Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o VAT, wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Za przyjęciem nowelizacji głosowało 448 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
KSeF będzie specjalną platformą do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną, z której zainteresowani skorzystają od 1 stycznia 2022 r. Na początku będzie to rozwiązanie dobrowolne. Faktury ustrukturyzowane, wystawione i udostępnione za pomocą KSeF będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Zachętą do korzystania z KSeF będzie szybszy zwrot VAT, w terminie 40 zamiast 60 dni. W zamian wymagane będzie spełnienie łącznie kilku warunków. Z szybszego zwrotu skorzystają podatnicy wystawiający w całym okresie rozliczeniowym wyłącznie faktury ustrukturyzowane zgodne z wzorem. Poza tym przedsiębiorca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny dłużej niż 12 miesięcy, co wyklucza nowe firmy. Przewidziano też limit zwrotu. Kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji do zwrotu nie może przekraczać 3 tys. zł. Ma to być zabezpieczenie przed nadużyciami.
Czytaj więcej
Od 2022 r. podatnicy będą mogli wystawiać dokument sprzedaży przez platformę Ministerstwa Finansów. Otrzymają zwrot VAT w 40 dni, jeśli spełnią odpowiednie warunki.
System teleinformatyczny będzie przydzielał fakturom unikalne numery identyfikujące oraz weryfikował zgodność zawartych w nich danych ze wzorem faktury ustrukturyzowanej. E-faktura będzie uznawana za wystawioną i doręczoną w dniu przydzielenia numeru identyfikacyjnego.