Resort finansów podkreśla, że nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać paragon elektroniczny np. sms –em.

- Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta - przekonuje wiceminister finansów Jan Sarnowski. - Sprzedawca nie musi drukować paragonu – oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii - ogranicza transmisje wirusa - wyjaśnia.

E-paragony mogą być obecnie wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 r. kasy tego typu mogą być instalowane m. in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.

Rozporządzenie przygotowane w porozumieniu pomiędzy Ministrem Finansów i Ministrem Rozwoju i Technologii zostało podpisane w zeszłym tygodniu i obecnie oczekuje na publikację. Przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.

Czytaj więcej

E-paragony jeszcze nie teraz, sprzedawca musi wydać drukowany - interpretacja podatkowa