również potwierdzenie, że nie uległy przedawnieniu.

Publikacja: 13.02.2022 09:38

Kiedy nieściągalną wierzytelność można rozliczyć w kosztach

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 października 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.334.2021.AW).

Podatnik będący osobą prawną sprzedał towary spółce z Norwegii (dalej: kontrahent). Cena za towary w całości stanowiła przychód należny podatnika. Z uwagi na to, że sprzedaż towarów miała charakter eksportu, transakcja objęta była zerową stawką VAT. Kontrahent nie zapłacił za te towary, a w trakcie czynności windykacyjnych wobec kontrahenta wszczęto postępowanie upadłościowe. Podatnik nie wiedział o wszczętym postępowaniu. Z uwagi na brak wystarczających środków w masie upadłościowej na pokrycie dalszego postępowania upadłościowego, w 2020 r. sąd w Norwegii postanowił umorzyć ww. postępowanie. W dalszej kolejności kontrahent został wykreślony z rejestru handlowego w Norwegii. O tych okolicznościach podatnik dowiedział się po zakończeniu likwidacji spółki kontrahenta. W celu ich potwierdzenia podatnik zwrócił się o uwierzytelniony odpis postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego kontrahenta do właściwego sądu w Norwegii i takie postanowienie otrzymał.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online