Kiedy wspólnik spółki komandytowej zapłaci podwójny podatek

Spółkami komandytowymi są nie tylko duże międzynarodowe korporacje, ale także średnie i małe firmy rodzinne. Od stycznia zmieni się ich rzeczywistość prawno-podatkowa.

Publikacja: 27.12.2020 09:10

Kiedy wspólnik spółki komandytowej zapłaci podwójny podatek

Foto: Adobe Stock

Uchwalenie ustawy z 28 listopada 2020 r. nowelizującej m.in. ustawę o CIT, której przepisy co do zasady wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r., zaskoczyło wielu wspólników spółek komandytowych. W przeważającej części liczyli oni bowiem przynajmniej na odroczenie decyzji w zakresie opodatkowania zysków tych spółek podatkiem dochodowym od osób prawnych o co najmniej rok. Dziś pewne jest już, że przyszło im się zmierzyć z nową rzeczywistością prawno-podatkową, która w wielu przypadkach nie będzie kompatybilna ze skalą oraz modelem prowadzonej przez nich działalności. Wbrew twierdzeniom, jakoby spółka komandytowa stanowiła wehikuł pozwalający na unikanie opodatkowania, w szczególności przy udziale podmiotów zagranicznych, w ostatnich latach był to rodzaj spółek najchętniej wybierany przez małe i średnie przedsiębiorstwa rodzinne. Dotychczasowa konstrukcja spółki komandytowej zarówno zgodnie z przepisami prawa handlowego, jak i podatkowego, pozwalała na uregulowanie często wielopokoleniowej działalności w sposób z jednej strony bezpieczny dla wspólników, a z drugiej niepowodujący powstania podwójnego opodatkowania zysku, z którym przedsiębiorcom prowadzącym latami działalność w formie jednoosobowej (bądź w charakterze wspólnika spółki cywilnej) trudno byłoby się pogodzić.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP