Jak rozliczyć zakup paliwa do zbiornika magazynowego

Wydatki na benzynę nabytą hurtowo na potrzeby firmy są potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli w dniu, na który koszt ujęto w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury lub rachunku albo innego dowodu.

Publikacja: 10.10.2021 12:05

Jak rozliczyć zakup paliwa do zbiornika magazynowego

Foto: Adobe Stock

Zakup zbiornika do magazynowania paliwa jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw prowadzących działalność przy wykorzystywaniu różnego rodzaju maszyn (np. działalność budowlana) lub środków transportu (np. działalność w zakresie usług transportowych). Tankowanie maszyn lub pojazdów odbywa się bowiem w bazie, co pozwala zaoszczędzić czas jaki byłby niezbędny do zatankowania na komercyjnych stacjach paliw. Zakup paliwa hurtowo w dużej ilości może być także korzystniejszy finansowo. Posiadanie własnego zbiornika paliwa może jednak nastręczać pewnych problemów związanych z rozliczeniem kosztów paliwa. Bilansowo paliwo to będzie bowiem najczęściej stanowiło koszt w momencie jego fizycznego przekazania do zużycia (jeżeli przyjęte w danej jednostce zasady nie stanowią inaczej). Powstaje zatem pytanie, czy takie bilansowe ujęcie kosztów paliwa determinuje również moment rozpoznania kosztów do celów podatkowych.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił