Fiskus sięga chętnie po podsłuchy

Siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego odpowie, kiedy skarbówka może wykorzystać podsłuchy przekazane przez prokuraturę.

Aktualizacja: 09.04.2018 10:06 Publikacja: 09.04.2018 08:33

Fiskus sięga chętnie po podsłuchy

Foto: Adobe Stock

Stawiając zarzuty świadomego udziału w oszustwach karuzelowych i wyłudzaniu VAT, fiskus nie ma oporów, by sięgać po podsłuchy. Naczelny Sąd Administracyjny ma jednak poważne wątpliwości, czy w każdym przypadku nagrania przekazane przez prokuraturę mogą stać się dowodem w postępowaniu podatkowym. W piątek jeden ze składów NSA wystąpił o uchwałę w tej sprawie.

Karuzela z oszustami

Wątpliwości pojawiły się w sprawie spółki, której fiskus zarzucił świadomy udział w karuzeli, która miała na celu wyłudzenie VAT (chodziło o telefony komórkowe). Jednym z dowodów na to, że firma wiedziała o udziale w oszustwie miały być posłuchy rozmów jej pracowników z kontrahentami. Fiskus pozyskał je z prokuratury. Były to stenogramy odtworzenia zapisów z podsłuchiwanych rozmów stanowiących materiały w śledztwie. Na podstawie tych i innych dowodów fiskus uznał, że spółka działała jako świadomy uczestnik oszustwa w VAT. Zażądał od niej wielomilionowego VAT.

Firma protestowała. Podkreślała m.in., że większość ustaleń fiskusa nie dotyczy jej kontrahentów, ale firm z wcześniejszego etapu obrotu. Nie miała świadomości, że padła ofiarą oszustów, a w swojej działalności dołożyła należytej staranności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał jej rację. Za błędne uznał m.in. założenie, że w przypadku karuzeli podatkowej fiskus może stosować odpowiedzialność zbiorową. Wytknął też, że dowodem mogą być nagrania ale nie same stenogramy.

Gdy sprawa trafiła na wokandę NSA – po burzliwej batalii na sali rozpraw – skład orzekający odroczył rozstrzygnięcie. Po namyśle zaś uznał, że do wydania wyroków konieczne jest rozstrzygnięcie poważnych wątpliwości przez poszerzony skład NSA. A dotyczą one podsłuchów wykorzystywanych przez skarbówkę. Konkretnie czy od 15 kwietnia 2016 r. – w świetle ordynacji podatkowej i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-419/14 – fiskus może wykorzystać jako dowód w postępowaniu podatkowym przekazane mu przez prokuraturę protokoły (stenogramy) z podsłuchów rozmów, przeprowadzonych przez uprawnione do tego służby, bez potwierdzenia, że są legalne i bez samych nagrań?

Istotny dowód

NSA zauważył, że dotychczasowe orzecznictwo przyznawało dowodom z podsłuchów przekazywanych fiskusowi domniemanie legalności. Wrocławski WSA zakwestionował to podejście, wskazując, że po wyroku TSUE z 17 grudnia 2015 r. w sprawie (C-419/14) jest ono nieaktualne. Co prawda, jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, stenogramy z podsłuchów są tylko jednym z dowodów, ale ważnym dla sprawy. Posłużyły bowiem do ustalenia, czy spółka miała świadomość udziału w oszustwie.

W ocenie NSA dowody pozyskiwane przez skarbówkę z działań operacyjnych innych służb mają znaczenie dla postępowań karuzelowych. Dlatego istotne jest, czy takie podsłuchy mogą być dowodem dla fiskusa bez formalnej kontroli, co do tego, czy zostały pozyskane zgodnie z prawem. Drugim problemem – zwłaszcza w kontekście uprawnień podatnika w postępowaniu – jest też to, czy fiskus może posłużyć się samymi stenogramami, bez nagrań.

sygnatura akt: I FSK 1881/17

Opinia

Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy

Naczelny Sąd Administracyjny, zadając pytanie składowi siedmiu sędziów, dąży do ustalenia jednej bardzo ważnej z punku widzenia podatnika kwestii. Chodzi o to, czy aktualna, nader częsta praktyka organów podatkowych związana z włączaniem do akt postępowań w sprawach VAT, materiałów uzyskanych w oparciu o techniki operacyjne, bez kontroli sądowej, może być podstawą wykazywania okoliczności w zakresie „oszustw VAT-owskich". Z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, do którego odwołuje się w swoim pytaniu NSA, wynika, że jest to dopuszczalne wyłącznie, gdy spełnione były wszystkie reżimy związane ze zgodnością z prawem UE. Uchwała NSA będzie cenna dla wielu postępowań prowadzonych aktualnie. Niemniej uważam, że dla celów rozstrzygnięcia spornej sprawy, w której zadano pytanie składowi siedmiu sędziów, będzie ona mało istotna.

Stawiając zarzuty świadomego udziału w oszustwach karuzelowych i wyłudzaniu VAT, fiskus nie ma oporów, by sięgać po podsłuchy. Naczelny Sąd Administracyjny ma jednak poważne wątpliwości, czy w każdym przypadku nagrania przekazane przez prokuraturę mogą stać się dowodem w postępowaniu podatkowym. W piątek jeden ze składów NSA wystąpił o uchwałę w tej sprawie.

Karuzela z oszustami

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego