Uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o VAT, zwana przez rząd tarczą antyinflacyjną, obniża stawki tego podatku na żywność, paliwa, gaz ziemny i energię elektryczną. Oprócz samych obniżek w nowelizacji pojawił się też przepis o informowaniu konsumentów o tej wprowadzanej od 1 lutego do 31 lipca obniżce.

Informację taką będą musieli umieszczać w pobliżu kas fiskalnych podatnicy prowadzący sprzedaż detaliczną. U sprzedawców gazu i energii elektrycznej taka informacja ma się pojawiać na fakturach albo w formie osobnej informacji dla klientów. Nie można jej będzie jednak dowolnie sformułować. Szczegółowy wygląd takiej wywieszki ma ogłosić Ministerstwo Finansów.

Podczas prac w Sejmie posłowie opozycji domagali się usunięcia tego przepisu. Zgłoszona poprawka została jednak odrzucona.

W ustawie nie znalazł się jednak żaden przepis, który dotyczyłby sytuacji, w której sprzedawca nie umieścił informacji o niższym VAT w sklepie albo na fakturze. Nie sformułowano też żadnego przepisu przewidującego kary za takie zaniechania. Rząd nie uzasadniał szczegółowo wprowadzania takiego obowiązku.

Nie wspomniał o tym także premier Mateusz Morawiecki w emocjonalnym przemówieniu przed głosowaniem w Sejmie, choć sporo uwagi poświęcił „korzyściom dla polskich rodzin" z obniżek VAT.

Jak zauważa Piotr Stryjewski, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul, w takiej sytuacji ten ustawowy zapis można odczytywać co najwyżej jako zalecenie.

– Proponowane przepisy nie przewidują bowiem żadnej sankcji za niezastosowanie się do niego. Nie da się też zastosować za takie uchybienie kar przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym – zauważa ekspert.

Stryjewski twierdzi też, że planowany obowiązek wydaje się dziwny także w kontekście obowiązującego domniemania znajomości obowiązującego prawa, w tym przepisów zmieniających stawki VAT.

– Przecież jego podstawowa stawka jest od jedenastu lat „tymczasowo" podniesiona z 22 na 23 proc., a nie wprowadzono obowiązku umieszczania w sklepach wywieszek informujących o tym – przypomina.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Etap legislacyjny: ustawa trafi do Senatu

Czytaj więcej

Jest decyzja Sejmu ws. tarczy antyinflacyjnej 2.0